metrika yandex

TÜRKİYENİN HAYRINA OLMAYAN BİR KANUN DAHA ÇIKTI!

Orhan GÖKTAŞ

01.01.2021

Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun 31 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. 
 
Dernek ve vakıfların faaliyetlerini kısıtlayan, kayyum atanmasının önünü açan, yardım toplama çalışmalarını zora sokacak maddelerin de yer aldığı kanun teklifi MAZLUMDER’in ve birçok Sivil Toplum Kuruluşunun itirazlarına rağmen  çıktı, Cumhurbaşkanı onayladı ve yürürlüğe girdi.
 
Kanunda neler var?
 
İç işleri bakanlığı kanun teklif aşamasındayken itirazlara cevap vermek için bir açıklama yayınlamış; yeni düzenlemenin söylendiği gibi derneklere ve yardım toplama kuruluşlarına bir zararının olmayacağını anlatmaya çalışmıştı.
 
Bakanlığın yayınladığı o metin kanun niye çıkarıldı ve içinde neler olduğunu çok güzel açıklıyor aslında.
 
Metinde sorulan sorulardan biri şöyle:
 
Değişikliklere neden ihtiyaç duyuldu? 
 
Verilen cevapta “...ayrıca üyesi olduğumuz ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda politikalar geliştiren (Financial Action Task Force-FATF) Mali Eylem
Görev Gücü'nün tavsiyeleri de karşılanmaktadır” denilmektedir.
 
Tavsiyelerini karşılamak için yasa çıkarılan FATF’ın ne olduğunu, kimlerden oluştuğunu bilirsek, bunların tavsiyelerine temkinli yaklaşılması gerektiğini de biliriz.
 
FATF:G-7 ülkeleri (ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada) tarafından kurulan, kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadele alanında hem ulusal hem de uluslararası alanda politikalar geliştiren ve bu politikaları destekleyen temel bir uluslararası organizasyondur. 
 
FATF kitle imha silahlarını en çok üreten ve tarihi süreçte en çok kullanan ülkelerden oluşuyor.
 
Bu ülkelerin terör tanımı ve kara para tanımı kendi işlerine geldiği gibi politik ve ekonomik çıkarlarına uygun olarak yapılmış tanımlardır.
 
Pratikte de böyle olduğunu en iyi bilenlerden biri Sayın Cumhurbaşkanıdır.
 
Bunlar kendilerine itaat etmeyen veya kullanamadıkları devlet ve örgütleri terörist ilan eder.
 
Onların yaptığı meşru ticareti kara para olarak tanımlar.
 
Ama iyi ilişki içinde oldukları işgalci, katliamcı, darbeci, diktatör, hukuk tanımaz devlet ve örgütleri meşru kabul ederler. 
 
Sayın Cumhurbaşkanı “Dünya Beşten Büyüktür” diyebilecek kadar bu işin bilincinde ve bu cesarete sahipken bunu görmezden gelmemeli ve bu kanunu yeniden ince elenip sık dokunarak gözden geçirilmek üzere meclise iade etmeliydi. Yardım kuruluşlarının ve STK’ların böyle bir beklentisi vardı ama o beklenti karşılanmadı.
 
Yarın diğer sorulara verilen cevaplarla devam edeceğim.
 
Vesselam….
Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş