metrika yandex
  • $32.12
  • 34.86
  • GA17500

Haberler / Yorum - Analiz

Nekbe Günü:Mundar Edilmiş Bir Hayatı Yaşarken/Mehmet Yavuz AY

25.05.2018

Yazarımız Mehmet Yavuz AY'ın Nekbe günü nedeniyle daha önce yayınladığımız yazsını önmemine binaen tekrar yayınlıyoruz:

Hertaraf Haber

Kitap sahibi fertler ve toplumlar varoluş hakikatine ilgisiz gözlerle bakmayı sürdürerek, yakın hayatı mutlaklaştırdılar. Her şey bulanıklaştı: Kalp, zihin, gözler…Yüce yaratıcının çağrısı, bulanık vasatta cılız bir sese indirgendi, kulaklar işitmez oldu. Mundar edilmiş bir hayatın sesi, soluğu, rengi; dipsiz ve tanımsız kuyularda sahte kitaplar ve ilkeler doğururken insan kendini kaybetti.

Mehmet Yavuz AY' Yazdı:

14 Mayıs 2020, Nekbe Günü’nün 72. yılı. Filistinli kardeşlerimizin “Büyük Felâket Günü” olarak isimlendirdikleri 14 Mayıs 1948, Terör Örgütü İsrail’in Filistin’den gasp ettiği topraklarda İngiltere’den bağımsızlığını ilân ettiği kara gün…

İlk kıblemiz Kudüs ve diğer Filistin topraklarında neredeyse her Ramazan ayı İsrail tarafından gerçekleştirilen katliamlar, hayatımızın değişmez bir parçası haline geldi. En yeni 14 Mayıs’ı seçerek, gözlerimizin önünde, İsrail, yeni cinayetlere imza attı. 65 Filistinli Müslüman şehit olurken 3000’e yakın yaralımız oldu…

İnsanların, toplumların hayatında kara günler vardır.

İnsanoğlunun yeryüzünde misafir edilişinden bu yana sayısız kırılmalar, felâketler, acılar boy gösterdi.

Büyük oyun kurucu Rabbimizin değişmez ilkelerini ihtiva eden çağrıları, çoğu zaman insanda karşılığını bulmadı. Düşünebilmesiyle en kıymetli varlık olarak temayüz eden insan, olaylara bakmakla yetindi; görmedi, göremedi…

Hayatın görünür yüzüne yapılan tanımlamalar, kişiler ve olaylarla sınırlı kaldı çoğu kez.

Yaşadığımız gerçeklikler ufkumuzu sardı. Hayırlar şer, şerler hayır gibi algılanmaya başladı. Gerçeklikler farklı gerekçelerle de olsa hakikatin yerini işgal etti.

Kitap sahibi fertler ve toplumlar varoluş hakikatine ilgisiz gözlerle bakmayı sürdürerek, yakın hayatı mutlaklaştırdılar.

Her şey bulanıklaştı: Kalp, zihin, gözler…

Yüce yaratıcının çağrısı, bulanık vasatta cılız bir sese indirgendi, kulaklar işitmez oldu.

Mundar edilmiş bir hayatın sesi, soluğu, rengi; dipsiz ve tanımsız kuyularda sahte kitaplar ve ilkeler doğururken insan kendini kaybetti.

Yeryüzü misafirliğini unutan, anavatan bilincini yitiren, sahnenin/dağın arkasını merak etmeyen, metafizik ürpertilerden uzak, diğer canlılarla kendisi arasındaki ayrımı önemsemeyen, toprağın sırtında koşuşturan yığınlara döndü insanımız.

Doğu –Batı ayrımı kalmadı. Doğulardan batılara her yan ruhsuz cesetlerle doldu.

Kalbini zihnini gözlerini, sırtına yapıştığı toprağa çeviren insanın kelimeleri, kavramları ne söyler?

Kim Yahudi, kim Hıristiyan, kim Müslüman, kim Ateist, kim Budist? Hepsi insan mı?

Kimin kelimeleri var, kimin rahmet yüklü gökyüzünü yere indirmeye mecali?

Mundar edilmiş bir hayatı yaşarken, alışırken ve alıştırırken; Yüce Yaratıcının kelimelerinin yanında durmak gibi bir derdimiz olabilir mi?

Küçük felâketler sardı dört bir yanımızı, adını büyük felâket günü de koysak : İnsan, toprak, ülke kaybı.

Ekonomik kayıpların konuşulduğu kadar, ölüm ötesi kayıpların kayıtlara geçmediği bir demdeyiz.

Sahibi Müslüman bir Kıbrıs otelinin barında, içki içerken Kur’an okuyan adam; bir bilene “Hocam kumar mı yoksa zina mı daha günah” diye soran, iftar sonrası fuhuşa koşan adamlar kimler?

Karıncalar gibi bitimsiz koşturmacalar içinde, sahte parıltılar yayan ama her an bir kara deliğe düşmesine ramak kalmış insancıklar, bize ne söyler?

Felâket günleri, kara günler, acılar, yıkımlar, katliamlar; asıl büyük felâket gününün habercisi değil midir?

Sahi! Müslümanım diyenler niye ve nasıl Müslüman? Evet… Müslüman olmak kolay, Müslüman kalmak zor galiba.

Çokça düşüneceğimiz cümle: “Müslümansanız gereğini yapınız.”

Toprağın çocukları olarak doğarız ama gökyüzüne yolcu olmaktır işimiz.

Yüce Yaratıcıya “Bana mühlet ver! Bana tercih ettiğin insanın ne mal olduğunu göstereyim sana!” diyen İblis’i haklı çıkarmak değildir insanlığımız ve imanımız…

Emaneti yüklendik ama bugün onu taşımaktan aciziz. İman en büyük imkânken susuyoruz.

Allah’ın mülkünde Allah’ın kelimelerini konuşmaktan kaçınıyoruz. Toprağın üzerinde Allah’ın haklarını çiğneyenlere kendi dilimizle cevap vermiyoruz. Allah’a sınır çizenlerin, Allah’tan daha çok bilenlerin, Allah’tan daha iyi yönetme iddiasında bulunanların kelime ve kavramlarıyla konuşarak, asıl felâkete giden yolda küçük felâketlerimizi kendimiz hazırlıyoruz. Başımıza gelenler ellerimizle hazırladıklarımızdır.

Elin oğlu soruyor: “Tanrınız ve dininiz hakiki ise niye yüzlerce yıldır bizden dayak yiyorsunuz? Tanrınız size niye yardım etmiyor?” Rabbimiz ve dinimiz hakiki ama biz Müslümanlar sahici olamadık. İnanmışlığımızı, adanmışlığımızı, duygularımızı;  aklımızla birleştirmektir eksiğimiz.

“Türkiye’nin geri kalışının sebebi, halkının cehaleti değil, münevverlerinin gerek keyfiyet, gerek kemiyet bakımından yetersiz oluşudur.” (Mümtaz Turhan, Garplılaşmanın Neresindeyiz, Altınordu Yayınları, 2. Baskı, Ankara, Kasım 2016)

Mundar hayatı, öğretilmiş çaresizlikleri, ufkumuzu örten felaketleri kararlı adımlarla geçip, dünyaya vaziyet edecek özgüveni iman, akıl, hikmet ve irfanla yeniden kazanabiliriz. Bizim güçlü, adaletli, merhametli müminler olmaya ihtiyacımız varken, dünyanın da bize ihtiyacı var.

İşte o zaman sahte gerçekliklerin ışıkları sönecek, hakikat ufkumuzu aydınlatacaktır.

25.05.2018   

                                                                                                                             

Yorum Ekle
Yorumlar (21)
Mehmet Yazıcıoglu | 10.11.2023 11:30
Teşekkür ederim
Luna Nuri | 10.11.2023 11:30
Güzel makale
Ferhat Uysal | 10.11.2023 09:55
Türkiye'nin geri kalışının sebebi halkın cehaleti ve şahsi menfaat düşkünlüğüdür.
Yusuf izzettin karakan | 16.05.2022 23:06
Makale yazan yazarlarımız. Yazılarındakıgibi israilin karşısına çıkıp yada israilin natoya girmesini onaylayan reisi yükseksesle uyarsaydi belki ozaman sizleri tebrik ederdim. Gazımızı almaya devamedın.bi
Mahmut AY | 29.05.2018 19:46
Güzel bir ve konu
kemal usta | 29.05.2018 12:55
Mundar hayatı, öğretilmiş çaresizlikleri, ufkumuzu örten felaketleri kararlı adımlarla geçmeyi, dünyaya vaziyet edecek özgüveni ve imanı, aklı, hikmeti ve irfanı yeniden kazanabilmek duasıyla.
müslüman | 29.05.2018 12:51
"""Sahibi Müslüman bir Kıbrıs otelinin barında, içki içerken Kur’an okuyan adam; bir bilene “Hocam kumar mı yoksa zina mı daha günah” diye soran, iftar sonrası fuhuşa koşan adamlar kimler?""" sahiden böyleleri de var mı ?
HAKKI UYSAL | 28.05.2018 18:29
"Başımıza gelenler ellerimizle hazırladıklarımızdır." tespitler harika, Allah razı olsun
Hidayet ÇELİK | 27.05.2018 15:02
"Büyük oyun kurucu Rabbimizin değişmez ilkelerini ihtiva eden çağrıları, çoğu zaman insanda karşılığını bulmadı. Düşünebilmesiyle en kıymetli varlık olarak temayüz eden insan, olaylara bakmakla yetindi; görmedi, göremedi…" Ne kadar doğru bir tespit. Yakın gelecek için umudum olmasa da, Mikro (birey) ve Makro (İslam alemi) düzeylerde silkinip kendimize gelmemizden başka bir yol da yok maalesef.... Okurken zaman zaman tüylerim diken diken oldu. Ellerinize ve yüreğinize sağlık.....
Cuma Solak | 27.05.2018 08:00
Rahat okuyum diye geç okudum teşekkürler kalemine yüreğine sağlık
Mehmet Yıldız | 27.05.2018 00:55
Eline gönlüne kalemine sağlık
Yahya ÖZTÜRK | 26.05.2018 15:54
Tebrikler kardeşim çok güzel bir yazı.
Halil Sezai | 26.05.2018 00:28
Allah teala bizlere; mundar hayatı, öğretilmiş çaresizlikleri, ufkumuzu örten felaketleri kararlı adımlarla geçmeyi nasip etsin.
galip u | 26.05.2018 00:25
özlemişiz, yazı güzel olmuş.
SEMİH | 25.05.2018 23:06
güzel bir makale... devamını bekliyoruz
Aydın yalcın | 25.05.2018 23:02
Elinize sağlık Çok güzel bir yazı olmuş
Arif yazıcı | 25.05.2018 23:01
Çok güzel bir yazı teşekkür ederim
Cengiz Şahin | 25.05.2018 23:01
Elinize sağlık
Akif Yavuz Turan | 25.05.2018 23:00
Çok güzel yazı
Ali Dilsiz | 25.05.2018 22:25
Yazılarınızı bazen okuyorum. Geçenlerde yazınızı beğendiğimi yazmıştım. Bu yazınızda katılmadığım iki noktayı yazmak istiyorum. 1. Malumunuz Allah herşeyi bilendir, bu sebeple şeytan insanın nasıl bir varlık olduğu sana göstereyim diyemez. 2.kafirlerin sorduğu sorunun cevabı, şuan Müslümanların çoğumluğunun inandığı tanrı Allah değil, din de İslam değil. Hz. Peygamber adına ıydurulmuş bir dine ve içinde Allah'tan başka(Peygamber,Sahabi, Gavs,Evliya vs) İlaha inanmaktalar ve O'nlardan yardım istemekteler. Allah müşriklere yardım etmez.
Saadettin Aydın | 25.05.2018 21:00
Allah razı olsun. Bir avuç vicdan sahibi dışında derdi olan yok. Bu dertlilerinde söz ve yazılarından başka yapacakları bir şey yok. iş yapması gerekenler de feryadı duymaz. İslam dünyasında karar mercileri artık söz yerine iş yapmalı.