metrika yandex
  • $19.03
  • 20.81
  • GA0

Haberler / Sivil Toplum

Yaşanabilir Şehir Platformu “2022 Sahipsiz ve Başıboş Köpek Sorunu Raporu” yayınladı

19.01.2023

Yaşanabilir Şehir Platformu uzun zamandır gündemden düşmeyen başıboş köpek sorununa ilişkin "2022 Sahipsiz ve Başıboş Köpek Sorunu Raporu" yayınladı.

Yaşanabilir Şehir Platformu'ndan

Yaşadığımız şehri daha da yaşanabilir hale getirmek için yola çıkan Yaşanabilir Şehir Platformu, son dönemde insanımızın gündemini meşgul eden ve hala sahici çözümler bekleyen başıboş köpek sorunuyla ilgili "2022 Sahipsiz ve Başıboş Köpek Sorunu Raporu" yayınladı. Platform hazırlamış olduğu raporu tanıtmak amacıyla Araştırma ve Kültür Vakfı merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Platformun Sözcüsü Zeynep Şen Sayımlar açıklamada sorunun boyutunu tespit etmek, soruna dikkat çekip çözüm önerilerinde bulunmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Hazırlanan raporun sonucunda ülkemizdeki başıboş köpeklerin hayatta kalma mücadelesi verirken hem kendilerine hem de çevrelerine zarar verdiklerini belirtti. Bu bağlamda sokak köpeklerinin; insan hak ve hürriyetlerini tehdit ettiğini, sağlık ve hijyen güvenliğini tehlikeye attığını, köpek saldırılarında insanların ciddi şekilde yaralandığını ve bu yaralanmalar sonucu can kayıplarının yaşandığını, özellikle çocukların, yaşlıların ve engelli vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin ciddi şekilde kısıtlandığını ve dolayısıyla ülkemizde ciddi surette güvenlik sorunu haline geldiklerini vurguladı.

"Resmi yetkililerin ifadesine göre sayıları on milyon olduğu söylenen sokaklarda terör estiren başıboş köpekler, artık bir kamu sağlığı ve kamu güvenliği sorununa dönüştü. Nitekim 2022 yılında 33 vatandaşımız sahipsiz ve başıboş köpekler yüzünden hayatını kaybetmiştir" diyen Sayımlar 5199 Sayılı Kanun’un 6.Maddesinin 4. Fıkrasının değiştirilmesini talep ettiklerini belirtti.

Rapora ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle
Yorumlar (2)
Gamze | 19.01.2023 19:27
Sokak hayvanların yaşam alanıdır. Kısırlaştırma ve aşılatma özellikle mama bölgesi oluşturulması lazımken bu merhametsiz yaklaşım nedir ? Biz yaşıyorsak onların da yaşama hakkı vardır.
Emine Ateş | 19.01.2023 19:03
Başıboş köpek derken sahip olunmayan ,bizim gibi yaşamaya hakkı olan ama zalim İnsanların istemedigi bir canlıdan bahsediliyor herhalde. Peki zalim,egoist, bencil insanlar kaç binler kedi ve köpeği katletti acaba birde onun üzerinde araştırma yapın alnımızda öperim
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar