metrika yandex
Anlam Kitap

Haberler / Kültür - Sanat

İnsicam Dergisi "Afrika" dosyasıyla okurların karşısında

04.08.2022

İnsicam Dergisi "Afrika" dosyasıyla okurların karşısında

Kültür ve düşünce dünyamıza yeni ufuklar açarak yoluna emin adımlarla devam eden İnsicam Dergisi, Ağustos sayısında "Uyuyan Dev: AFRİKA" dosyasıyla okurlarla buluştu.

İnsicam Dergisi bu sayıda Afrika kıtasını çeşitli başlıklar altında ele almaktadır. Ayrıca Türk edebiyatının öncü ismi, Yedi Güzel Adam'ın yedincisi merhum Rasim Özdenören'i de hatırla(t)maya çalışmaktadır.

Derginin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Özel bu sayıda okurları şu sözlerle selamlamaktadır:

"Hakîm olanın adıyla.

İnancımız, Rabbimizin her yaptığında mutlaka bir hikmet olduğudur. Bunların kimisini bilir, kimisini bilemeyiz. Bilemediklerimizden bazılarını da zamanla öğreniriz.

Her canlı ölümlüdür ve her canlı için belirlenen bir hayat süresi vardır. O süre, ne bir an öne alınabilir ne de bir an geciktirilebilir. Bu sene, ülkemizde sayısız insanın kimliğinin ve kişiliğinin oluşmasında emeği olan birçok kıymetli büyüğümüz fâni âlemden bâkî âleme göçtü. Bu kervana son olarak 66 yıldır kalemiyle, fikriyle, duruşuyla memleketimize yön veren, insanımıza istikamet tayin eden düşünce, kültür ve edebiyat adamı Rasim Özdenören ağabey (20 Mayıs 1940 - 23 Temmuz 2022) dâhil oldu. Rabbimiz kendisine merhametiyle muamele buyursun. Rasim ağabeyi hatırla(t)maya çalıştık.

Ağustos sayımızı, Afrika ağırlıklı hazırlamaya gayret ettik. Avrupa’daki sanayileşmeyle birlikte dünyanın en çok sömürülen kıtası olan Afrika, bize yakın ama aynı zamanda uzak olan bir kıtadır. Yakındır çünkü Afrika’nın doğusu ve kuzeyi, tarihimizde mühim bir yer tutar. Habeşistan’ın ne kadar kıymetli olduğunu söylemeye gerek yok. Bizim için Timbuktu’nun, Harar’ın, Mombasa’nın, Şinkît’in, Bağdat’tan, Şam’dan, Buhara’dan, İstanbul’dan, Mekke’den, Medine’den, Kudüs’ten farkı yoktur. Uzaktır çünkü Avrupa’yı, Amerika’yı bildiğimizin yüzde biri kadar bu bahtı kara kıtayı bilmeyiz. Bu sebepten Afrika’yı aylık bir dergi çerçevesinde olabildiğince geniş biçimde ele almaya çalıştık.

Ekonomik hayat, dünyanın her yerinde insanları sıkboğaz ediyor. Ülkemiz de bundan yeterince nasibini alıyor. Ekonomik meseleler insanî meseleleri gölgeliyor, perdeliyor. İnsanî değerlerin her geçen gün daha da dumura uğradığı, pörsüdüğü, yok olduğu bir muhitte, bir dönemde ekonomik hayat nasıl ayakta kalabilir, bunu da düşünmek lazım.

Eylül’de daha güzel bir sayıyla karşınızda olmayı umut ediyoruz.

Hakîm olana emanet olunuz."

Dergiden Bazı Başlıklar:

Özdenören Sanayi Mahallesine Ne Bıraktı? / Kemal Mansur

Genç Müslümana Modern Edebiyat Rehberi: Ruhun Malzemeleri / Rıdvan Çınar

Yedi Güzel Adamın Yedincisi / Derviş Çelebi

Günümüze Yansıyan İz ve Etkileriyle Sömürgecilik ve Afrika -I / Yusuf Yazar

Uzaklardaki Kardeşimiz: İmam Abdullah Harun / Taha Kılınç

Afrika'da Bilal Olmak / Hamit Kunt

Hız Çağı ve Dijital Akışta Sürüklenirken / Sevde Öztürk

Afrika'yı Anlamak: Sudan ve Nijer Gözlemleri / Selahaddin Semiz

Biz de sizlere bir İnsicam Dergisi alarak okumanızı tavsiye ediyor ve dergiye, yayın hayatında başarılar diliyoruz.

Dergiye https://insicam.net adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş