metrika yandex
  • $33.21
  • 36.29
  • GA18520

Haberler / Ankara Analiz

Eski Ergani Belediye Eş Başkanı Ahmet Kaya: Beraat ettiğim iddialardan yine tutuklandım, yeniden kayyım atanmak için oyun oynanıyor

15.06.2024

Ergani’de 8 Haziran’da gözaltına alındıktan sonra, 12 Haziran'da 5 siyasetçiyle birlikte tutuklanan İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, daha önce beraat ettiği iddialardan tutuklandığını ve bu tutuklamanın yeni bir kayyum atama girişimi olduğunu söyledi.

Önceki dönem Ergani Belediye Eş Başkanı da olan Ahmet Kaya; "Daha önce bu iddialardan yargılanıp beraat etmiştim. Hem adli hem de idari bütün soruşturma ve kovuşturmalardan aklanmıştım. Buna rağmen eski çürütülmüş iddialardan hukuksuz şekilde tutuklandım. Bu, Ergani'nin bütün eski başkanlarını ve sonrakileri töhmet altına sokma çabasında olan bir senaryodur. Yeniden kayyım atamak için yürütülen bir oyundur. Özellikle Ergani için hazırlanmış bir dosya. Tutarsa diğer yerlere de aynısı yapılacak" dedi.

Tutuklama kararının resmi kuruluşu yıllarca yapılamayan partileri PİA'ya karşı bir girişim olduğunu da öne süren Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

Ayrıca bu İnsan ve Özgürlük Partisi'ne (PİA) karşı da bir operasyondur. PİA'nın resmi kuruluşunu tamamlaması yıllarca engellendi. Şimdi de PİA'yı kriminalize etme çabası var. Ama biz her ne olursa olsun meşru siyasette ısrar edeceğiz. Geçmişte olduğu gibi bu oyunlar da boşa çıkacak. 

Öte yandan partinin diğer Eş Genel Başkanı Davut Güler de konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Güler şunları söyledi:


Tüm engellemelere rağmen resmi olarak kuruluş sürecini tamamlayan İnsan ve Özgürlük Partisi’nin bu badireyi de atlatacağına, bu dar boğazdan da çıkacağına ve Türkiye halkının özlemini duyduğu barış ikliminin inşası için önemli bir misyon ifa edeceğine inancım tamdır.  İnsan ve Özgürlük Partisi/(İÖP)'nin önceliği, kendi programı ve mesajıyla Türkiye kamuoyuyla tanışması, savaş çığırtkanlığına karşı barış, kardeşlik ve eşit vatandaşlığın sağlanması, hak ve hukukun tüm ülkede ve bölgede hâkim olmasıdır.  İnsan ve Özgürlük Partisi bu büyük coğrafyada halkların kendi kültürleriyle, örfleriyle, dilleriyle, doğal zenginlikleriyle, ortak medeniyetleriyle barış içerisinde bir arada yaşayan örnek bir toplum ve ülke haline gelmesi idealinin bir savunucusudur. Eş Genel Başkanımız Ahmet Kaya'ya geçmiş olsun derken, adaletin en kısa zamanda tecellisi ve özgürlüğüne kavuşarak aramıza katılmasını en içten dileğimdir.  

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
dini sohbetler sohbet elektronik sigara islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet escort bayan kartal