metrika yandex
  • $32.53
  • 34.82
  • GA17260
İtidal

Yaşar Kaplan’ın Ardından

SÜLEYMAN ARSLANTAŞ
11.01.2023

 

Yaşar Kaplan kardeşimiz 7 Ocak 2023'te Almanya'da vefat etti. Ya da o gün dünya sürgünü sona erdi. Çile ve tefekkür dolu bir ömür bitti! Ahiret yolculuğuna çıkışı görkemli oldu. Neredeyse Türkiye'nin her tarafından dostlar cenazeye teşrif ettiler. Gerek Hacı Bayram Camii avlusunda gerekse Taceddin Dergâhı mekanında belki de yılardır bir araya gelmeyen dostlar buluştular. Resmi zevat, devlet erkanının yanı sıra başta Meclis Başkanı olmak üzere geniş bir katılım oldu.

Yaşar Kaplan'ın vefatını müşterek dostumuz olan Arif Dülger Bey haber verdi. Taceddin Dergahı'na defnedileceği haberini de Arif Bey'den aldım. Dirisine yeterince vefa gösterilmemiş olsa da ölüsüne gösterilen vefa doğrusu beni memnun etti. Zira Yaşar kardeşimin dergahtaki komşuları da güzel insanlar, Nuri Pakdil abi ile yan yanalar, az ileride Muhsin Yazıcıoğlu kardeşimiz yatıyor. Allah cümlesine rahmet eylesin.

Yaşar Kaplan aslında başlı başına bir mektepti. Yakından tanıdığımız birçok kalem erbabı o mektebin mezunlarıdır. Her ne kadar Yaşar kardeşimizin üç küsür yıl süren mahkumiyetinin ardından biraz soğukluk olsa da o öğrenciler abilerini unutmamışlar. Hemen hemen birçoğu cenazede idiler. Ayaküstü hatıralar yad edildi. Bu fakir de o mektebe uzak olmadığı için sohbetlerin, hatıraların anlatımına iştirak etti.

Bizler, Yaşar Kaplan, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Mehmet Akif İnan, Nuri Pakdil, Ercüment Özkan gibi şahsiyetler tıpkı Üstad Necip Fazıl'ın:

"Ben bir genç arıyorum, gençlikle köprübaşı!
Tırnağı en yırtıcı hayvanın pençesinden,
Daha keskin eliyle, başını ensesinden,
Ayırıp o genç adam, uzansa yatağına;
Yerleştirse başını, iki diz kapağına,
Soruverse: Ben neyim ve bu hal neyin nesi?
Yetiş, yetiş, hey sonsuz varlık muhasebesi!"
 

dizelerinde olduğu gibi; düşünen, anlayan, anladığını anlamlandıran, yaşayan ve kendisini dünya hayatında sadece misafir olarak gören bir neslin yetişmesi için çırpındık. Kalanlar bir elin parmakları kadar da olsa çırpınmaya devam edecekler. Zira o kuşak ve devamı hesabi olmadı, hep hasbi olmaya özen gösterdi. Eğer bugün elle tutulur bir nesil varsa, o çabaların ürünüdür. İşte Yaşar Kaplan kardeşim bu çabalarının bedelini katbekat ödeyerek gitti.

Ne diyordu Yaşar Kaplan 6 yıl 3 ay hapis cezası aldığı 'Demokrasi Risalesi' isimli eserinde; 'Şeriat' kavramını geniş geniş anlattıktan sonra ve her dünya görüşünün bir şeriatı olduğunun altını çizdikten sonra: "Şeriat hak aşıklarının, hukuk severlerin tanıdıkça daha çok sevecekleri bir sözcüktür. Olayın demokratik bağlantısına gelince… 'Senin şeriatın sana benim şeriatım bana' diyemeyen hiçbir düzenin demokratikliği iddia edilemez." (Bkz. Demokrasi Risalesi Sh.54)

