metrika yandex

GÜZEL ŞEYLER OLUYOR ÜLKEMDE

25.07.2019
Vedat KAHYALAR

Biraz önce Merkez Bankası ülkede uygulanan faiz oranlarını 4.25 puan birden düşürdü. Üstadlar en fazla 2.5 puan bekliyordu. Bunun üzerindeki puanlamayı piyasa ters tepki vererek kabul etmez diyorlardı.

Piyasa 4.25 i gayet normal karşıladı. Döviz,altın düştü,borsa canlandı. Umarım ki piyasa bu kararları olumlu bulur. Zira inşaat ve otomotiv sektörü zor durumda.

Sonuç olarak Merkez Bankasi,yılbaşına kadar 3 defa daha faiz kararı açıklayacak.

Dileriz ki 2020 ye tek haneli faiz,tek haneli enflasyonla girelim.

Bu üretici için olduğu kadar tüketiciler içinde,ekonominin belirleyicisi olacak.

Savunma sanayinde, 4 yerli firmamız en önemli 100 kuruluş arasına katıldı.

Dunya çapında markalarımız yok diye üzülürken göğsümüzü kabartan haber savunma sanayinden geldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarının %70 ini yerli kaynaklardan sağlayabiliyor.

Bu seviyelere gelebilmek, bağımsızlığımız  açısından çok önemli. Sadece 4 firma değil,savunma sanayiinde kurulan kümeler,üniversitelerdeki teknokentler sayesinde üretici firma sayımız çok arttı.

Oluşan nitelikli insan kaynağımız, geliştirdiğimiz teknoloji ile inanıyorum ki  TSK da kullanılan silah ve diğer ihtiyaç maddelerimizin oranı çok daha iyi seviyelere ulaşacaktır. Üretilen yerli tanklar,ulaşım araçları ve silahlar şimdiden savunma fuarlarının en çok ilgi gören standları arasına girdi.Sadece ithalat sayfalarında görmeye alıştığımız milyar dolarlık hareketleri artık ihracat listelerimizde de görmeye başladık.

Doğu Akdenizde; Amerikan Jeolojik Araştırma merkezi(USGS)'nin yayımladığı raporlara göre,bölgede: 1.7 milyar varillik 2 adet petrol rezervi ve 3.45 trilyon metreküp doğalgaz rezervleri mevcut. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve garantörü olan Türkiye bu kaynaklarda pay sahibi.ABD, İsrail, AB ülkeleri bölgeye üşüştü.

Hepsi bir ağızdan Kıbrıs, bağımsız bir ülkedir ve Rumlara aittir, dolayısıyla petrol ve doğalgaz parasına sadece onlar ortaktır diyerek ikiyüzlülüklerini bir kez daha açıkça sergilemişlerdir.

Türkiye Hükümeti bu açıklamaları "yok'" hükmünde sayarak, önce ;Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Gemisini bölgeye göndermiş,ardından da Fatih ve Yavuz sondaj gemilerini göndermiştir.4.ncü gemimizin de hazırlandığı duyumları gelmektedir.

Dogu Akdenizde ortaya çıkacak petrol ve doğalgazdan hakkımızı şoke söke alacağız.

Suriye'de 460 km'lik,32-40 km derinlikli, hat üzerinde  güvenli bölge isteğimiz hayata geçme aşamasına geldi. Önceden ; Cerablus,El Bab, Afrin'de uygulanan  " İç güvenlik istikrar gücü " oluşturulacak, teröre bulaşmamış isimlerden yerel meclisler kurulabilecek. Bu sayede, bölge hem terörden arındırılacak, hem de önemli miktarlarda geri dönüşlere imkan sağlanacaktır.

Son olarak ...

S 400 lerin alınması ve kurulumun başlaması NATO 'ya katıldığımız 18 şubat 1952 den beri alınmış en önemli stratejik karardır.

Sonrasında Türk Savunma Sanayinin geldiği teknolojik seviye ve nitelikli insan kaynaklarının envanteri ile S 500 üretiminin ortağı olmamız planlanmaktadır.

Bu ülkede yanlış giden bir çok  konu olduğu gibi çok ta iyi giden şeyler de var. Hukuk, eğitim,üretim teşvikleri ve özgürlükler konusunda atılacak cesur ve  kararlı adımlara ihtiyaç var. Bunları görmek, yaşamak istiyoruz. Yukarida saydığımız başarılı karar ve uygulamaların devamı için daha güçlü  bir ülke olmak zorundayız.

Bu ülkede artık ; yolsuzluk,beceriksizlik,israf, liyakatsiz atama...tarihe gömülsün.

Yorum Ekle
Yorumlar (4)
Hikmet Yıldırım

25.07.2019

Yazınızı okudum. Çok güzel. Elinize sağlık. Şu an böyle yaklaşımlara ihtiyaç var. Teşekkür ederim...
Adnan Karamustafalıoğlu

25.07.2019

Okadar net ve doğru yazmışsınız ki çok teşekkür ediyoruz . Bu memlekette doğruları görmezden gelip sürekli olumsuzlukları hataları ön plana çıkartarak , karamsar bir tablo çizerek birşey elde edilemez. Sizin gibi yandaş olmayan gelişmelere, siyasete objektif yaklaşan kalemlere herzaman ihtiyacımız olacak
Mucahit

25.07.2019

Kesinlikle fikirlerinize katılıyorum Vedat Bey. Lakin sonuç cümlesi çok daha önemliydi benim için...
M.Ayhan Gunduz

25.07.2019

Faizlerdeki dusus eknomik kriz ortaminda guzel bir kurban bayrami hediyesi olmustur.Emegi gecen herkese tesekkurler.Kose yazilarini dikkarle takip ediyorum ve cok begeniyorum.Sanada ayrica tesekkur ediyorum.