metrika yandex

KAZANMANIN YOLU STRATEJİ VE İTTİFAKTAN GEÇER

09.04.2019
Ahmet TAŞ

Kayseri küçük millet meclisi nisan ayı toplantısı 6 Nisan Cumartesi günü Kocasinan Belediyesi meclis salonunda yapıldı. Toplantının gündem konusu 31 Mart Yerel seçim sonuçlarının değerlendirilmesi, misafir konuşmacı ise gazeteci yazar Recep BULUT’tu.

Farklı fikir gruplarından sivil toplum temsilcileri, siyasi parti mensupları, basın mensupları ve vatandaşların katıldığı Kayseri kMM’nin misafir konuşmacısı gazeteci Recep BULUT, 31 Mart yerel seçim sonuçlarını partiler arası stratejiler ve ittifak dayanışmasının sonucu belirlediğini bildirerek seçimlerde kârlı çıkan partilerin CHP ve MHP olduğunu, zararlı çıkan partilerin ise Ak Parti ve HDP olduğunu bildirdi.

25 yıl önce Demokratik Sol anlayıştaki yerel yöneticilerin yönettikleri illeri muhafazakar adaylara bırakmakta zorlandıklarını bildiren BULUT, bugünde Ak Partili adayların CHP’li adaylara belediyeleri teslim etmekte zorlandıklarını bildirdi. 1994’te Şükrü KARATEPE’nin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandığında, önceki başkan Niyazi BAHÇECİOĞLU’nun 2 gün belediyeye gelmediğini bildiren Recep BULUT, kendisinin o zaman belediyenin basın işlerine baktığını, BAHÇECİOĞLU’nun evine gidip belediyeye gelmesi ve görevi teslim etmesini bildirdiğinde görev tesliminde zorlandığını, Ankara’dan gelecek haberi beklediğini söylediğini bildirdi.

Seçimlerin demokrasinin bir gereği olduğunu bildiren BULUT, seçimlerle işbaşına gelen idarecilerin hiçbir zaman mağrur ve iddialı olmamaları gerektiğini, özellikle ötekileştirici, suçlayıcı ve vatan hainliği ile itham edici dilin toplumda kabul görmediğini, bazen itham edilen partiler arasında da ittifaklar kurulmak zorunda kalındığını söyledi.

Önceki dönemde yapılan 7 Haziran seçimleri sonunda mecliste çoğunluğu kaybeden Ak Partinin Ahmet DAVUTOĞLU’nun kurduğu hükümete HDP’den bakanlar almak zorunda kaldığını bildiren BULUT, Cumhur İttifakından önce Ak Parti ve MHP yetkililerinin birbirlerine kabul edilemez suçlama ve ithamlarda bulunmalarına rağmen ittifakla seçim işbirliği yapmak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Hukukta, hakkında verilmiş mahkeme kararı olmadıkça insanların masum sayılacağını bildiren Recep BULUT, haklarında mahkûmiyet kararı olmayan, yargı süreçleri devam eden insanların aday olmaları halinde suçlanıp itham edilmelerinin hukuken ve toplum kanaatine göre suçlu ilan edilemeyeceğini de bildirdi. Her görüşten STK temsilcileri ve vatandaşların katıldığı Kayseri kMM nisan ayı toplantısına, iYİ parti, CHP ve Saadet partisi temsilcileri katılarak seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirme ve kanaatlerini bildirdiler. Toplantıya katılan STK temsilcileri, keşke Ak Parti  ve MHP temsilcileri de katılsaydı, onların da seçim sonuçlarıyla ilgili kanaatlerini öğrenebilseydik diyerek bir eksikliği dile getirdiler.

Siyasi parti temsilcilerinin, STK temsilcilerinin, basın mensuplarının ve olaya duyarlı vatandaşların katılımıyla toplanan, önyargılardan uzak durarak, ülkemizde içinde yaşadığımız ayda en çok gündemde kalan olayın müzakere edilip kanaatlerin ortaya konulup elde edilen raporun TBMM’ye gönderilip ortak paydanın siyasi parti gruplarına ulaştırıldığı küçük millet meclisi toplantılarına keşke her siyasi partinin, her STK’nın temsilcileri katılsalar birbirlerinin kanaatlerini öğrenseler, birbirlerinin reflekslerini öğrenseler ne iyi olur.

Selam ve dua ile

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş