metrika yandex

Sevgililere sokak ortasında silahlı saldırı: 1 ölü

02.09.2019
Osman KAYAER

“Rabbim bu şehri güvenli kıl” demişti İbrahim aleyhisselam. Binlerce yıl öncesinden sanki bu günleri görmüşçesine. Peygamberlerin imamı olan o büyük zat, şehir hayatı için öncelikli olanın güvenlik olduğunu haber veriyordu bize. Daha ortada Mekke yokken. Onun duasının yüzü suyu hürmetine Allah binlerce yıl sonra “şehirlerin anasına” en güvenilir kişiyi peygamber olarak göndermişti. Ona düşmanları bile “Muhammed’ül-emin” diyorlardı.

İşte size günümüz Çorlu’sundan bir haber (ki diğer şehirlerimiz de ondan farklı değil) ve benim zihnimde çağrıştırdıkları.

 “Haber7” isimli web sayfasından okuyorum,[1] “Sevgililere sokak ortasında silahlı saldırı: 1 ölü”. Başlığı okuduktan sonra video görüntüsünü izliyorum. Görüntüler şöyle: Bir erkek ile bir kadın yolda yürüyor. Ellerinde poşetler var. Bu esnada arkadan bir erkek sinsice yaklaşıyor ve önce erkeği vuruyor, adam yere düşüyor, kadın onu kaldırmak üzere eğildiğinde onu da vuruyor ve hızla oradan uzaklaşıyor. Kadın yere yığılıp kalıyor. Erkek kalkmaya çalışıyor ama kalkamıyor. Bir süre sonra o da yere yığılıyor. Bu esnada yoldan arabalar geçiyor. Ama hiçbiri durup bunlar yolun ortasında niye yatıyorlar diye merak bile etmiyor. Çevredeki yayalar ise onları hiç görmemiş gibi yanlarından geçip gidiyor. Bir süre sonra ise insanlar kaldırıma toplanıp onları seyretmeye başlıyor. Görüntüler bu kadar. Haberin metninden anlıyoruz ki sonradan ambulans ve polis gelmiş yaralıları hastaneye kaldırmış ve yaralılardan biri ölmüş.

Videoyu izlerken aklıma İbrahim Aleyhisselam'ın duası geldi. Yarabbi şehirlerimizi ne hale getirdik diye hayıflandım. Haberi yapanlar da dahil hadisenin her tarafı şapır şapır dökülüyor. Neresinden tutarsanız tutun ifsat olmuş bir zihnin ile karşılaşıyorsunuz.

İlk tenkidim haberi yazanlara: Yahu kardeşim, metinde insandan bahsederken rakam ile yazılmaz. Yani “1 ölü” diyemezsiniz. Onu yazı ile belirtmeniz gerekir. “Bir ölü” demelisiniz.

Haberin başlığından öğreniyoruz ki vurulan kadın ile erkek sevgili imiş. Öyle kanıksadık ki sevgili olmayı. Artık bize öyle normal geliyor ki “sevgili olmak” yada “aynı evde yaşamak”... sanki “karı koca”dan bahsediyormuşuz gibi konuşuyoruz. Hatta bazı insanlar telefon rehberine hanımının yada beyinin telefonunu kayıt ederken, “sevgilim”, “aşkım” yada “canım” diye kayıt etmeyi bir maharet zannediyor. Yani evli barklı olanlarımız bile “karı koca” olmak yerine “sevgili” olmayı tercih ediyor.

İnsanlar birbirlerini sevmeliler, hatta aşık olmalılar. Ama birlikte yaşamak ve birlikte bir hayat kurmak söz konusu olduğunda bunu meşru bir aile çatısı altında gerçekleştirmeliler. Çünkü evlenmek yoluyla aile kurmak, toplumsal hayatın dirlik ve düzen içinde olması bakımından daha doğru bir yöntemdir.

Gelelim katile! Evet eskiden de cinayet işlenirdi. Eskiden de insanlar bir başkasının canına kıyabiliyordu ama katiller azdı. Parmakla gösterilebilecek kadar az. Lakin şimdi bir gün içerisinde onlarca cinayet haberi alıyoruz, ne kadar acı verici.

Videoda görülüyor ki saldırgan, sadece bir katil değil, aynı zamanda sinsi bir namert. Öyle namert ki arkadan yaklaşıyor ve emelini sinsince gerçekleştiriyor. Hasmının önüne çıkabilecek cesareti ve mertliği yok. O, bir korkak. Zaten cinayetleri genellikle korkaklar işler. Allah’ım insanımızı ne hale getirmişiz.

Ve gelelim kanlar içerisinde iki kişinin yerde yattığını gördüğü halde yanından geçip giden onlara yardım etmeyen “iki ayak üstünde yürüyen mahlukata!” Arabalar yanlarından geçiyor da içerisindekiler yolun ortasında yatan iki insana  “bunlar burada niye yatıyor” diye bakmıyor. Yayalar hiçbir şey görmemiş gibi yanlarından geçiyorlar da kimse yardıma koşmuyor. Hatta bir süre sonra karşı kaldırımda meraklılar birikiyor ve olan biteni sadece seyrediyor. Halbuki biz, mazlumun yardımına koşan bir kavim olarak bilinirdik.

Amerikan şehirlerinde her yıl, on beş bin civarında cinayet işleniyor. Bunların büyük bir kısmı ise kadın erkek münasebetiyle ilgili. Biz de onların izinden hızla gidiyoruz, bakalım nereye varacağız...

 

[1] http://video.haber7.com/video-galeri/144706-sevgililere-sokak-ortasinda-silahli-saldiri-1-olu

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş