metrika yandex
  • $21.3
  • 22.9
  • GA1445

Haberler / Dünya

AB, Ukrayna'ya 220 bin top mermisi ve bin 300 füze sağladı, destek devam ediyor

24.05.2023

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna'ya destek amacıyla önemli bir plan çerçevesinde 220 bin top mermisi ve bin 300 füze temin etti. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Savunma Bakanları Toplantısı'nın ardından bu konuyu açıkladı.

Josep Borrell, Brüksel'de yapılan toplantının ardından yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin 20 Mart'ta kabul ettiği 3 aşamalı plan kapsamında Ukrayna'ya 220 bin top mermisi ve bin 300 füze sağlandığını ifade etti. AB'nin, Ukrayna'ya bir yıl içinde 1 milyon adet mühimmat temin etme hedefine doğru ilerlediğini belirtti ve önümüzdeki dönemde Ukrayna'daki savaşın stratejik açıdan belirleyici olacağını vurguladı.

AB'nin 2 milyar euro değerindeki 3 aşamalı planının ilk aşamasının tamamlandığını ve üye ülkelerin stoklarından Ukrayna'ya mühimmat sağladığını söyleyen Borrell, planın ikinci aşamasında ülkelerin ortak sipariş verme sürecine geçileceğini ve üçüncü aşamada ise silah üreticilerinin kapasitelerinin artırılacağını açıkladı. İkinci aşamanın yaz aylarında imzalanmasının beklendiğini belirtildi.

Ayrıca, Ukraynalı pilotların F-16 savaş uçaklarını kullanabilmeleri için eğitim programının başladığı bilgisini de paylaşan Borrell, bazı ülkelerdeki pilotlara F-16 eğitimi verilmeye başlanmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Pilotların eğitimine Polonya gibi ülkelerde başlandığı belirtildi.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar