metrika yandex
  • $32.53
  • 34.82
  • GA17260

Haberler / Dosya Haber

İHD Genel Başkanı TÜRKDOĞAN: Yapılan değişiklik kişisel verilerin korunması ve özel hayatın gizliliği ilkesine aykırıdır

30.03.2020

İnsan Hakları Derneği  Genel Başkanı Öztürk TÜRKDOĞAN, TBMM Genel Kurul’unda kabul edilerek yasalaşan “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile Dernekler Kanunu’nun 23. maddesinde yapılan değişiklikle ilgili olarak Hertaraf Haber'e değerlendirmelerde bulundu.

İHD Genel Başkanı  TÜRKDOĞAN'ın Haber Sitemize  yaptığı açıklama şöyle;

"Dernek Üyelerinin Bildirilmesine Dair Dernekler Kanunu Değişikliği 25.03.2020 tarih ve 7226 sayılı Torba kanunla, 5253 sayılı Dernekler Kanunu değiştirilerek, dernek üyelerinin de bildirimi zorunlu hale getirildi.

Esasen bu düzenleme kanun değişikliği yapılmadan 1.10.2018 tarihli ve 30552 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Dernekler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle yapılmıştı.

Yani önce yönetmelik yapıldı, arkasından kanunu getirildi.

İHD genel merkezi olarak 2018 yılında yapılan yönetmelik değişikliğinin yürütülmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay’a dava açtık. Danıştay 10. Dairesi’nin 13.03.2019 tarih ve 2018/5212 Esas sayılı kararı ile yönetmeliğin yürütülmesinin durdurulması talebimiz red edildi. OHAL sonrası yargının hali bu! Anayasa 20. Madde ve 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanunun 6. Maddesine göre dernek üyeliği kişisel veri olarak belirtilmesine rağmen Danıştay 10. Dairesi bunu hukuka uygun bulmuş! Ne diyelim, bilemedik.

Siyasi iktidar baktı ki, yaptığı yönetmeliğin dayanağı kanun yok, bir buçuk yıl sonra kanun yaptı. Tabi bu arada Danıştay halen esas kararını vermedi.

Ne diyelim, yargı ve yürütme çok uyumlu çalışıyor!

Yapılan Değişiklik Örgütlenme Hakkına Açık Müdahaledir.

Anayasa 33. Madde ve AİHS 11. Madde örgütlenme özgürlüğünü güvence altına alır.

Ancak, siyasi iktidar dilediği gibi kanun yapabileceğini düşünüyor ve hukuku bir kenara itebileceğini zannediyor. Dernek üyeliğinin bildirimi ile insanlar derneklere üye olmaktan vazgeçeceklerdir. OHAL döneminde kayatılan dernek üyeliği bahane edilerek kamu görevinden çıkarılan insanların dava dosyalarına gönderilen belgelerde kapatılan dernek üyeliğinin “İltisak” kapsamında değerlendirildiği belirtilmektedir.

Görüldüğü hukuk güvenliği hakkının olmadığı yerlerde bu tip uygulamalar insanların derneklerden uzak durmasına sebep olacaktır.

Yapılan değişiklik kişisel verilerin korunması ve özel hayatın gizliliği ilkesine aykırıdır.

Anayasa 20. Madde ve AİHS 8. Madde kişisel verilerin korunmasını ve özel hayatın gizliliğini ve saygı duyulmasını düzenler. Bu düzenleme bu haklara açık bir müdahaledir.

Sonuç olarak bu düzenlemeye karşı meşru ve hukuki mücadelemiz sürecektir."

Fuat Taşcı - Hertaraf Haber / Ankara

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
bayram doğan | 01.04.2020 11:55
mason dernekleri bu işten muafmı