metrika yandex
  • $32.53
  • 34.82
  • GA17260

Hacer Muhterem Coşan Valide Hanımefendi Rahmet-i Rahman’a Kavuştu

AHMET SEMİH TORUN
16.11.2023

 

Rahmetullâhi aleyh Mehmed Zâhid Kotku Efendi Hazretleri'nin kızı, Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin hanımı, Muharrem Nureddin Coşan Beyefendi’nin kıymetli anneleri Hacer Muhterem Valide Hanım rahmet-i Rahmân’a kavuştu. Çileli hayatı, 29 Rabîulâhir 1445/13 Kasım 2023 Pazartesi günü son buldu. Merhume validemizin cenaze namazı, 14 Kasım günü ikindi namazı sonrası Hazreti Hâlid (Eyüpsultan) Camii’nde kılındı.Hacer Muhterem Validemiz, her iki cihan can yoldaşı olan Mahmud Es’ad Hocaefendi’nin yanındaki makamında ebedi istirahatine çekildi. Çok sevdiği Ebâ Eyyûbe'l-Ensârî Hazretlerinin komşusu oldu.

Başımız sağ olsun.

Muhterem Hacı annemizin kıymetli babası Mehmed Zâhid Kotku Hazretleri de 13 Kasım 1980’de İstanbul Fatih’te vefat etmiş, cenaze namazı 14 Kasım’da Süleymaniye Camii’nde kılındıktan sonra Kanuni Sultan Süleyman Türbesi haziresine defnedilmişti.

Gönlü sevgiyle dolu olanlar Eyüpsultan’daydı. Hacer Muhterem Validemizin irtihali sebebiyle Hazret-i Hâlid Camii, Eyüpsultan Kabristanlığı, Zal Mahmud Paşa Camii ve çevresi insanlarla dolup taştı. Eyüpsultan’da sevgi seli çağladı. Avusturalya, İsveç başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinden cenaze için gelen eskimez dostlarımla karşılaştım. Bunların yanında Türkiye’nin birçok vilayetlerinden gelen ahbâb u yârânım da vardı.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ve diğer bazı erkânın cenazeye katılımı, ayrıca cumhurbaşkanımızın Hacer Muhterem annemizin tabutuna omuz vermesi anlamlıydı. Ayrıca, ülkenin her türlü kalkınmasına destek veren Kotku ve Coşan ailelerine muhabbeti olan her kesimden insanın cenazede bir araya gelmesi bir vefa örneğiydi.

Merhum Mahmud Es'ad Coşan Hoca efendimiz, kayınvalidesi Hacı Rabia Edibe Hanımefendi’yi 26 Temmuz 1987 tarihinde kaybettiğinde bir yazı kaleme almış.Yazısında; Rabia Edibe Hanım’ın meziyetlerinden bahsedip Mehmed Zâhid Hocamız ile 1931 yılında evlendiklerini bildirdikten sonra Hacer Muhterem Validemiz için şu sevgi ifadelerini kullanmakta: “Bu izdivaçtan 1934 ve 1941 senelerinde iki kızları dünyaya gelmiştir ki küçüğü, bendenizin refika-i hayatım, zevce-i muhteremem, afife ve pakize hanımımdır.”Bu ifadelerden Hacer Muhterem Hanımefendi’nin 1941 yılında doğduğunu anlıyoruz. Bursa’da başlayan 82 yıllık dünya hayatı Semt-i Hazret-i Hâlid’de nihayete erdi ve âşıkla mâşuk buluştu. Ömrünün son demlerini sabır ve metanetle geçiren Muhterem vâlidemiz, hastalığı boyunca sevenlerinden bol bol dua aldı.

Cenazesine katılan güzel insanlar onun hakkında hüsn ü şehadette bulundular. Hatimler indirildi, Kur'ân-ı Kerîmler okundu, dualar edildi. Hayırlı evlat, sevenlerinin duaları, adını taşıdığı cami ve sair hayr u hasenat vesilesiyle vâlidemizin hayır defteri kapanmayacak inşallah.

Rahmetullâhi aleyh Mehmed Zâhid Kotku Efendi Hazretleri'nin zaman zaman söylediği güzel bir söz varmış:

"Fâni dünya hoştur amma, âhiri mevt olmasa. (Dünya hoştur amma, sonu ölüm olmasa.)"

“Allah için sevmek” güzel bir haslet, O'nun rızâsı için “sevilmek” çok güzel bir fazilet.

Mezar taşları ibret alınacak güzel sözlerle dolu. Onlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum:

"Yerimiz dağlar başıdır.

Sahrâya hâcet kalmadı.

İçdim ecel şerbetin,

Lokman'a hâcet kalmadı."

*

"Ziyaretten maksat, bir duâdır.

Bugün bana ise, yarın sanadır."

Muharrem Nureddin Coşan Hocamız, kıymetli anneleri için şu ifadeleri kullanmakta: “Sevgili annem; yüreği ömrü boyunca tek hak din olan İslâm yolunda sevdayla atarak, metanet ve dirayet timsali karakteriyle sâliha hatunlara asil bir örnek olarak yaşadı…”

Komşusu olmakla iftihar duyduğum Hacer Muhterem validemiz ile Mahmud Es’ad Coşan Hoca efendimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet, makamları yüce olsun.

 

Yorum Ekle
Yorumlar (3)
Ahmet Semih TORUN | 19.11.2023 18:35
Çok teşekkür ederim Ahmet Bey kardeşim. Rabbim sevdiklerimizle beraber Peygamber Efendimiz'in Livâü'l-hamd Sancağı altında bizleri buluştursun.
Ahmet Semih TORUN | 19.11.2023 18:35
Çok teşekkür ederim Ahmet Bey kardeşim. Rabbim sevdiklerimizle beraber Peygamber Efendimiz'in Livâü'l-hamd Sancağı altında bizleri buluştursun.
Ahmet Gürbüz | 17.11.2023 21:40
Rabbim sevdikleriyle haşr-u cem eylesin. Büyük büyük dedeleri efendimiz SAV'e komşu eylesin. Bizlere de hüsn-ü hatimeler nasip eylesin.