metrika yandex

Haberler / Kültür - Sanat

Umran Dergisi Ekim 2020/314. Sayı Çıktı! -Enerji, Yeni Dengeler Ve Jeostratejik Mücadele-

“Umran Dergisi'nin Ekim 2020/314. Sayısı Yayımlandı”

ÇERÇEVELEMENİN YENİ BOYUTU -Enerji, Yeni Dengeler ve Jeostratejik Mücadele- Manşeti ile yayımlanan dergi bu ay yine gündem olşturan yazı ve yazarlarıyla bayilerde yerini aldı.

Korona kâbusu dönemindeki sosyal, siyasal, ekonomik ve teknolojik değişimlerine koşut olarak dünya düzeni de yeniden tasarlanıyor. Devletlerin güç mücadelelerinde yeni aktörler, problem alanları ve araçlar ortaya çıkıyor. Eski dünya düzeninin sahipleri, yeni oluşacak dengelerde Türkiye’nin önemli bir aktör olacağını gördükleri için bunu engellemek amacıyla her türlü adımı atmaktan geridurmuyorlar. Bu bağlamda Türkiye’nin küresel siyaset tarafından ablukaya alınması, yalnızlaşması/yalnızlaştırılması, yapılması gerekenler ve muhtemel sonuçlar gibi noktalar üzerinde durulması gerekir.

Batı açısından Türkiye’nin bir güç kazanarak ön plana çıkmasının en önemli sonuçlarından biri, sürüp gitmekte olan sömürgeciliğin sona erdirilmesi korkusudur. Batı dünyası hayli kristalize edilmiş bir sömürgeciliğe bağlı olarak yaşamaktadır. Bundan arındırılmış olması hayat damarlarının kesilmesi anlamına gelmektedir. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürüttüğü siyaset, küresel kapitalizmin önde gelen aktörlerini rahatsız ediyor.Bu noktada gündeme gelen çevreleme yöntemiyle, Türkiye karşıtlarının ülkenin harekât alanını daraltması, dış dünyayla olan bağlantısını sınırlayıcı politikaları devreye sokması söz konusu.Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarına bir yenisini eklemesini de Türkiye’nin Akdeniz’de sürdürdüğü mücadeleden ayrı düşünmek,gelinen aşamaya bakıldığında imkânsızdır!

[su, metin, vapur, geniş içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu] Türkiye Doğu Akdeniz krizinde uluslararası hukuk açısından birçok noktada haklı olduğu hâlde AB ülkeleri ve ABD başta olmak üzere önemli küresel aktörlerin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne olan açık destekleri bunu doğrular niteliktedir. Aslında Türkiye karşıtlarının sürdürdüğü stratejinin amacı; Türkiye’yi yalnızlaştırmaya. güvenlikten ekonomiye kadar her alanda ülkeyi yönetilemez hâle getirmeye, masada ve sahada teslim almaya, yine kendilerine bağımlı kılmaya matuftur.

Öte yandan İslâm coğrafyasının bir araya gelmemesi için tarihsel, kültürel ve siyasî farklılıklar kışkırtılmaktadır. Batılı dünya küreselleşmeyi yoğunlaştırırken tarihsel hasmı olarak gördüğü İslâm dünyasının daha da parçalanmasını sağlama amacındadır.Türkiye, dış dengesizlik riskini etkili şekilde yöneterek tedarik zincirini koruyabilmek için petrol ve doğalgaz boru hattı anlaşmalarıyla enerji güvenliğini garantiye almakta aynı zamanda Karadeniz ve Akdeniz’deki sismik araştırma ve sondaj faaliyetleri ile orta-uzun vadede kendine yetecek enerji kaynaklarına erişebilmeyi hedeflemektedir.

Bugün ülkenin karşı karşıya olduğu sıkıntılar yalnızca bugün yapılanlar/yapılmak istenenlerden dolayı değildir. Önceki on yıllarda hatta yüzyılda alınan kararların etkileri bizi batırıyor. Bu şartlarda Türkiye’nin yapması gereken şey, dayatmalara boyun eğmeden, işi fiilî bir hâle getirmeden suhûletle götürmek, bir süredir yoğun şekilde oluşturmaya çalıştığı güç birikimini kararlı bir biçimde sürdürmektir.

Dergide Yer Alan Bazı Başlıklar Şöyle:

Türkiye’nin Doğu Akdeniz ÇıkarmasıÜzerinden Sıkıştırılması/Mustafa AYDIN

Pandeminin Küresel Statükoya Etkileri/Emre SAYGIN-Tahsin YAMAK

Doğu Akdeniz’de ve Arap-İslâmCoğrafyasında İsrail Hegemonyası/Ahmet DAĞ

Uyumsuz, Uzlaşmayan GelenekçiMustafa Sabri Efendi/Ercan YILDIRIM

Şiddette Risk Faktörleri ve İstanbul Sözleşmesi’ninGizlemeye Çalıştıkları/Burhanettin CAN

Fransa’nın Doğuya Dönüşü ve“Sömürülebilirlik” Kavramı/Kasım KASİR

Hertaraf Haber / Kültür Sanat Serviisi

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş