metrika yandex

Haberler / Yorum - Analiz

Binali Yıldırım Böyle Buyurmuş: “Hukukun Olduğu Yerde Ahlâk Konuşulmaz.”- M. Yavuz AY

16.01.2019

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğu halde, Meclis Başkanlığından istifa etmemesi üzerine, yukarıdaki cümleyi sarf etmiş Binali Yıldırım…

Seküler toplumların  “etik” temelli bir hayat tarzı olduğu gibi, Müslümanların da “ahlâk” temelli davranış biçimleri vardır. 

Ahlâkî zeminini kaybetmiş hukuk sisteminin meşruiyetine gölge düşer. Kuru, donuk ve soğuk maddî yaptırımlar yığınına döner.

Egemenlerin ideolojik dayatmalarının hukuka dönüştürülmesinin insan ve toplum üzerindeki istismar ve kimlik buhranı başka bir yazının konusu olabilir.

İnsanın doğuştan sahip olduğu vicdan, merhamet, tutarlılık, utanma duygusu, iyi örneklik, hesap verebilirlik, şüpheli şeylerden kaçınma gibi olumlu özellikler; ahlâkî olanla hayat bulabilir.

Güç zehirlenmesi nasıl bir şeydir?

Darbe anayasalarının gölgesinde geçerlilik kazanmış hukuk metinlerine, işimize gelince yüksek değer mi atfedeceğiz?

Hem dindar bir görüntümüz olacak hem de değerlere dayalı ahlâkî normları dikkate almayacağız öyle mi?

Hukuka uygunsa imkânlarımız oranında günah işlemeye devam mı edeceğiz?

Hukuka uygun kılıflar giydirilmiş yolsuzluklar, arsızlıklar ve düzenbazlıklara ne diyeceğiz?

Hangi sistemde yaşarsa yaşasın inanan bir insan, başkalarına iyiliği tavsiye etmeden önce kendine bakmalı değil midir?

Ahlâkî zemininiz yoksa; inancınız, söyleminiz rant kapısına dönüşmez mi?

Bal tutup parmağınızı mı yalıyorsunuz?

Gemisini yürüten kaptan mısınız?

Oy beklediğiniz insanlara sunduğunuz kelimelerin karşılığı sizde olmayacak mı?

“Başkaları da istifa etsin!” ne demektir? Herkes kendisinden sorumlu değil midir? Doğru ve erdemli davranışlar yanlışlar üzerine bina edilebilir mi?

Hukuku kuşatan bir ahlâk yoksa her yol mubahtır. Geceleyin sağılan süte su karıştırabilirsiniz. Ürettiklerinize kanserojen maddeler ekleyebilirsiniz. Ranta dayalı imar plânı değişiklikleri yapabilirsiniz. İmar geçecek yerleri bilir, çevresindeki arazileri alabilirsiniz. İthalat rejimini kısa bir süre değiştirerek  birileri için muafiyet tanıyabilirsiniz. Dev ihaleleri adrese teslim şartnamelerle yapabilirsiniz. Yasal kumarhaneler, genelevler açıp, piyangolar, at yarışları düzenleyebilirsiniz. Her gün televizyonlarda arz-ı endam eden, şiddetin her türlüsünü barındıran mafya dizilerine izin verebilirsiniz.  Yasal ihlâl örneklerini çoğaltabiliriz.

İyi örnekler görmek isteyen topluma ne diyeceğiz? Çocuklarımıza nasıl bir gelecek inşa edeceğiz? Adâletin bereketli esintileri bizde hayat bulmayacak mı?

İyileri mezarda, iyilikleri tarihin kapanmış sayfalarında mı arayacağız?

Kötülükler bir virüs gibi yayılırken dört bir yana, rol modelliği başkalarına mı havale edeceğiz?

Alev Alatlı’nın muhteşem deyişiyle, “her yasal olan helâl midir?” sorusunu sormalıyız.

Kimseyi ayırt etmeden söylemek gerekiyor: Hayatın her alanında, bırakın yasal/helâl sorgulamasını, maalesef “harama bile hile katan” bir çizgideyiz. Suçluyu dışarda aramaya hakkımız yok.

Lütfen düşünelim…

 

16.01.2019, Kardelen/Ankara

 

Mehmet Yavuz AY

Yorum Ekle
Yorumlar (21)
MEVLÜT YAŞAR

19.01.2019

İyi örnekler görmek isteyen topluma ne diyeceğiz? Çocuklarımıza nasıl bir gelecek inşa edeceğiz? Adâletin bereketli esintileri bizde hayat bulmayacak mı? İyileri mezarda, iyilikleri tarihin kapanmış sayfalarında mı arayacağız? HOCAM SÜPER... Hertaraf Haber'e Maşallah.. YÜREĞİNİZE SAĞLIK.. uyramaya ve hatırlatmaya devam
Yahya ÖZTÜRK

19.01.2019

Muhteşem bir giydirme!....Eline kalemine sağlık sevgili kardeşim.
Mahmut Ay

18.01.2019

Güzel!!
Abdullah Aydın

16.01.2019

Teșekkür ederim.
Hidayet ÇELİK

16.01.2019

Maalesef topluma "rol model" olmak gibi bir pozisyonda olmanın ayrı bir vebalinin olduğunu da göremiyorlar...Diyecek birşey yok, yakın zamanda davranışlarında değişiklik olacağına dair bir umut da yok...Allah ıslah etsin...
xy recep

16.01.2019

iş hukuka intikal ediyorsa etik ve ahlaki değeri aşmış demek se bu hukuk kimin hukuku.... siyasetin ve siyasetçinin işi nedir.
Sabahattin Akar

16.01.2019

Alev Alatlı’nın muhteşem deyişiyle, “her yasal olan helâl midir?” sorusunu sormalıyız. Evet bunlara helaldir
Ahmet kılıç

16.01.2019

Hakkı hak bilip hakkın emrettiği gibi yaşamayı batılı batıl bilip batıldan uzaklaşmayı rabbimiz hepimize nasip etsin inşallah güzel sorular allah razı olsun abi selâmlar olsun
Ayten

16.01.2019

Ifadesinde zorlanilan ve hep yutkunulan duygu ve dusuncelere tercuman olmus yaziniz icin tesekkurler ederim. Rabbimiz salih amelden saysin ins.
Hanefi Terzi

16.01.2019

Üzülerek ifade edeyim ki, çok güzel tesbitler ve güzel bir yazı ; ne yazık ki en iyilerimiz bunlar. Allah ya ferasetlerini artırsın ya daha iyilerini çıkarsın karşımıza! Hem helali hem hukuku gözetenleri...
Aydın Yalcın

16.01.2019

Çok güzel tebrik ediyorum
Şerife kara

16.01.2019

çok manalı sorular da cevapları kim verecek zaten ülkede Ahlak olsa bu yaşadıklarimizin hiç birini yaşamayız
Birol Yerlikayaoglu

16.01.2019

Muhteşem bir yazı iyi bir analiz
Mehmet Yıldız

16.01.2019

Harika.Teşekkürler.
Erol Duran

16.01.2019

Farklı Bir Toplum Yapımız Var. Marketlerde 0.25 kr Poşete Gösterdiğimiz Tepkiyi Cebimizden Her Gün Yüksek Miktarda Giden Zamlara Göstersek Daha Farklı Toplum Yapısı veYaşam Oluşur. Bizim Aykümüz 0.25 kr mu acaba
Ali Tezcan

16.01.2019

Kalemine sağlık Yavuz abi, ne de güzel anlatmışsın. Allah razı olsun cümleleri eğip bükmeden konuşandan.
yılmaz taşova

16.01.2019

Tarih ders alınmamış hatalarla doludur. "tarihi tekerrürdür diyorlar, ibret alınsaydı hiç tekerrür mü ederdi" sözü konunun özüdür. Resmen güç zehirlenmesi baştan ayağa kadar bariz bir şekilde kendini gösteriyor, muhalefet edenin kimliğine birikimine, niyetine bakmadan hain ilan edilip afaroz ediliyor. Rejim değişikliği ile meşrutiyet öncesine dönülmüştür, Allah sonumuzu hayr eylesin.Yerel yönetimlerde o beldede ikamet eden, o beldenin insanlarının tasvip edeceği adayların tercih edilmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Yasaların ahlak kurallarıyla ters düşmesi halinde ne yapılması gerektiği konusu siyasi atmosferde abesle iştigaldir. Zira iktidar olmak için siyasette her yol mubah görülüyor maal esef. Bunun faturasını bu tavırlara reaksiyon göstermeyen millet olacaktır.
Aydın Erzurum

16.01.2019

Başarı, hakikatin ve ahlakın terbiyecisi dur. Ya da; Hakikatten ve ahlaktan bahsedilmez, başarı varsa.
Sami ÖZ

16.01.2019

Gücünü arkasına alan sözde Müslümanların nasıl ve nerelere kadar savrulabildiklerinin canlı örneklerini yaşıyoruz. Daha fazla yoruma ihtiyaç yoktur sanırım.
Sema Apohan

16.01.2019

Çok güzel bir yazı
Sğleyman Arslantaş

16.01.2019

Yavuz Bey Kardeşim!İki tür insan vardır,birincisi ilkeli olmayı önceler,ikincisi başarılı olmayı.Birincisi peygamberler mesleğidir.İkincisi dünyaperstlerin mesleğidir.Kim bilir,belki ikicisi olmasa insanlık birincinin kıymetini bilemeye bilirdi...