metrika yandex
  • $32.14
  • 34.88
  • GA17500

Haberler / Yorum - Analiz

Reis! Bıçak kemiğe dayandı!

26.12.2017

İçim elvermiyor ama bu yaman çelişkiyi dile getirmek gerekiyor:

 

En plânlı-programlı, en NATO’lu, en Amerikalı 15 Temmuz 2016 en topyekûn darbe girişiminin, bugün, şeytanın akıl erdiremeyeceği bir boyutta topyekûn devam ettiğini…

 

17-25 Aralık 2013 darbe girişimleri sonrası hangi şehrin kanaat önderiyle konuşsak birbirine yakın cevaplar aldık :

 

“FETÖ’nün ağababaları tası tarağı toplayarak, gayrimenkullerini satarak, şirketlerinin içini boşaltarak, milyarlarca dolarlık paraları, tonlarca altını yurtdışına çıkarmışlar, kimse dur dememiş…

 

FETÖ bürokratlarının yaptığı kimi yolsuzluklar da iktidarın üstüne yapışmış.

 

Daha önce de belirttiğim gibi FETÖ’cü istihbarat elemanlarının oluşturduğu jandarma, emniyet, ordu arşivleri güncellen(e)miyor. Başka bir deyişle, arşivlerde FETÖ düşmanı olanlar, ülkemizin dostları iken bugün ülke düşmanı kategorisindeler…

 

Elbet bu ülke hepimizin. Birlikte, onurlu bir hayatı tesis etmenin mücadelesini vereceğiz.

 

15 Temmuz sonrası temizlik adına atılan adımların bir kısmının yanlışlığı, FETÖ ile uzaktan yakından alâkası olmayan insanların görevlerinden ihraç edilmelerinin toplumsal bünyede neden olduğu yıkımları görülmüşken, alınan tedbirler adaleti tesis edemedi.

 

Umarım OHAL Komisyonu sağlıklı kararlar alarak kamu vicdanını rahatlatır.

 

Tüm yaşananlara rağmen bugün çok daha tehlikeli bir noktadayız.

 

FETÖ operasyonları; çoğunlukla yerli, biraz da millî duruşlu insanların tasfiyesine dönüştü.

 

15 Temmuz’dan daha tedirgin edici, daha tehlikeli bir tersine darbe süreci yaşıyoruz.

 

Mesnetsiz ihbar mektupları ile üst düzey bürokratlar şeytanlaştırılarak görevden alınıyor. Gelen asılsız ihbarlar, çok yönlü değerlendirmeye tabi tutulmadan masum insanlara işlem yapılıyor. Reis adına geldik diyen ihaleciler gibi, Reis adına FETÖ temizliğine geldiğini söyleyenler kimler Allah aşkına?

 

Birileri, ’Kim bu mağdur edilenler?’ diye sorarsa vereceğimiz bir sürü örnek var. Yalnız hırsızın bekçi tayin edilmesinden korkarız. FETÖ temizliği için gelenlerin FETÖ’cü olmadığından emin olmamız gerekir.

 

Evet, FETÖ’nün ağababaları servetleriyle çekip gittiler. Sempatizan, ibadet ya da esnaf tabakasında yer alıp bir yere kaçmayan insanların, eşlerinin, çocuklarının hangi sosyal patlamalara neden olacağı on yıl sonra anlaşılabilir.

 

Birkaç insanî, ailevî örnekleri dikkatinize sunuyorum :

 

Yakından tanıdığım bir bürokrat için mesnetsiz bir ihbarla, eşinin FETÖ okulunda çalıştığı iddia edilir. İhbarın asılsız olup olmadığı araştırılmadan bürokrat görevden alınır. Eşi FETÖ okulunda çalışmamıştır. Bu iddia çürütülmesine rağmen yapılan hukuksuz işlem düzeltilemiyor.

 

Yolu, hayatı boyunca FETÖ ile kesişmemiş bir başka bürokrat da asılsız bir ihbar sonucu açığa alındı. Daha acı olanı, hukuksuz işlemden haberdâr edilen daha üst düzey bürokratlar asılsız bir ihbarın hakkından gelememektedir.

 

Darbe gecesi nöbetçi olmaktan başka FETÖ’cülerle ilişkisi olmayan bir albay ihraç edilir. Hayatı hep FETÖ’cülerin karşısında olmakla geçmiştir. Tanıştığımızda ne yapacağını bilmez bir haldeydi. Taşınacak ev bulamamışlar. Eşini göndermiş, uzak semtlerden birinde yalvar yakar bir ev bulabilmişler. Komutanı yanlış yaptıklarını beyan ederek işlem başlatıyor ama bizce malum birileri engel olabiliyor. Kimse iş vermiyor. Nasıl geçiniyorsunuz dediğimde, devre arkadaşı sessizce kulağıma aramızda para topluyoruz diyor. Sağlık sorunlarını ne yapıyorsunuz diyorum. Koca albay ne yapacağını bilmiyor.

 

Malum, kaymakamlıklar bünyesinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı var. Bunlardan birisine FETÖ’den atılmış ve muhtemelen hapiste olan bir albayın eşi ve çocukları “Açız” diye başvuruda bulunurlar. Kaymakam korkusundan reddeder.

 

FETÖ kartı maalesef her kapıyı açan kullanışlı bir maymuncuğa dönüştürüldü. İhale isteyenler, amirine kızanlar, bir makama göz dikip oradakinin alaşağı edilmesini isteyenler, her türlü intikam için en kestirme yol olarak kullananlar için.

 

FETÖ’cü eşinden boşanan bir öğretmen hanım, FETÖ’cülükle itham ediliyor. Atılma korkusu yaşıyor.

 

Çok becerikli, maharetli, örgütlü bir yapı, FETÖ temizliği adına dindar ve millî toplum katmanlarını kırıp geçiriyor.

 

Bu kirli oyuna alet olanları ve engel olmayanları tarih affetmeyecektir.

 

Reis! ülkemizin ve ümmetin altını oyuyorlar.

 

“Zulüm ile âbâd olanın âkıbeti berbad olur.”

 

Hepimiz mazlumun ah’ından korkmalıyız.

 

“Kötülüğü adaletle, iyiliği de iyilikle karşılamalıyız.” (Lao Tse)

 

Bunları niye dile getirdiğimi soran olursa cevap aşağıda :

 

“Kötülüğün muzaffer olabilmesi için biricik şart, iyi insanların hiçbir şey yapmamasıdır.” (Edmund Burke)

 

Emevî Devleti’nin yıkılması ve Abbasî saltanatının kurulmasını sağlayan ünlü komutan Ebu Müslim Horasanî’ye Emevî Devleti’nin yıkılış sebebi sorulduğunda şu cevabı vermiştir:

 

“Çünkü onlar, zararlarından emin oldukları için dostlarını uzak tuttular. Kendilerine bağlamak ve kazanmak için de düşmanlarını yakınlaştırdılar. Yakınlaştırılan düşman dost olmadı, ama uzaklaştırılan dost düşman oldu. Herkes düşman safında birleşince yıkılmaları mukadder oldu.”


 

26.12.2017

Mehmet Yavuz AY

Yorum Ekle
Yorumlar (14)
Allahın Kulu | 27.12.2017 19:34
Bir hikaye de benden..Geçen perşembe ve cuma Kırıkkaledeydim..Biliyorsun Kırıkkale Dil Hekimliği Fakültesinden 10 Akademisyenin avukatlığını yapıyorum.Başta hepsi tutuksuz yargılanırken duruşmalar başladıktan 8 ay sonra 5 akademisyeni tutukladılar.Nihayet 7 ay sonra yani geçen cuma tahliye ettiler.Yani tutuklu müvekkilim kalmadı..Akşam dönecektim gece cezaevinden dönüşlerini bekledim..Baktım cezaevinden çok erken çıktılar..Niye dedim eşyalarınız önceden topluymıydu; tahliyeyi tahmin mi etmiştiniz..Biri hayır dedi(profösör) Eşyalarımızı( eşya dediği de giyisi ve yiyeceklerini bulunduğu dolap)Bıraktık..Neden dedim..İçeride o kadar muhtaç varki dedi biri..Mesela bir eski emniyet müdür yardımcısı var..Havalandırmaya bile kazakla çıkıyor..Montu yok..Ona dolabım senin olsun dedim..Yanlızca iç çamaşırlarımı alayım dedim..İstersen onları da bırakabilirsin dedi..İki adet şort ve iki atletimi de bıraktım dedi..Bırakırken de arkamdan Fetöcüye yardım ediyor; korkusına kapılmadım değil; ama vicdanım ağır bastı dedi..
Sonra dediki, vallahi reise söyleyin: deseki lan içinizde suça bulaşmamış olanları dışarı çıkarıyorum; herkes işinin başına ama hiç birinize yöneticilik yok..Şimdilik rızkınız için bunları yapıyorum..Bir tane Fetöcü kalmaz..Reis de gerçek bir ümmet lideri olur..Kimse de onu tuamaz..Ama içerdekiler çıkamayacaklarını düşündüklerinden gün geçtikçe hayalleri gerçek zannedip şizofren bir yapıya bürünüyorlar.Dışarı çıksalar bile düzelmezler..Bunu diyen bir profesör..
Av. Emin GÜNEŞ | 27.12.2017 18:35
Kardeşim FETÖ den yargılanıyor.
Ona işlem yapan TEM müdürü gizli imam çıktı. Başsavcı’nın 2015 yılında iki çocuğu FETÖ okulunda okumuş. (Hala görevde) Kardeşim de Urfa’da aşırı FETÖ karşıtlığı ile temayüz etmiş biri. Bütün Urfa şahit ama “yargı bağımsız”!...
Hüseyin Yüzen | 26.12.2017 14:16
Ben mağdurum diyene denk gelmedim ama şehir efsanesi gibi duyuyoruz. Kaç kişi etkilenmiş bilmiyoruz. Haklarını aramak için ne yapmışlar bilmiyoruz. Ayyuka çıkmış muamelesi yapmak yerine sayısal verilerin konuşması daha doğru. Adli vakalar üzerinden giderek at izi ile it izini ayırmak için fırsat bence. Birbirleri ile kişisel hesabı olanlar da ortaya çıkmış olur. Velhasıl görünmez düşman çok.
Hüseyin colak | 26.12.2017 14:00
Zamanın da bir bedel ödediniz belki yeni bir bedel de ödeye bilirsiniz doğruları yalnız Allah için söylediğinizi adım gibi biliyorum.Şahidim cumurbaşkanı da yapılan yanlışları inşallah görür ve dostlarını yeniden seçer
Hüseyin çolak | 26.12.2017 13:55
Kusursuz olan yalnız ve yalnız Allah tır insan bu hata yapar şaşar önemli olan o hataları tesbit edip kaleme alınıp okunduğunda yanlışları düzeltmek gerekir gerçek dostlar bugünler için vardır
A. Bulut | 26.12.2017 13:09
Bu tür mağduriyetler oldukça fazla ve korkudan kimse birşey yapmıyor.
Bu insanları rehabilite etmek için malesef hiçbir çalışma yok..
B. Özcan | 26.12.2017 13:07
Arı kovanına çomak sokmuşsun. Malumu ilan , kral çıplak demek yiğit ve cesur kişilerin harcı. Allah razı olsun.
V. Kahya | 26.12.2017 13:05
Çok yerinde ve doğru tespit. Allah sizden razı olsun. Paylaşacagım.
A. Çelenk | 26.12.2017 13:03
Üstad elimin uzandığı yerlere yazını paylaşacağım.Malesef durum bu ve bu kardeşinin de kaç yıldır gittiği yerler de feryadı aynı.
E. Şahin | 26.12.2017 13:00
Kanayan yaramıza elbasmışsınız.Ayetle sabit.Bir millete duyduğunuz kin sizi adaletsiz davrandırmasın diye.Malesef öyle üzgünüm ki o gruptan olmadan olayı yaşamak öyle zor ki.Rabbim tüm masumları aklasın inşallah.Yöneticilerimize basiret versin ki adaletsizlik olmasın.Malesef aydınlarımız lal oldu bu yapılan yanlış uygulamalarda.Yalnız kaldı insanlar.Bildiğimiz paraleller bir numaralı mesleklerinde hala devam ediyorlar.İlgisi olmayanlar ya ihraç ya içerde.Allah razı olsun korkudan dillerin lal olduğu dönemde dile getirmişsiniz.Allah razı olsun .İçimiz yandı.Tabi paralellerin iftiralarını hiç söylemiyorum.Onlarda beyinlerini kiraya verdikleri için Allah ıslah etsin.Rabbim yardımcımız olsun.Dua inşallah...
F. Karaçam | 26.12.2017 12:55
bu örnekler ne yazık ki çok üstd teşekkür
D. Sayın | 26.12.2017 12:47
Amaca kaleminize sağlık bir sonraki yazınız mahkemelerde yapılan yargılama üsülsüzlükleri yer alması gerektiğini düşünüyorum. Rabbim size sağlıklı uzun ömürler versin. Selametle
Rogicel vunip | 26.12.2017 10:41
Allah için severken yanlışlıklar varsa dile getireceğiz. doğru nün yolu da Adalet ten geçer ağzınıza sağlık inşallah diğer yazarlarda sizin gibi olur
Tuncel Turgut | 26.12.2017 10:22
Hakça ve cesurca.