metrika yandex
Anlam Kitap

Haberler / Sağlık

Aşı karşıtlarına yerli aşı önerisi

25.12.2021

Aşı tereddüdü yaşayanlara yerli aşıyı öneren Prof. Dr. Ateş Kara “Bundan önce aşı olmamış kişiler TURKOVAC’ı seçerlerse ülkemize ve bize büyük destek sağlamış olurlar” dedi. Aşıyla ilgili bilimsel verilerin paylaşılmamasının tereddüdü artırdığını belirten Mersin Tabip Odası ise Sağlık Bakanlığı’na verileri açıklama çağrısında bulundu.

EDA SANĞU

Acil kullanım onayını alan yerli aşı TURKOVAC bilim dünyasının gündeminde. Vatandaşlara aşıya destek çağrısında bulunan Türkiye Aşı Enstitüsü Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, aşıda tereddüt yaşayanlar için TURKOVAC’ın kolaylaştırıcı bir faktör olacağına inandığını belirtti. Prof. Dr. Kara, şu ifadeleri kullandı:

“Vatandaşlarımızın TURKOVAC aşısına destek olması lazım. Özellikle bundan önce aşı olmamış kişiler eğer aşı olacaklarsa TURKOVAC’ı seçerlerse ülkemize ve bize çok büyük destek sağlamış olurlar. Hatırlatma dozlarında da TURKOVAC seçildiğinde yine yardımcı olmuş olurlar. Ön verilerimiz aşının etkinliğini ve güvenliğini gösteriyor ama bizim bunu daha da geliştirmemiz, daha fazla kuvvetli hale getirmemiz lazım. O nedenle vatandaşlarımızdan daha fazla ilgi ve destek bekliyoruz.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın TURKOVAC’ın bir hafta ya da 10 gün içerisinde şehir hastanelerinden başlanarak uygulanacağı yönündeki açıklamalarının ardından konuşan Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Aziz Ahmet Surel de “Yeni üretilen TURKOVAC flakonları elimize ulaştığında biz de rapel dozlarımızı yerli aşımızla olacağız” açıklamasında bulundu. Öte yandan, Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu, Sağlık Bakanlığı’na Turkovac aşısı ile ilgili bilimsel verileri paylaşması çağrısında bulundu. Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Bilimsel çalışma sonuçları yayımlanmayan ve bilimsel ortamlarda tartışılmamış bir aşının güvenli ve etkili sayıldığına dair bakanlık açıklamaları maalesef var olan aşı tereddüdünü daha da artıracaktır” dedi. Sağlık Bakanlığı’nın ülkede yapılan aşı çalışmalarına dair verdiği bilgilerin başlangıçta umut verici olsa da söz verilen tarihlerde beklenen gelişmelerin olmaması nedeniyle birçok insanın aşıyı beklerken hastalanıp ölmesine neden olduğunu öne süren Antmen, “Aşı çalışmalarının yoğun emek gerektiren bir süreç olduğunu biliyor ve sağlık çalışanları başta olmak üzere tüm emek verenlere çok teşekkür

 

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş