metrika yandex

TBMM TÜRKİSTANLILAR İÇİN KENDİNE YAKIŞANI YAPMALIDIR!

07.01.2021
Orhan GÖKTAŞ

Türkistan Müslümanların mazlum beldelerinden biridir. Doğu Türkistan 1955 yılından beri Çin işgali altında ve Çin devletinin zalimce uygulamalarıyla inim inim inlemektedir.
 
Buradaki Müslümanlar dinleri ve kültürleri yok sayılan, aşağılanan Çin devletinin resmi ideolojisini kabul etmeye zorlanan ve boyun eğmeleri için her türlü çirkinliğin uygulamaya konulduğu bir zulüm beldesine dönüşmüş durumda.
 
Çin devletinin içinde Türkistanlıların da olduğu Müslüman, Tibetli, Budist, Moğol veya siyasi muhalif olduğu için Milyonlarca insanı “Mesleki Eğitim Kampları” adı altında sistemli bir şekilde asimilasyona tabi tuttuğu “toplama kaplarına” kapattığı ve siyasi muhalifleri “suçlu” olarak kabul ettiği ve ceza evlerine attığı bilmektedir.
 
Türkiye’ye sığınmış çok sayıda Türkistanlı Çin’deki ailelerinden haber dahi alamamanın endişesini yaşamaktadır.
 
Çin Devletinin zulümlerini saymaya başlasam ciltler dolusu kitap yazmam gerekir. Onun için burada Çin’in zulümlerini sıralamayacağım.
 
Ancak Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyetin arasında imzalanan ve TBMM tarafından onaylanırsa Çin Devletinin zulümlerine ortak olma riskini taşıyan bir anlaşmadan söz edeceğim.
 
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs 2017’de Çin’i ziyareti sırasında, Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasında “Suçluların İadesi Anlaşması” adıyla bir anlaşma Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi tarafından imzalanmıştı.
 
Çin Ulusal Konseyi kısa süre önce Aralık 2020 tarihinde bu anlaşmayı onayladı, TBMM Başkanı Mustafa Şentop Nisan 2019 tarihinde kanun teklifi olarak
 
Dışişleri ve Adalet komisyonlarına sevk etmiş ama komisyonların ve genel kurulun gündemine alınmadan bekletilmektedir.
 
Yani bu anlaşmanın komisyonda görüşülerek kabul edilip, genel kurul gündemine alınarak kabul edilme riski var.
 
Çin’in suçlu tanımı belli, bizden Türkiye’de Çin zulmünden kaçıp sığınan başta Türkistanlılar olmak üzere bütün muhalif suçluları iade etmemizi isteyecekler.
 
İade edileceklerin akıbeti malum.
 
TBMM böyle bir anlaşmaya imza atmamalı, bu konuda iş işten geçmeden gerekli kamuoyu oluşmalı ve bu anlaşma TBMM’ye yakışır şekilde reddedilmelidir.
Vesselam…
Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş