metrika yandex

Haberler / Eğitim

MEB'den tepki çeken yarışma! "Hayalimdeki Çin"

06.05.2021

Türkiye Uygur Hareketi, skandal resim yarışması nedeniyle “Çocuklar Uygurlara zulmeden  Çin’i hayal etmesin” çağrısında bulundu. 

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulüm nedeniyle tüm dünyada tepkiler artarken Türkiye’de düzenlenen resim yarışması tepkilere neden oldu.

MEB Ortaoğretim Genel Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen yazıda “Hayalimdeki Çin” temalı bir resim yarışması düzenledi. Tepki çeken yarışmanın temasının, Türkiye – Çin Diplomatik İlişkilerinde 50. Yıl olması nedeniyle belirlendiği bildirildi.

TÜRKİYE UYGUR HAREKETİ: YARIŞMA İPTAL EDİLSİN

Türkiye Uygur Hareketi ise sosyal medya hesabı üzerinden konu ile ilgili yaptığı açıklamada yarışmanın iptal edilmesini istedi. Soykırıma uğrayan Doğu Türkistanlıların hayal edilmesi gerektiğini belirten Türkiye Uygur Hareketi, “Bugün hala soykırıma uğramakta olan Uygur Türklerini hayal edelim, soykırım yapan Çin’i hayal etmeyelim. Lütfen yetkililere ulaşana kader RT edelim, bu yarışma iptal edilsin!” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Gazi Özcan | 07.05.2021 09:24
Bırakalım hayal etsinler. Zulmü anlatalım, gösterelim ve çocuklarımız bunu yansıtmaya çalışsınlar. Hayra vesile olur belki.