metrika yandex
  • $32.2
  • 34.91
  • GA18100

Haberler / Kültür - Sanat

İktibas Dergisi Ekim Sayısı:İran Yolun Nedersinde?

01.10.2022

İktibas, Ekim sayısında İran konusunu gündeme aldı

İktibas'ın 526. sayısı "İran Yolun Neresinde?" manşetini taşıyan bir kapak resmi ile çıktı. Mahsa Amini’nin ölümü ile başlayan ve başörtüsüne tepki olarak yayılan olaylar sistemsel bütünlük içinde derginin yorum sayfalarında değerlendiriliyor.

İktibas'ın yeni sayısı bugün çıktı. Derginin kapağına da kaynak olan Yorum konusu, bu sayıda İran'daki olayların yankılarına ayrılmış.

Yorum'da, İran'da bugün yaşananların, başörtüsü zorunluluğundan kaynaklanmakla birlikte, İslam devriminin ardından başlayan ve devam eden sürecin bir parçası olduğu vurgulanıyor. Kılık kıyafet konusunda düzenleme gerekliliğinin yanısıra, yine devrimin ardından başlayan başörtüsü zorunluluğunun ise zaman içinde birçok yönüyle gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Öte yandan, devrimle birlikte İran'a yönelik baskıya başlayan ve buna halen devam eden küresel güçlerin, Mahsa Amini olayında da 'toplumsal mühendislik' faaliyeti sürdürmeye çalıştıkları belirtildi.

İktibas'ın bu sayısında Atasoy Müftüoğlu, Mustafa Bozacıoğlu, Şükrü Hüseyinoğlu, Yakup Döğer, Osman Dirdarzade ile Sanat Edebiyat sayfalarında Cevat Akkanat ve Mehmet Akif Coşkun da yazılarıyla okurlarına sesleniyor.

Derginin iktibaslar bölümünde ise, geçen ayın öne çıkan ve arşiv niteliği taşıyan başlıklarından seçme yazılar okuyucunun ilgisine sunuluyor.
 
Dergiye seçkin kitapçılardan ve www.iktibasdergisi.com adesinden ulaşabilirsiniz
 
Hertaraf Haber - Kültür Sanat Servisi

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş