metrika yandex

Bu Dünyadan Bir “Ömer İnan” Geçti

Mehmet Yavuz AY

02.12.2020

15.02.1951’de Mersin’de doğdu. Babası imamdı. ODTÜ İdari İlimler Fakültesi Ekonomi-İstatistik Bölümü’nden 1975 yılında mezun olmuştu. 

Çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra 1978’de  Akademik hayata geçiş yapmıştı. 1995’de Profesör oldu. Kırıkkale Üniversitesi’nde dekanlık yaptı.

Akademik hayata ilişkin yapısal eleştirileri, biraz mizah biraz ironi ile dile getirmekten çekinmezdi. Bize ait kelime ve kavramların üniversitelerde yok edilişinin en çarpıcı örneğini, öğrencilerine sorduğu soruda bulabilirdiniz. “Rektör” ve “Dekan” kelimelerinin ne anlama geldiğini sorar, cevabını yine kendisi verirmiş: “Üniversitenin başındaki kişiye ‘bölge/şehir papazı’ anlamına gelen ‘rector’, fakültelerin başındaki kişiye ‘mahalle papazı’ anlamında ‘decan’ denir.”

28 Şubat 1997 darbesinin soğuk günlerinde, fakültede görev yapan başörtülü personele soruşturma açması istendiğinde geri adım atmamış, görevinden ayrılmayı tercih etmişti.

Bizim yolumuz aynı anne-babanın kızlarıyla evlendiğimizde kesişmişti. Yıl 1985.

Eğitimli eğitimsiz, insanlar çok şey olabilir. Para, makam, unvan, statü… İki dönem milletvekilliği de yaptı. Tüm unvan ve statülerinin içinde ve yanında aykırı bir insandı Ömer hoca. Paraya bu denli “el kiri” muamelesi yapan birisini tanımadım. Çok dürüsttü. Akçeli işlere hiç bulaşmadı. Uzun yıllar kirada oturdu. Fakir ve öğrenci dostuydu. Hiç parası olmadı dense yeridir…

Sigara konusunda da aykırıydı Ömer hoca. Çok uzun yıllar, günde üç paket sigara içti. Ayrılmaz bir ikiliydiler. Bir sene önce Koah hastalığı teşhisi konmuştu. Sigarayı kerhen bırakmıştı.

Toplumları ayakta tutan isimsiz kahramanlar vardır. Çoğu zaman anlaşılmazlar, gölgede kalmayı tercih ederler. Reklam, gösteriş semtlerine uğramaz.

Suriye iç savaşında Türkiye’ye gelen Şamlı bir aileye yardım etmem istenmişti.  Kuzey Ankara  dönüşüm bölgesinde, yarı yıkık çokça harap boşaltılmış gecekondulardan birinde yaşıyordu beş kardeş. Küçük bir tepenin üzerindeki eve, diğer harabelerden uzanan meraklı bakışlar altında patika izlerinden ilerleyerek çıkmıştım. Ahmed önümde yürüyor, yol gösteriyordu. Dış kapı yılların verdiği yorgunlukla dağılmıştı. Pencereler kırık, bir kısmı naylonla örtülmüştü. Küçük girişten evin salonuna geçiliyordu. Rengini kaybetmiş, kararmış, delik deşik iki kanepeden birine oturmuştum . Evin tavanı bel vermiş, yağmuru içeri alan kısımları siyahlaşmıştı. Salonun pencereleri,  sefaleti daha da koyulaştırıyor, içimi acıtıyordu. Çöplükten toplanmış eşya artıkları. Salondan geçilen diğer odanın içinde çukurlaşmış sünger yataklar, tüyleri dökülmüş battaniyeler. Yerde, yılların kirini tozunu yutmuş yer yer delinmiş halı ve kilimler… İçerde yoğun bir nem… Banyo denilen yer hayvan barınağı gibi. Bir kenarda alüminyum kova, içinde su ısıtıcısı.

Ahmed heyecanlı, ne yapacağını bilemiyor, eli ayağına dolaşıyor. Çay ikram etmeye çalışıyor ama bardaklar devrildi devrilecek…Gözlerim ne yana dönse içimden bir parça düşüyor. Hüznüm her yanımı kaplıyor. Eve geldim ama sersem gibiyim.  Ev lazım, eşya lazım. Ramazan yakın.

Birden aklıma Ömer hocanın o bölgede TOKİ yapımı evi olduğu geliyor. Hemen aradım. Ev yeni ama iki senedir boş duruyordu.

“Hocam,  bizim Suriyeli  kardeş ailemiz oldu. Evinizi kiraya verebilir misiniz?” dedim telefonda. “Emlakçı ile görüşüp dönerim” dedi… Biraz sonra üzgün bir sesle, evin dün kiraya verilmiş olduğunu söyledi. Çok umutlanmıştım ama olmamıştı. Ömer hoca biraz sonra tekrar aradı. “Yarın emlakçı ile görüşmeye gideceğim, beraber gidebilir miyiz” dedi.

Kardeş ailemizin patika yollarından çıkarak evlerine gittik Ömer hocayla. İlk geldiğimde yaşadığım iç ürpermesini Ömer hoca da yaşıyor, hissediyordum. Kısık bir sesle “çok nemli” dedi. Bir daha konuşamadı. Gözleri her yanı taradı durdu.

Ertesi gün  Ömer hoca aradı.

“Kontratı iptal ettim. Evi muhacir çocuklara verelim. Evin anahtarını almaya gidelim.”

“Kirayı ben karşılarım”

“Bunlar öğrenci, kira vermeden otursunlar.”

Dün doğrultmaya çalıştığım duvar öyle harap ve garip duruyordu. Ev bulmak zordu. Haber sevinçten gözlerimde yaşa döndü.

Beni almaya geldiğinde arabasında tatlı paketi vardı. Kardeş aileye götürüyor sandım. Geç ikindi vakti, emlakçı ile ancak buluşabildik. Evin daha önce kiraya verildiği Suriyeli bazı eşyalarını eve taşımış bile. Yarı anlaşılır kırık bir Türkçe ile kontratın iptal edilmesine çok sitem etti. Tepki gösterdi. Olay şöyle gelişmiş:

Başka bir emlakçı evi kiraya vermiş, beş yüz lira komisyon almış. Evi tutan, işi ve parası olan diğer Suriyelinin nakliye masrafı olmuş. Ömer hocanın emlakçısı zor durumda kalmış.

Ömer hoca, aldığı tatlıyı gönlünü almak için emlakçısına verdi…

Nakliye parası veren eski kiracının parasını ödedi…

Kendi emlakçısının öbür emlakçıya verdiği beş yüz lirayı karşıladı.

Anahtarı emlakçıdan alıp eve gittiğimizde akşam olmuştu. Yeni yapılmış, hiç oturulmamış 4+1 evi ücretsiz kiraya vermişti.

Beş kardeşten en büyüğü çalışıyor. Ahmed Diş Hekimliği dördüncü sınıfta, Rahaf kızımız Hacettepe Hemşirelikte, Emel ve Bedir üniversiteye hazırlanıyorlar.

Evlerini döşedik. İki sene kira vermeden oturdu kardeş ailemiz. Ömer Hoca, burada da kalmamış. O evi verdiği evladına, muhacir aileden alınmayan kira bedelini ödemiş her ay…

Tüm unvanlar, statüler, kariyerler ötesinde bir Müslüman duyarlığının sessiz devrimiydi yaşadığımız. İnsan olarak, Müslüman olarak her birimizin nesilden nesile anlatılacak, gönlümüzü ferahlatacak bir hikâyesi olmalı.

Ömer hoca, sessiz sakin çarpıcı inceliklerle örülmüş müthiş bir hikâye bıraktı bize. Kim bilir, arkadaşlarında başka hikâyeler de olabilir.

Allah rahmetiyle muamele etsin. Taksiratını affetsin. Mekânı cennet olsun…

 

02.12.2020, Kardelen / Ankara

Mehmet Yavuz AY

 

Yorum Ekle
Yorumlar (28)
Hidayet ÇELİK | 25.12.2020 13:56
Yaptığı iyiliklerin mükafatını görecektir. Kendisini tanımadım ama örnek müslümanlardan olduğu anlaşılıyor. Böyle insanlar maalesef çok az. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun inşallah
Mehmet Yazıcı | 11.12.2020 13:54
Teşekkür ederim
Metin Naimoglu | 11.12.2020 09:48
Allahın rahmeti bereketi mağfireti üzerimize olsun
Mehmet Aydın | 11.12.2020 09:19
Mekani Cennet, Makami Âli olsun ins. Allah cc sayılarını artırsın..
Muhittin Açıcı | 11.12.2020 08:13
Allahım rahmet etsin, mekânı cennet olsun ...
Hatice Ordulu | 07.12.2020 20:48
Allah Rahmet eylesin Ömer İnan dayıma
Hatice Ordulu | 07.12.2020 20:41
Annemlerin en küçük kardeşiydi Ömer İnan dayıma Allah Rahmet eylesin
Şahin Akdoğan | 06.12.2020 20:32
Allah rahmeti ile muhamele etsin
ahmet yertan | 05.12.2020 20:42
Iki yillik vekilliginde ben muhtarken koyume oyle hizmetler yaptiki tum nacarli koylulerinin duasini aldi.en son koronaya yakalandigimi gazeteden okumus goruntulu aradi yr saat sohbet ettik nasil yakalandigimi nasil iyilestigimi sordu cok uzulmustu .Allah rahmet eylesin adam gibi adam.
Sadettin Basgil | 04.12.2020 13:17
Ömer hoca ve gerçek müslümanlar giderek azalıyor. Para ,mal,mülk her şeyin önünde gelir olmuş. Itibar para ve en lüks gösteriş olmuş. Kendi insanı aç ,akrabasi fakir,komşusu aç insanlara yardım eden çok az insan var.
Nihal inan kanlıdere | 04.12.2020 12:41
Allah rahmet eylesin nurlarda yaşasin çok iyi bir insandi .
M.Zeki GÖRÜCÜ | 04.12.2020 09:19
Değerli yavuz kardeşim Yazınızdan bacanağınız Ömer İnan beyin garazsız ve ivazsız,hasbi bir insan samimi bir müslüman ensar ruhlu cömert bir muvahhid mümin olduğu anlaşılıyor kendisine Allahtan rahmet dileriz mekanı cennet makamı alii olsun inşallah başınız sağolsun aile efradına ve sizlere. sabrı Cemil dileriz
Gökhan Akandere | 04.12.2020 08:28
Allah Rahmetiyle muamele eylesin. Cennet mekanı olsun.
Mehmet altikilic | 04.12.2020 08:27
Güzel insanmış Allah rahmet eylesin
Arif yazıcı | 03.12.2020 19:31
Allah rahmet eyledin. Mekanı cennet olsun.. bazen elimizde olmayan nedenden dolayı sevdiğimiz dostlar bizlerden uzaklaşır ama geride hakkında konusulacak çok güzel anılar bırakır.. Allah sevdiklerine sabırlar versin.. Başınız sağolsun.
Adnan Pehlivanlı | 03.12.2020 00:30
Allah rahmet eylesin. Başınız sağolsun.
Ahmet kılıç | 03.12.2020 00:17
Rabbim rahmet eylesin inşallah cenneti ne koysun yakınlarına sabır versin ömer hocayı sizin vesile nizle gıyaben tanıdım örnek alınacak bir abi rabbim yapmış olduğu bütün iyiliklerin ecrini kat kat versin inşallah sizlerdende allah razı olsun abi selam olsun mümin ce yaşaya bilenlere
Kemalettin Çetiner | 02.12.2020 23:53
Ömer İnan hocamla Kırıkkale 'de beraber çalıştık. ALLAH rahmet eylesin.Sevenlerine sağlık ve sabır diliyorum.Adam gibi adamdı.Mekanı Cennet olsun İnşaAllah.
Hüseyin ÇOLAK | 02.12.2020 20:17
Allah hepimize rahmet etsin sizin evde tanışmıştık kendisi ile bu kadar detaylı bilgi sahibi değildim. Güzel insan mış Allah güzel insanları cennetin de güzel ağırlasın inşallah
Mustafa ÖZLÜ | 02.12.2020 12:56
Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Ömer Hoca'ların sayısı artsın inşallah.
Tahsin Gaffaroğlu | 02.12.2020 11:38
"İnna lillahi ve inna ileyhi türcaun" Allah rahmet eylesin. Geride kalanlarına sabr-ı cemil ihsan eylesin..
Doğan | 02.12.2020 11:26
Allah Ömer hoca gibilerinden razı olsun.
Hanefi Terzi | 02.12.2020 10:24
Sakarya Ömer hocanın uzun yıllarının geçtiği bir yer. Bzim tanışıklığımız 1978 dir. Birlik Vakfı’nda çok sohbetlerimiz olmuştur. Milletvekili seçildiği dönemin arefesinde Ankara’ya otobüsle bir seyahatimiz olmuştu uzun uzun sohbet ettik güzel insandı Allah’tan rahmet, sizlere ve yakınlarına sabırlar diliyorum. Mekanı cennet olsun.
Sami ÖZ | 02.12.2020 08:45
Bir kardeşimizin ebediyete kavuşurken arkasında " Mümin bir kulun hayatından örnekler sunarak dersler veren" herkesin kendisini bir kere daha gözden geçirmesini, yaşadığı ve yaşattığı hayatta eksiklerini görerek düzeltme fırsatı sunan gerçek bir hayat hikayesi bırakmıştır. Allah rahmetiyle muamele eylesin mekanı cennet olsun inşallah.
Ali Dalaz | 02.12.2020 08:02
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah GÜZEL bir insanmış.
Necmettin keleş | 02.12.2020 02:16
Allah rahmet etsin
Zahit Sezer | 02.12.2020 02:02
Allah rahmet eylesin.
Emin GÜNEŞ | 02.12.2020 02:01
İşte cennetten ev almanın yolu. Allah cc mağfiretiyle muamele etsin. Sizlere ve tüm sevenlerine sabrı cemil İhsan eylesin.