metrika yandex

ÜNİVERSİTELERİMİZ

09.12.2019
Vedat KAHYALAR

 

Ülkemizde üniversite sayısı 205 e ulaştı.Tüm illerde,büyük ilçelerde artık üniversitelerimiz var.Üniversitelerimizde okuyan öğrenci sayısı 7.5 milyona ulaştı.Hâlâ da talep çok fazla.Bu üniversitelerimizin bilim dünyasına, iş dünyasına,bürokrasiye,tarım ve hayvancılığa farkedilir bir katkısı  fazla hissedilmiyor.

Önemli bir Tv kanalında yapılan ve ünlü öğretim üyelerinin katıldığı programda ilginç diyaloglar yaşandı.

" Türkiye'de,hali hazırda görev yapan tüm üniversite REKTÖRLERİNİN yüzde 68'inin, hayatları boyunca yayınladıkları hiçbir akademik yayını yok. Akademik yayın yapmış olan üniversite REKTÖRLERİNİN yüzde 71'inin yayınlarında,Uluslararası yayınlardan sıfır atıf var.

Üniversite öğretim üyelerinin durumları da rektörlerden pek farklı değil.Dünyada yapılan üniversite başarı sıralamalarında karnemiz pek iç acıcı değil maalesef.

Üniversiteden mezun olanların durumu ne alemde?  Istedikleri gibi iş bulabiliyorlar mı?

Bu soruya da üzülerek olumlu cevap veremiyoruz.

10.000 Kişiye düşen üniversite öğrenci sayısı ;
Türkiye : 945
Almanya : 370
Fransa : 340
İngiltere  :335

Gereğinden fazla üniversite açıldığından, kariyer olanakları göz önüne alınmadığından dolayı üniversite mezunu işsiz sayısında rekor artış yaşanmış ve işsiz sayısı sadece üniversite mezunlarında 1.278.000 e dayanmıştır.
 (Kaynak: Özcan Kadıoğlu Dünya Gazetesi)

Oysa iş dünyasının temsilcileri her konuşmalarında nitelikli ara eleman ihtiyacından söz etmekteler.

Gelişmekte olan;

Güneş enerjisi,rüzgar enerjisi sektörü bu alanda yardımcı teknisyenlere,

Çoğu dijitalleşen makinalara sahip sanayi tesisleri ,bu makinaların bakım, onarım ve yazılım hizmetleri için makina ve  yazılım teknisyenlerine ,

Hiç uzağa gitmeyelim süpermarketler,hipermarketler nitelikli kasap,şarküteri elemanınlarına,

Doğalgaz altyapı ve üst-yapı kuran firmalar;doğalgaz kaynakçısı, montaj ve kurulum teknisyenlerine,

Markalaşmak  isteyen firmalar marka danışmanlarına,

Teşvik arayan firmalar, ihracata yönelmek isteyen firmalar bu alanda nitelikli danışmanlara, ...

Ihtiyaç duyuyor ama bulamıyor." Ne iş olsa yaparım" diyenler,maşa başı hayalleri kuranların hayalleri kursaklarında kalıyor.

İhtiyaçlar değişiyor, makinalar değişiyor, yazılımlar değişiyor.

Ya biz ?

Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK ,siyaset yapıcılar bu değişimleri,iş dünyasının taleplerini , işsiz üniversite mezunlarını,ise yaramayan binaları,bilimsellikle ilgileri çok sınırlı onbinlerce titr sahibi öğretim elemanlarını görmüyorlar mi ?

2023 yılı, cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.ncü yılı.Biz 2023 te 500 milyar dolar ihracat,25.000 dolar kişibaşı milli gelir hedefledik.
Bu üniversitelerle,bu programlarla bu hedefler tutar mı?

 

Yorum Ekle
Yorumlar (2)
H.Akkurt

16.12.2019

Herşey siyasetin güdemine göre şekilleniyor siyaset liyakat ın önüne geçmiş Ölmüşüm ağlayanı mız y
Osman Üstün Keşlikli

10.12.2019

Hedefin tutmaması bir yana; bugün kü tesbitte nitelikli eleman bulamayan sanayiciler de girişimlerinden (çaresizlikten) vaz geçecekler..Gençler; (bir türlü çözümlenemiyen) Kendi yeteneklerine göre tesbit edilip de,istediği okulda okuyamadıkça (arayanla-aranan) arası problem daha büyük boyulara ulaşacaktır.. Büyük bir çoğunluk olan, ÖSYM Sınavına girmiş Öğrencilere sorulan (Ne okumak istiyorsunuz) sorusuna,ne acıdır ki; (dur bakim sınav sonucum gelsin ona göre) dediği bir ortamda... Ne nitelikli eleman,ne de İŞİNİ SEVEREK yapacak, başarılara imza atacak elemanlar bulamayacağız... Durum Sayın yetkililerce görülüp DERHAL ve ACİL ÇÖZÜMLER bulunamaz ise.... Bu yazılarımız sadece DERTLEŞME olarak kalacaktır..