Yaşar Kaplan'ın Ankara/Kavaklıdere Çevreli sokakta bulunan DGM duruşmasında ben de vardım. Duruşma öncesi Ercümend Özkan, Yaşar Kaplan ve sanıyorum kardeşi Lisani Kaplan da vardı. Duruşma öncesi sohbet ediyoruz. Yaşar Kaplan konuşmalar esnasında 'Demokrasi Risalesi' kitabından dolayı ceza almayacağını ve rahat olduğunu ifade ediyordu. Ercümend Bey "Yaşarcığım bu kadar emin olma, bu mahkemeden hukuki bir karar çıkmaz, çıksa çıksa siyasi bir karar çıkar" dedi. Nitekim öyle de oldu. Önce Hizbut-Tahrir duruşması oldu, onlara 6 yıl 3'er ay hapis cezası verildi. Ardından Ercümend Özkan ve Mehmet Çoban'ın duruşması oldu. Onlara da aynı cezayı verdiler. Onların da cezası İktibas'ın 105. Sayısında Mehmet Çoban'ın 'Yolumuzdaki Esaslar' başlıklı makalesi nedeniyle verildi. Sonrasında Yaşar Kaplan'ın duruşması başladı. Tarih 6 Şubat 1986, Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz. Duruşma sırasında Yaşar Kaplan ifadesinde 'biz' tabirini birkaç kez kullanınca mahkeme başkanı buna tahammül edemedi ve "Ne demek biz, biz yok, ben diyeceksin." diye sert bir tonla azarladı. Öyle ya 'biz' deyince bir tüzel kişilik anlaşılıyor, eh herhalde koskoca DGM Başkanı buna razı olamazdı. Ve karar çıktı: 6 yıl 3 ay hapis cezası…

Yattı, aslanlar gibi çıktı. Hapis hayatı sürerken yakın dostları Dr. Cengiz Kalkan, Arif Dülger, Hicabi Kırlangıç, İrfan Can, Ömer Çelik gibi arkadaşlar canhıraş bir şekilde hem 'Aylık Dergi'yi hem de Yaşar Bey'in kitaplarını neşretmeye devam ettiler. Adı geçen kardeşlerimin o dönemdeki gayretlerini gıbta ile izledim. Gücümce yardımcı olmaya da çalıştım.

Yaşar Kaplan'ın cezası bittikten sonra, onun dergi ve hizmetlerinin devamına yardımcı olan kişilere vefa ziyaretleri yaptılar. Bu fakiri de ziyaret ettiler. Kaplan içeride iken başta 'Mekke Olayları' olmak üzere ben de 'Aylık Dergi'ye yazılar veriyordum. Allah cümlesinin ecrini versin, beni de unutmamışlardı.

Enderun Vakfı kurucu başkanı merhum Zeki Soyak hocamız muhtelif zamanlarda Yaşar Kaplan Bey'in de bulunduğu bazı düşünür, yazar, mütefekkir kimseleri Nevşehir'de bir araya getirirdi. Aklımda kaldığı kadarıyla Prof. Seyyid Mehmet Şen, Prof. Nihat Bengisu, Prof. Mustafa Ağırman, Yaşar Kaplan, Süleyman Arslantaş, Mustafa İslamoğlu gibi şahıslar iki gün orada beyin fırtınası yapardık. Amaç düşünebilen bir gençlik ve yaşanabilir bir İslam anlayışının inşası idi. Özellikle gençlere tavsiyem odur ki; bakınız sizin için bir ömür gayret gösteren büyükleriniz gidiyor. Onlardan hem ders alın hem de onların sahih olan, İslam'ın değişmezleri ile çatışmayan görüşlerini paylaşın. Bu günlere kolay gelinmedi. Biz yaşlıların size karşı borcu olduğu gibi, siz, bugünün gençlerinin de gelecek nesillere borcu olduğunu unutmayın emi!

Ben tekrar başta Lisani ve İbrahim Kaplan kardeşlerim olmak üzere Yaşar Kaplan kardeşimin tüm akraba, dost ve yakın çevresine ve de Yaşar Kaplan kardeşime de rahmet diliyorum. Zira Allah'ın rahmetine gidenler kadar kalanlar da muhtaç.

