metrika yandex

Haberler / Ankara Analiz

Aydın Ünal: Kutlu Hikaye Sona Erebilir

05.01.2020

Bir dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden olan, sekiz yıl boyunca metin yazarlığını yapan eski AK Parti’li vekil Aydın Ünal, iktidara yönelik eleştiri ve uyarılarını önümüzdeki 10 yıl için de sıraladı. Kişisel blogunda 2020 ve gelecek 10 yıl değerlendirmesi yapan Ünal, “Son 10 yıl biterken, iyi yönetilemeyen ekonomi, kibir, lüks, şatafat görüntüleri, yolsuzluk iddiaları, çözülemeyen sorunlar, yönetilemeyen krizler nedeniyle hepimizi yılgınlığa, yorgunluğa, biraz da ümitsizliğe sevk etti” dedi.

Yeni bir 10 yıla girerken geleceğin belirsiz durumda olduğunu belirten Ünal, “Türkiye değişirken, seçmen değişirken, AK Parti, en güçlü değişim iradesine ve dönüştürücü kadrolara sahip olmasına rağmen, yeni durumları okumak yerine karanlık eskinin dinamiklerine yöneliyor” eleştirisini yöneltti.

Son dönemde Erdoğan ve AK Parti yanında saf alan Tansu Çiller, Mehmet Ağar, Doğu Perinçek, Cem Uzan gibi isimlere de gönderme yapan Aydın Ünal, “AK Parti’nin dilinin ve politikalarının kucaklayıcılıktan, artık alıcısı olmayan ‘beka meselesi’ gibi söylemler ve hamaset soslu kuru milliyetçiliğe evrilmesi ne kadar hazin” ifadesini kullandı.

“AK Parti teşkilatlarının, partinin içine bir virüs gibi giren, liyakatsizliği ve tasfiyeyi bir hastalık gibi yayan Pelikan Örgütü ve onun her alanda açtığı hasar karşısında ümidini gittikçe yitiriyor olması ne kadar da vahim” diyen Ünal, “2019 biterken, ekonomik krizin ağırlığının artıyor olması, krizi çözmeye yönelik adımın atılmaması, ekonomi kadar, milli eğitimde, kültürde, ailede, demokratikleşme adımlarında Türkiye’nin 2002’nin dahi öncesine yöneldiği algısının güçlenmesi ne kadar trajik” yorumunu yaptı.

“2020’ye ve yeni 10 yıla yorgun giriyoruz” diyen Ünal, “Bir kutlu hikâyenin, arkasında ağır hasar bırakarak sona ermesi de mümkün” görüşünü dile getirerek şunları kaydetti:

"2020’nin Türkiye için bir dönüm noktası olacağı şimdiden görülüyor: Ya AK Parti toparlanacak, 2020’leri şekillendirecek; ya da Türkiye, sanki arası hiç yaşanmamış gibi karanlık eskiye dönecek.

Bir de şu var: Gözümüzün önünde böyle büyük riskler varken, susacak mıyız, konuşacak mıyız?

2020 sonunda konuşmanın pek faydası olmayabilir; konuşacaksak, şimdi konuşmalıyız."

Yorum Ekle
Yorumlar (2)
Leyla

05.01.2020

Üç yıl kadar önce bir konferansı sonrasında ilgilinin şikayet ettiklerini ifade etmiş, ahlaki bozulmadan söz etmiş ve bir soru sormuştum. Bana şöyle cevap vermişti: Biz bir İslam partisi değiliz, sadece bir siyasi partiyiz. Madem öyleydiniz, şimdi neyi kime şikayet ediyorsun? Daha fazla mide bulandırmadan Namık Kemal'in: Çekildik izzet ü ikbal ile bab-ı hükumetten Zdizrlerinde ifade ettiği erdemi bari gösterin. Siz varken iyi, siz etkisiz eleman olunca kötü... Ne büyük aldanış... Sizi bir dava insanı sanıp ardınıza düşüp size omuz veren, sırlarını yol eden o samimi insanların yaşadığı durum, ne büyük, bedeli ne ağır ve ne kötü bir aldanış oldu... bozulmadan
Yusuf Güden

05.01.2020

Yıllardır seslendirdigimiz feryadı yeni duyanlar olmuş. Jeton yeni düştü galiba.