metrika yandex

Haberler / Yorum - Analiz

VEFA!.. / Cavit OKUR

25.06.2020

Hayatın en önemli, en kıymete değer, dostluğun ve kardeşliğin birinci ve olmazsa olmaz şartı vefa. Belki de yaşamın en önemli olgusu. Söze sadık kalmanın, kadir kıymet bilmenin ve yaşamı güzel kılmanın temel şartı. Yardımlaşmanın, nefes alıp vermenin, bir olmanın, birlik olmanın ya da her zaman insanı mutlu kılacak bir sadık yârin varlığı VEFA..

İnsanların neyin peşinde olduğunun en iyi göstergesi. Hayatın ve dünyanın bitiş noktasında arkadaş olmanın, yoldaş bulmanın ve yoldaşla sonsuz bir yola çıkmanın adı vefa. Belki düşünce ile de, fizikle de bir olabilmektir vefa…..

Bu gün en çok ihtiyaç duyduğumuz ve görmek istediğimiz şey vefadır. Teknolojinin, modern yaşamın esir aldığı insanlık, kapıldığı seküler düşünce ile bencilleşmiştir. Birbiri için veya biraz da başkaları için var olması gereken insan yaratılışını da var olma gayesini de unutmaya doğru hızla sürüklenmektedir. Böylece her türlü imkanlar içerisinde kendine yalnız ve karamsar, mutsuz bir dünya meydana getirmektedir. Ruhunun derinliklerinde duyduğu ızdırabı, yalnızlığı paylaşacak birilerini bulması da güçleşmiştir. Kendi yaşam tarzınız için kurduğunuz bu dünyanın ızdırabı ile baş başa olmak çeşitli buhranlar doğurmaktadır.

Nerde ise artık yok edilmiş vefa duygusunun Müslümanları da sarmış, kafalardaki yar ağyara dönüşmüş yalnız kalmanın acısıyla ne yapacağını bilememektedir. Bunu en fazla son günlerde bazı yasaklar neticesinde oraya buraya saldıran, nasıl olsa edindiğimiz dostlar bize yardım eder diyemeyen vefa duygusu yok olmuş veya karşılıklı olarak yok edilmiş insanlarda görüyoruz. Yardımlaşma akdinin inançlarla beraber yok olması veya zayıflaması, değer yargılarının insanlık aleyhine değişmiş olması, bireyselliğin, bencilliğin getirdiği kendisinden başkasını düşünememenin huzursuzluğu toplumu geniş çapta etkilemektedir. İnsanlarda takdir duygusu, şükür, teşekkür ve tek kelime ile ifade edersek Vefa yok olmaya doğru hızla sürüklenmektedir. Allah’a şükrün olmadığı yerde insanlara teşekkürün ve vefanın da olamayacağını değişmez dinimizin öğretilerinden bilmekteyiz.

Öyleyse diyebiliriz ki biz önce Allah’a karşı Vefamızı kaybettik. İyiliğe, güzelliğe, sıratı müstakime vb sadakati kaybettik. Halbuki asıl varlığımızı idrak, her daim hatırlanması gerekenle birlikte hatırladıklarımızda ve hatıralardadır. Kurulan birlikteliklerin, dostlukların daim olmasındadır. Bir yerde okumuştum insan için asıl olan "ahiret için koşmak, dünya için yürümektir’’ diyordu. Vefa da, ahiret için koşanların en farklı ve önemli özelliği olsa gerektir. Ve tabi Müslümanca yaşamanın da..

Kaybedilen değerleri geri getirmenin zorluğunu bilenler onu kaybetmemenin çabasını, savaşını vermek zorundadır. Değer yargılarını inançlarından alması gerekenlerin bile ‘’Ne yaparsın dünya hali” diye söze başlamaları nasıl bir savrulmanın içerisinde olduğumuzun göstergesidir. Kendi suçunu dünyanın haline bağlayacak kadar sorumsuz ve aciz bir kişiliği elbette vefa ihaneti içerisinde görmek daima mümkündür. Yapılan iyiliklerin, gösterilen çabaların, verilen selamların, fedakarlıkların, arkadaşlıkların, dostlukların kısa zamanda elde edilen dünyevi menfaat ve makamlara feda edilmesi veya elde edilen kısa dünya hayatı menfaatlerinin, dostlukların, arkadaşlıkların, vefa duygusunun yerini alması hepimiz açısından ne kadar acı.

ÖNCE YOLDAŞ SONRA YOL diyenler ne kadar doğru söylemişler. Yol düzgünde olsa yoldaş olmayınca yalnız yürümek zorunda kalmak veya gerçek anlamda yoldaş bulamamak, çoğaldıkça yalnız kalmak, kendini yalnız hissetmek gelinen noktanın vahametini gösterir. Denilmiştir ki GERÇEK DOST KURAN MEKTEBİNDE YETİŞİR. MEKTEB KAÇKINLARINDAN DA DOST OLMAZ..

Kurani anlamda vefa veya vefasızlık hepimizin sorunu. Ali Şeriati’nin deyimiyle kendi vatanımızda ve kendi toplumumuz içerisinde bizi bizden uzaklaştıran ve bizi asimile eden batı kültürü veya modernizm bizden neler alıp götürmedi ki?

Galiba Aşık Veysel’in dediği gibi sadık yar kara toprak, tek vefalı dost da AZRAİL. Bir gün mutlaka gelecek ve Bizi Allah kavuşturacak. İşte o zaman, işte o zaman…

DOST KİM DÜŞMAN KİM VE VEFA NEDİR GÜN YÜZÜNE ÇIKACAKTIR. Diledik ki geç kalmayalım….

Yorum Ekle
Yorumlar (2)
Köyceğiz | 25.06.2020 21:34
Tam isabet maşallah
Erol yoruk | 25.06.2020 18:24
Ustadim cok guzel yazi olmus, gunumuzde vefa sadece İst bozaci semti olarak kaldi,