metrika yandex
  • $32.53
  • 34.82
  • GA17260

Haberler / Kültür - Sanat

Gerçek Tarih dergisi Eylül sayısıyla okurların karşısında

11.09.2022

Geniş perspektifiyle ele aldığı konularla her sayısında okurlarına yeni pencereler açan Gerçek Tarih dergisinin Eylül sayısı, “Tarihi Geçmişinden Toplama Kamplarına Uygur Türkleri” başlıklı dosya konusuyla çıktı.

Dergi, okurlarını takdim kısmında şu sözlerle karşılıyor:

"Doğu Türkistanlı Gülbahar Hativaci’nin yakın tarihlerde tutulduğu Çin kamplarında yaşadıklarının merkeze alınarak hazırlanan “Tarihi Geçmişinden Toplama Kamplarına Uygur Türkleri” başlıklı dosya ile Gerçek Tarih dergisi eylül ayında da yine dolu dolu.

Kaşgarlı Mahmut'un çizdiği dünya haritasının kapakta yer verildiği dosya konusuna “Doğu Türkistan’da Toplama Kampı Gerçeği” başlığıyla Prof. Dr. ABDULHAMİT AVŞAR,“Çin Emperyalizmin Kıskacında Mazlum Türkler: Uygurlar” başlığıyla Prof. Dr. MUSTAFA DAŞ, “Çin Toplama Kamplarından Nasıl Kurtuldum?” başlığıyla MUHAMMED IŞIK, “Doğu Türkistan ile Sovyet Taşkent’te Bir Sima: Kaşgarlı Şeyhülislam Şami Damulla” başlığıyla MEHMET POYRAZ, “Türkiye-Çin İlişkilerine Paradoksal Bir Yaklaşım” başlığıyla Dr. (phd) MURAT ONARAN “Bayramlarla Gel (Doğu Türkistan’dan Esen Rüzgârın Çağrısıdır Bu)” şiiriyle BESTAMİ YAZGAN ile “Uygur Sanatı: Mimari ve Tasvir” başlığıyla Sanat Tarihçi SELİMCAN YELSELİ katkı sunarken, MUSTAFA ARMAĞAN 22 yıl önce kaleme aldığı “Attilâ İlhan’la Sultan Galiyev Üzerine Bir Söyleşi” başlıklı ve hayli uzun metni Gerçek Tarih okurları için arşivinden çıkardı."

“Doğu Türkistan’da Toplama Kampı Gerçeği” başlıklı yazısında Prof. Dr. Abdulhamit Avşar Uygur Türklerinin makus tarihinin, 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin ülkeyi işgal etmesiyle başladığına dikkat çekiyor. Avşar, Çin'in bölgeye uyguladığı Çinli göçmen yerleştirme politikası ve eski yerleşim yerlerinin yok edilmesi akabinde inşa edilen gökdelenlere Çinlilerin yerleştirilmesi sonucunda Uygur Türklerinin Çinliler arasında azınlık durumunda bırakıldığını ifade ediyor. Ancak Çin'in bu zalim politikalarla yetinmeyerek 2007 yılından itibaren ülkenin her yerine toplama kampı inşa ettiğini belirtiyor ve Çin'in bu kamplarda Uygur Türklerine uyguladığı insanlık dışı işkenceleri ele alıyor.

“Çin Toplama Kamplarından Nasıl Kurtuldum?” başlıklı yazısında Muhammed Işık, Gülbahar Heyithacı'nın toplama kamplarında bizzat maruz kaldığı işkenceleri ve yaşanan soykırımı kendisiyle Rozenn Morgat'ın yaptığı röportaj üzerinden okuyuculara aktarıyor.  

 

Çin Kampından Nasıl Kurtuldum? | Mihrabad Yayınları

 

"Uygur Sanatı: Mimari ve Tasvir" başlıklı yazısıyla Selimcan Yelseli, Uygur Türklerinin mimarisine ve sanat anlayışına farklı dönem ve konular üzerinden eğiliyor. Bu bölümde yazar kadim zamandan itibaren Uygur Türklerine ait evleri, mabetleri, resimleri ve yazma eserlerdeki minyatürleri okuyucu için tasvir ediyor.

Dergide yer alan diğer yazı ve yazarlar ise şu şekilde:

Ahıska’dan Kalkar Bir Kara Tren / AYDANUR ÇAKIR

Türklerde İslâmlaşma ve Tasavvuf Üzerine / Prof. Dr. ZAFER ERGİNLİ

Babür’ün Vekayisi’nde Türk ve Moğol Kavramları Üzerine / Doç. Dr. H. HİLAL ŞAHİN

Toplumsal Birlik Hareketi / Prof. Dr. MAHMUT ÖZBAY

Vuslat ve Sezai Karakoç / RECEP GARİP

Yönetim ve Şiir / TALİP IŞIK

45’lik Plakları ile Ferdi Tayfur Analizi / MUHAMMED IŞIK

Hudud Şehri, Fetretler Şehri Erzurum Huzuru Kanûnî ile Bulmuştur / MURAT ERTAŞ

Teke Türkmenlerinde Leventlik / MAHMUT ÖZ

Hayvan Çiftliği: Bir İktidar Parodisi / Prof. Dr. MUSTAFA ALİCAN

İnsanın Varlığında Saklı Beka / ABDULAZİZ TANTİK

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Kazim Şen | 12.09.2022 16:34
Teşekkürler...