Yorum Ekle
Yorumlar (14)
Bibi | 06.08.2023 15:30
gerçekten bir okuldu, ailesine ya da öteki yakınlarına güzel zulmederdi, kasları güçlü olduğu için sopa atmakta da oldukça başarılıydı
VEDAT KAHYALAR | 01.02.2023 22:43
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun .
HÜSAM ERGEN | 17.01.2023 01:52
Selamunaleyküm Ellerine, yüreğine sağlık abi Rabbim sizlere hayırlı uzun ömürler versin.Saygı ve hürmetlerimi sunuyorum HATAY/Dörtyol 'dan selamlar
İlhami Büyukbas | 13.01.2023 03:18
Abi çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim Allah razı olsun siz lerin değerini unutmadık her zaman anıyoruz yukarıda saydığım isimlerin hemen hepsi ile de tanıştım hepsini bir emeği var o günkü gençlik üzerinde. Vefat edenlere Allah rahmet etsin yaşayanlara da uzun ömürler versin.
Yusuf izzettin karakan | 12.01.2023 23:55
Suleyman abi .iranda olen mahsa amiri hakkinda yazdigin makale gibi .haberlere dusen AMARIKADA 10 YASINDAKI KIZ COCUGUNA POLIS TARAFINDAN UYGULANAN SIDDET HAKKINDADA .MAKALE YAZMANI BEKLERDIM.
Tahsin Gaffaroğlu | 12.01.2023 12:05
Gençliğimde Demokrasi Risalesi ve Sıfırüç Depremleri ilk okuduğum ufkumuzu açan kitaplarındandı. Yaşarken İslam davasına şahitlik etmenin, bedel ödemenin Allah katında mutlaka karşılığı vardır. Rabbim şehitler zümresinden yazsın inşallah..
Ali Dalaz | 12.01.2023 09:52
Allah size sağlık ve Sıhhat versin abi. İyiki varsınız
Zergün | 12.01.2023 08:14
Rabbim hayatını şahit kılsın mekanı cennet olsun inşaallah...
MehmedAliOner | 11.01.2023 22:08
Of be abi, ağlattın bizi.70'lerin , 80'lerin,90'ların dipdiri fikri, düsünsel ve samimi pratikleri, musebbipleri kaybolup gider, birer birer.. Bugün, Ercument abinin o eski videolarını izlemistim. O cok net ve akıcı türkcesiyle dervishane diliyle ne güzel de anlatiyordu.. Sonra...sonrasi pek yok abi! Darmadagın olduk. Fikren savrulmalar, fiziken uzak kalmalar.. Dostluk tazelemeye birebir ilac olan çay sohbetleri de olmayınca.. Ellerinden öperim abey..
Abdullah karagüzel | 11.01.2023 20:50
Allah rahmet eylesin
Ayşe ÖZDEN | 11.01.2023 19:58
21-22 yaşlarımda 1985’te Rahmetli Yaşar KAPLAN Hocamın Mektuplar kitabını okumuştum. Onun Mektuplar isimli kitabındaki vecibesi olan o sözü hâlâ herkese söylüyorum. O kitabındaki vecibesi şuydu: *“En geniş zamanlar en dar zamanlar içersinde gizlidir mümine düşen feraset dar zaman içersindeki geniş zamanı yakalamaktır, çünki hiçbir günün 25. saati hiçbir haftanın da sekizinci günü olmayacaktır”* bu söz o kadar hayatımın düsturu oldu ki zamanım yok diyen herkese bu sözü tekrar tekrar hala söylüyorum. Ve Yaşar hocamı üzerimde hakkı olan hocamı minnet ve rahmetle anmaya devam edeceğim inşallah. Rabbimiz rahmet ve şefkatiyle muamele etsin nur içinde yatsın.
Vahdettin / Adana | 11.01.2023 18:30
Allah rahmet eylesin.
Dursun Çakmak | 11.01.2023 18:06
"Kalanlar bir elin parmakları kadar da olsa çırpınmaya devam edecekler." İnşallah kalanlarla beraber bu yolda çırpınmaya devam edenlerden kılar bizi Rabbimiz.
Ayten Durmuş | 11.01.2023 17:36
Muhterem Ağabeyim, çok içten bir yazı olmuş, Yaşar Kaplan ağabeyi anlatan yazınız. Kaleminize ve yüreğinize sağlık. Evet, dediğiniz gibi, bir gençlik yetiştirebilmek için ömrünü verenler birer ikişer yola çıkıyorlar. Rabbim gidenlerimizden de kalanlarımızdan da razı olsun. Takipçisi olmayan her hareket ne kadar değerli olursa olsun tükenmeye mahkûm olur. Bu anlamda bir gerileme olsa bile ömrünü adayanların kavli ve fiili dualarının bereketiyle bu yol asla yolcusuz kalmayacaktır. Geçmiş asırlardaki fetret dönemleri bize bunu göstermektedir. Gönlüme de yüreğime de dokunan güzel ve anlamlı yazınız için çok çok teşekkür ederim. Selam ve en kalbi dualarımla hürmetler ederim değerli ağabeyim.