metrika yandex

Haberler / Türkiye

Burhan Kavuncu: Türkiye BRİCHS ve İran’la İşbirliğinde Kararlı Olmalı

11.08.2018

Yazar Burhan Kavuncu, Büyük Şeytan ABD’nin  son günlerde  Türkiye üzerinde Ekonomik oyunlarını ve  tezgahlarını bozmak için bir hükümete bir dizi tavsiyelerde bulundu .

Kavuncu, 15 Temmuz’dan daha ciddi bir saldırı altında olduğumuzu , devletin daha ciddi bir duruşa geçmesi gerektiğini belirterek, MGK’yı da acil toplantıya çağırıp Eko – Siyasi Paket ilan etmesi gerektiğini ifade etti.

Burhan Kavuncu tarafından alınması tavsiye edilen kararlar şu şekilde:

1-Madem ki 15 Temmuz benzeri bir saldırı altındayız, devletin daha ciddi bir karşı duruşunu görmeye ihtiyaç var

2-Acilen MGK toplanmalı eko-siyasi tedbirler paketi ilan etmelidir

3-Kriz yönetiminin başına güven veren birisi geçmeli, bakan istifa etmesin ama ekonominin ehil ellerde olduğu ve gerekli tedbirlerin alındığı hissettirilemedi

4-Tasarruf tedbirlerine devletten başlanmalı, sembolik önemi olsa da Cumhurbaşkanı, Bakan ve Milletvevekillerin maaşı düşürülmeli, Kanal İstanbul gibi dış borca dayalı yatırımlar ertelenmelidir 

5-Bu krizden ABD ile uzlaşarak çıkamayız. AB’nin ambargo resti önemli bir imkan. ABD’nin Rusya, Çin, İran, Türkiye yaptırımları sürdürülebilir değil. Ambargo ve yaptırımlara karşı, BRİCHS ve İran’la işbirliğinde kararlı olmalı, dış ticarette $ kullanmama ve en büyük masraf kalemimiz enerjide yakın işbirliği imkanları aranmalıdır. 

6-ABD’ye karşı istikrarlı ve kararlı durulmalı, esip gürledikten  sonra “sen büyüksün” gibi söz ve tavırlardan kaçınmalı, İncirlik ve Kürecik’te askeri varlığına derhal son verilmeli, samimi ve ciddi olunduğu içte ve dışta herkese gösterilmelidir.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş