metrika yandex
  • $21.35
  • 22.97
  • GA1445

Kemalizm mi Bilim mi?

CAVİT OKUR

18.12.2022

 

"Mehmet Akif Ersoy'u İstiklal Marşı yazmak üzere Mustafa Kemal davet etmiştir’’

İthal edilen ve adına devrim dedikleri ilkelerle uyum için üzerinde oynanan en önemli şey eğitim sistemidir. Bütün manevi, milli ve dini, ilmi ilke ve anlayıştan uzaklaştıran ve tanrısal bir siteme sokulan eğitim ve öğretim sistemi ile söylediğini papağanlar gibi tekrarlayan, toplumdan ve toplumun değerlerinden uzak, kendilerince üstün bir sınıf yetiştirilmiştir (üzerindeki eskimiş kıyafetinden dolayı Cumhurbaşkanlığına alınmayan Aşık Veysel'i hatırlarsanız ne demek istediğimi anlarsınız).

Bu işe girişenler bir milletin hayatında en büyük cinayet olan harf devrimi ile başladılar. Altı yüz yıllık Osmanlı alfabesinden vazgeçip Latin harflerini aldırlar ve bunu Türk alfabesi diye zorla kabul ettirmek için her türlü baskıyı, tehdidi ve zulmü kullandılar. Amacı ilim sahibi, bilim sahibi bilgili insan yetiştirmekten ziyade ideolojik insan yetiştirmek olan bu sistemi savunanlar ona Kemalizm dediler ve bunun dışındaki bütün bilgileri ve bilginleri yok saydılar ve hatta suç saydılar, suçladılar. Yeryüzündeki altı yüzyıllık en büyük bilgi ve bilginlere karşı karalama kampanyası başlattılar.

Bugün için bu sistemin hala devam ettiğini ve hatta son yıllarda yükseldiğini görmemek için birazda kör olmak gerekir. Okullarda okutulan bütün kitapları açın orada göreceksiniz ki, Kemalizm olmadan matematik olmaz, fizik olmaz, edebiyat olmaz vb. olmaz... Kimse bu ilimlerin Kemalizmle ne alakası vardır da demez. Herkes Kemalizmi yükseltmek çabasındadır. Bu dönemler de belki onun zirveye çıktığı dönemdir. Şu ana kadar bu eğitim sistemi adından söz edilecek bir bilgin veya alim yetiştirmemiştir. Bazı adından söz edilenler de fabrika hatasıdır. Kemalizmin ortaya çıkışı ile bu ülkede zulüm eşittir. Bütün baskı ve zulümler rejim adına, Kemalizm adına yapılmıştır. Devrimlerle inancı, milli bağları, kökleri kurutulmaya çalışılan İslam milleti, uğruna savaştığı bütün değerlerin ortadan kalktığını gözleri ile görmüş, eleştiren, karşı çıkan kabul etmeyen herkese kan kusturulmuştur.

Kültüründen koparılmış, savaştığı batı devletlerinin kültür emperyalizmine maruz bırakılmıştır. Milletleri yıkan asıl savaşlar değil kültür emperyalizmidir. Yirmi yıldır iktidarda olanlar ve kendilerini yerli ve milli olarak takdim edenler bile bu hususta hiçbir girişimde bulunmamış, bulunamamıştır. Tam aksine Kemalizmin ihyasını, onun dirilişini, (birilerinin elinden almak bahanesi ile) daha da hızlandırmıştır.

Her türlü teknolojiyi üretebilirsiniz. Ancak kültürsüz, inançsız veya yarım yamalak inançlı, örf ve adetlerden soyutlanmış, ideal ve davası olmayan bir nesli dahada yozlaştırmaktan ve köleliğe götürmekten başka ne işe yarayacaktır bu. Şimdilerde bile bu nesli bilgisayarlardan ve akıllı telefonlardan, internetten nasıl kurtarabiliriz diye düşünüyoruz. Öğretim eğitimsiz ne işe yarar, bunu hep birlikte görüyoruz.

Kendilerine mikrofon uzatılıp soru sorulduğunda ideoloji uğruna, mezara bırakılan su ibriğini bile yol yapmaktan, köprü yapmaktan, uçak yapmaktan vb. daha önemli bulduğunu söyleyen gençleri gördükçe ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

Şu andaki siyasi iktidar 28 Şubat'ın zulmünü kaldırmak, Kemalizm adına yapılmış eğitim ve öğretim katlini hafızalardan silmek için elinden geleni ne kadar yapmıştır? Tabi ki iddiası bu idi. Ancak ne oldu ise eski günleri aratmayacak şekilde Kemalizm savunuculuğuna soyunmakta, bir başka taraftan da sanki ırkçılığı canlandırmaktadır. Bu ülkede tek parti iktidarı ile CHP zulüm yapmışsa, ki yapmıştır, bu İnönü'den itibaren değildir. Bu zulüm içerisinde İnönü dönemi 10 yılı geçmez. İyilikleri varsa örtmeyin ancak en büyük zulümleri sanki başkaları yapmış gibi onları aklamaya çalışmak bundan sonra kimseye fayda sağlamaz. Mehmet Akif'e bile yaptıkları zulüm ortada iken ’ona İstiklal marşını ‘O yazdırdı‘ diyerek ne mesaj verilmek istenmiştir?

Şu anda da yaptırılan Erasmus gibi projelerle sanki büyük işler yapılıyormuş gibi takdim edilip batının kredileri ile milli gençlik(!) yetiştiriliyor. Birisi de çıkmış biz sporu tabana yayıyoruz diye diye övünüyor. Bunlar batı emperyalizmini devam ettirmektir. Hangi sporları bir de bunu açıklasın. Plaj veloybalları, aletli jimnastik ve batı toplumunun bütün sporları. Dindar gençlik yetiştiriyoruz. Tabana yaydığınız bizim olan bir tek spor yok..

Yüzyıla yakın batıya bağlı ve onlarca kurgulanmış Kemalizm üzerine korkular üretilen bu eğitim ve öğretim sisteminin nesi değişmiştir? Hiçbir şey. Otuz yıl öğretmenlik yapmış birisi olarak iddia ediyorum dinine, milli örf ve adetlerine bağlı kimseler hep bu eğitim sisteminin fabrika hatalarıdır. Yani bu sistem asla onların yetişmesini istememiştir. Zamanla kanunlar bile çıkararak Kemalizm dışında fikir üretenleri hapis, sürgün ve ölümle cezalandırmıştır. Ortaya konulan üretimler durdurulmuştur. Necip Fazıl'ı düşünün ölürken bile yatılmamış cezası vardır. O. Yüksel Serdengeçti, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali vb. üretimi durdurulan uçak yapımı, devrim arabası vb. Kemalistlere göre bunlar onlara karşıdır veya devrimlere karşıdır. Otuz yılık öğretmenlik hayatımda öğretmenler kurulunun toplantı maddelerinin bile değiştiğine şahit olmadım…

Bu öyle bir hal almıştır ki; herkes şikayet etmesine rağmen, nedendir kimse sesini yükseltmiyor. Anlamak zor. Beyler bayanlar salt iktidar Peygamber sünneti değildir.

Eğer biz eğitimi ilim, bilgi, sanat ve zanata uygun yapmak istiyor ve ileride hayırla yad edilmek istiyorsak, bu eğitim ve öğretim sistemini Kemalizmden kurtarıp manevi ve mili değerler sahip, ilerlemeye ve çağlar üstü bir toplumu ve sistemi bütün dünyaya örnek olarak gösterin yiğitliğinizi görelim. Hodri meydan…

Yoksa ne yaparsak yapalım Kemalist zihniyet var oldukça yapılanları yıkmakla kendilerini görevli sayacaklardır...

Ancak Kemalist eğitime karşı olduğunu söyleyip akla, izana, ilime, bilime hatta inanç diyerek inanca aykırı eğitim öğretim yapanları da unutmuş değilim.

Sanki mutlak hakikat diye takdim ettiklerini de.

Başka bir yazıda inşallah….

Korkar mı İbrahim ateş-i nemruddan,

hodri meydan hodri meydan.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar