metrika yandex

Yüz Erdemli İnsana Çağrı! Üzerine

03.07.2020
Mehmet Yavuz AY

Yüz Erdemli İnsana Çağrı! Üzerine

 

Yüz Erdemli İnsana Çağrı! yazımızla iki mağdur ailenin ayağa kaldırılmasını murat etmiştik. Niyet ve düşüncelerimizin hayatta bir karşılığı olsun amacıyla yapılmış bir çağrıydı.

Çağrımıza ses veren, katkıda bulunan erdemli insanlara sonsuz şükranlarımı arz ediyorum.

Sözkonusu yazı an itibariyle 3227 kişi tarafından okunmuş (Tekil hit). Birçok okuyucu tarafından tekrar okunduğundan sayı 5228’e ulaşmış (Hit)…

Bilinir, herkesin derdi vardır. Borçlar alacaklar, kol kanat gerilecek insanlar. Ekonomik buhran, çoluk çocuğun maişet sorunları…

Hayat devam ediyorsa sorunlar devam edecektir. Bir ihtiyaç haberi kime ulaşmışsa boşuna değildir.

Varlıktan yokluğa düşenler, ömürleri sıkıntı içinde başlayıp öyle devam edenler… Kalbi kırık, gönlü yıkık, derdini dinleyecek insan bulamayanlar… Acziyet ateşinde pişenler… Bakar dururlar uzaklara… Dillerinin söyleyemediğini, gözlerine bakarsanız anlarsınız. Onlar halleriyle imtihan olurken, biz de onlarla imtihan olmuyor muyuz?

Hayat seçimlerden ibarettir.

Tasarruf olmadan tasadduk (sadaka vermek) olmuyor. Tasarruf, kendi bağlamından koparıldığında cimriliğe dönüşebiliyor. Bütün sıkıntılara ve geçmişe göre imkânlarımız hayli yükselmiş durumda. Belli bir seviyeyi yakalamış ve onun altına düşmek istemeyen ciddi oranda bir kitle var.

Yoklukla varlığın sınavları iç içe… Varlığın sınavı daha zor, sarp bir yokuşu tırmanmak gibi. Varlık arttıkça kaybetme korkusu artıyor galiba… Varlık adına bize verilen ne varsa, hepsinin sorulacak hesabı var.

Daha varlıklı ama daha çekingen daha kuşkulu, yitirmekten korkan, kalbi katılaşan insanlara döndük.

Çocuklarımızın marka ağına takılmış cep telefonları, spor ayakkabıları, giysileri… Sofralarımız…

Tatil ve tüketim tutkumuz…

Harcadıkça  mutlu olan insanlar… Ne ki; kitap alamazlar, medeniyet taşıyıcılığı yapamazlar, yardım isteyene el uzatamazlar. Bir gönüle girmek gibi dertleri yoktur.

Kişinin namazı orucu kendisine aittir. Kutlu elçi, o kişinin ilişkilerine, eylemlerine  bakılmasının daha doğru olacağını ifade etmektedir.

Zenginlik, anlaşılan yorgunluk bıkkınlık kayıtsızlık ve bencillik getiriyor. Derdi olmayana ne anlatılabilir ki? Varlıkta yukarıdakilerle, maneviyatta aşağıdakilerle kendini kıyaslayanlar baltayı nereye vurmaktadır.?

Dünya içimize kaçmış, nasıl ölebiliriz?

 Koşturmaca koşturmaca…

Evler, arabalar, yazlıklar, beş yıldızlı tatiller… Bitmeyen işlerimiz…

 Bu kadar mal mülkle ölmek kolay mıdır? Çocukların cep telefonları kaç tane binliktir? Hafta sonu etkinliği kaça mal olur? Ya tatil gideri?

Hayatın nabzı eşya merkezli atarken, bitmek bilmeyen işler sürükler durur insanı.  Oysa işini bitirip de  ölen var mıdır dünyada?

Hedeflediğimiz rakamın maalesef çok uzağında kaldık. Sessizlik hâkim oldu. Sözünü söyleyen, eli cebine giden az sayıda muhatabımız oldu. Maddî konular istismara her zaman açık olduğundan yeterince güven duygusunu mu tesis edemedik?

Toplanan para 2 ye 1 şeklinde iki aileye gönderilecektir. Arzu edenlere dekontlar gönderilebilir.

Maddî ibadetleri yerine getirmenin zor olduğunu bir kez daha, buruk bir kalple anlamış olduk. Eylemsizlik sözü bitirir. Kalemin ucundan hüzün damlar.

Destek veren gönül dostlarına bir kez daha teşekkür eder, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Söyleyin! İnsandan geriye ne kalır? Verdikleri mi, vermedikleri mi?

Erdemli insanlara selâm olsun!

 

03.07.2020, Kardelen/ Ankara

Mehmet Yavuz AY

myavuzay@hotmail.com

 

 

 

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar (3)
Mahmut AY

06.07.2020

Bu konuda seni gıpta ile izlemekteyim.Senin kadar da olmasa biz de yardımda bulunuyorum. Bu bizim genlerimizde var. Tşk
YNY

03.07.2020

Rabbim gönüllerimize genişlik versin ki paylaştıkça bereketlendiğini görmek nasip olsun...\"Dünya içimize kaçmış\"Ne güzel bir ifade Abi, Allah razı olsun...\"Bir hayra vesile olan hayrı yapmış gibidir\"
osman a. YILMAZ

03.07.2020

Bu ülkede yıllardır uygulanan kapitalizm insanımızı bencil cimri egoist nemelazımcı maddeci yaptı. Galiba yapılacak en mühim işimiz İslam egemen bir sistem kurup yeni nesiller yetiştirmek... Allah kalpler tedvir eylesin... Hüzünlü de olsa selamumaleykumelam...