metrika yandex

BEYİN GÖÇÜ

01.06.2020
Vedat KAHYALAR

Dünyadaki ve ülkemizdeki  gençler:
Özgürlük istiyor, adalet istiyor, onları anlamamızı istiyor.

Hayat tarzlarına karışılmasını,
baskı altında kalmayı,
Kendilerine dikte edilen yolda yürümeyi,
İstemiyorlar...

Biz de gençtik, anlamaya çalışın onları.
Açın yolları...

Bundan sonra yapılacak seçimlerin çok önemli belirleyicileri bu gençler olacak.

Yakın tarihte yapılan bir kamuoyu araştırmasında, bu gençlerin %75 i hiçbir siyasi partiyi beğenmiyor! 

Asıl telaş bu olmalı.

Gençler ne istiyor?

Öyle ya istikbal gençlerdedir. Yeni Türkiye onların eseri olacaktır. O zaman anlamak gerek, dinlemek gerek.

Beyin göçü kavramı ciddi bir yoğunlukla girdi artık hayatımıza. Aileden, komşudan, tanıdıktan, gün geçmiyor ki bir yurt dışına gidiş hikayesi duymayalım. İşin üzücü yanı, en iyilerin, en niteliklilerin gitmesi...

Beyin göçü dedikleri nedir?

"Yetiştirilmesi için büyük kaynak gerektiren veya yetiştiği halde ilgisizlik ve olanaksızlık nedeniyle bilim insanı, hekim, mühendis gibi vasıflı insan gücünün, daha gelişmiş bir ülkeye göç etmesidir."

Türkiye'deki gençlerin %62.5'lik kesiminin  gelecekteki planı, yurt dışına gitmek.

Bu rakam ciddi bir tehlikenin işaret fişeğidir.

Maalesef, yurt dışına gitme hayali kuranlar sıradan gençler değil, Türkiye'nin en nitelikli ve en iyi yetişmiş çocukları. Elbette bunların arasında çok parlak bir kariyeri olmayanlar da var.

Bir çok tanıdığım ve bildiğim genç, önceden bağlantılarını kurup, işini ayarlayıp öyle gidiyor. Zaten başta ABD, Almanya ve diğer AB ülkeleri, işlerine yaramayacak olanları istemiyor, vize dahi vermiyor.

Batılı ülkelerin ve şirketlerin hedefinde kimler var?

Genetik mühendisleri, yazılımcılar, doktorlar, iyi üniversitelerden mezun işletme ve iktisatçılar...

Gençlerimiz, beyin avcısı ajanslar tarafından, internet siteleri ve bizzat ülkemizde kurdukları büroları aracılığıyla davet ediliyor.

Bu ülkeye ve insanlığa en büyük ihaneti; bizim ülkemizden ve onlarca ülkeden, okullardan, dershanelerden tespit ettikleri pırıl pırıl, çok yetenekli  gençleri Amerika'ya götüren FETÖ yapmıştı.

Bize ve devletimize düşen; gerekli önlemleri alarak, alt yapı önlemlerini de hassasiyetle hazırlayarak bu birbirinden değerli evlatlarımıza sahip çıkmamızdır.

Yorum Ekle
Yorumlar (2)
Belgin Ertürk

02.06.2020

Çok kıymetli bir tespit, lütfen ilgililer bu konuyu gündeme alsın. Farklı ülkelerin vasıfsız, ve hatta en alt düzeyde bile eğitime sahip olmayan, şu anda da topluma ve devlete yük olan kuru kalabalığı ülkeye doldurmak, yetişmiş nitelikli ve yetenekli kendi nesline de sahip çıkmamak vatanseverlik değildir. Burada işi gücü olanlar dahi bulaşık yıkamayı, otel odası temizlemeyi göze alarak gitmek istiyor, gidiyorlar da. Bu ciddi bir sorun. Teşekkürler sayın yazar
Ahmet HARMANCI

01.06.2020

İNSAN ALLAH RESULÜ NE İTAAT VE EHLİYETİNE İTAAT ETSİN