metrika yandex
  • $32.2
  • 34.91
  • GA18100

Haberler / Yorum - Analiz

Kavram ve diriltici güç olarak ADALET | Mehmet Ali Öner

18.09.2023

 

“Kavramlar, bütün bir insanlığın tecrübesini bünyesinde barındıran ve yüzyıllar boyunca yaşanan acıları, sevinçleri, hüzünleri, yapılan hataları, işlenen cürümleri ve diğer vakıaları ifade edebilen tasavvurlardır. Bu hususiyetten dolayı kavramların zihinlerde  “yerli yerine oturtulması” gerekir. Aksi hâlde bütün bir insanlık birikimi yanlış aktarılmış olur ki, böyle bir yanılsamanın üzerine medeniyet inşa edilemez. İşte kavramların içinde öyle biri vardır ki onun anlaşılması bambaşka bir ehemmiyeti haizdir. Bu kavram hiç şüphesiz “adalet”tir. Tek başına koca bir kâinatı, insanı ve ilişkileri (hukuku) anlatabilecek anlam genişliğine sahiptir.” * Bilal Kılınç.

Adalet, Arapça bir kelime olan  “adl” kökünden gelmektedir. Her şeyi ve ilişkileri yerli yerine koyma anlamına gelir.  Zulm’ün ve cevr’in karşıtı bir anlam taşır.

Zulm kavramını biliriz ama cevr kavramını pek kullanmayız. Oysa halk edebiyatında cevr kelimesi kullanılmıştır. Misal, Pir Sultan Abdal “Bülbül cevreyleme güle yazıktır.” der.

Yaının Devamı için :

https://www.hertaraf.com/koseyazisi-kavram-ve-diriltici-guc-olarak-adalet-3849

Bu haberler ilginizi çeker
Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş