metrika yandex

BU KRİZ AŞILABİLİR YETER Kİ !

30.03.2020
Vedat KAHYALAR

 

Corona virüsü ile mücadelede kuşkusuz akla gelen ilk Kahraman Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmuştur. Mesai tanımayan, fedakar, anlayışlı, Bilge tavrından dolayı Bütün ülke ona minnettar. Elbette ki bakanımızdan sonra tüm sağlık çalışanları kahramanca mücadele edip binlerce insanın hayatını kurtarmışlar, kendi hayatlarını riske atmışlardır. Türkiye'nin güçlü yan-zayıf yan (SWOT) analizinde üstün taraflarından biri kuşkusuz sağlık tesisleri ve sağlık personelidir. Şu zor günlerde ülkemizin bu üstün tarafıyla ve yöneticileri ile ne kadar iftihar etsek azdır. Allah yokluklarını göstermesin.

Kurallara uyduğumuz ölçude başarılı olacağız ve bu krizden çıkacağız. Öncelikle buna inanıp moralimizi yüksek tutmalıyız.

Bir ülkenin gücünü gösteren 7 parametre

1) İyi eğitim almış genç bir nüfus

2) Tarım’da Endüstriyel üretim gücü

3) Güçlü Savunma sanayi

4) Katma Değer Üreten bir sanayi

5) Hukukun üstünlüğüne inanan evrensel bir siyaset anlayışı

6) Güçlü sağlık sistemi

7) Çevre ve Doğaya saygı

Bu şartların hiçbiri bize uzak değil. Hukukun üstünlüğü, üretim  ve eğitimin önemi konularında bir üst lige çıkma zamanımızın geldiği aşikardır.

NELER YAPILABİLİR ?

Bu kriz fırsat olarak görülüp;

1- Suriye politikası gözden geçirilip, sınırımız güvenli hale getirilip, savaş şartları büyük oranda sona eren Suriye'den gelen göçmenler geri gönderilmeli.
2- Köprü, otoyol, havaalanı için garanti edilen kullanıcı sayıları yeniden revize edilmeli.
3- Siyasi partilere ödenecek bedelin yarısı ödenmemeli,
4- Büyük projeler bekletilmeli ve yeniden gözden geçirilmeli,
5- İsraf kesinlikle ortadan kaldırılmalı,
6- Vatandaşa destek havuzu oluşturulmalı, başta TOBB olmak üzere STK'lar repodaki paralarının bir kısmını aktarmalı.
7- Ülkemizin önde gelen şirket ve kuruluşları fedakarca davranmalı, geçici olan bu durumu felakete dönüştürecek işten çıkarma, icra vs gibi işlemlere gitmemeli.
8- Başta Maliye Bakanlığı olmak üzere, Bankalar, odalar vd tüm alacaklılar bu sürecin yumuşak geçmesi için fedakarlık yaparak faizsiz erteleme yoluna gitmelidir.

Türkiye Cumhuriyeti; kurumlarıyla, STK'larıyla, varlıklılarıyla

Bu krizi kolayca aşabilir.

Yeter ki irade konsun.

Vatandaş da üzerine düşeni yapsın.

Yeni dönem; Disiplinli, biliçli, eğitimli  toplum, Müşfik devlet ve kurumlarıyla atlatılabilecektir.

Evinde otur ve;

"kurallara uy, kişisel hijyen ve sosyal izolasyon mesafesine dikkat et Türkiye'm."

 

Yorum Ekle
Yorumlar (2)
Belgin Ertürk

30.03.2020

Her cümlenizin altına imzamı atabilirim. hepsi gerekli ve öncelikli. Tarihen sabittir ki milletimiz arifane öngörüsüyle her zaman olduğu gibi üstüne düşeni yapıyor, yapacaktır. Güzel önerilerinize bir de -KKTC\'de olduğu gibi- şöyle bir madde eklense nasıl olurdu: Bütün milletvekilleri, bakanlar ve belli bir miktarın üzerinde maaş alanlar, iki yıl boyunca maaşlarının yarısını almasınlar ve bu para işten çıkarılanlarla yoksullara dağıtılsın. Eğer meclisimiz böyle bir kararı alırsa ben inanacağım ki: Hiç bir güç bizim sırtımızı yere getiremez. Selamlar Vedat Bey, kaleminize sağlık.
Mehmedali

30.03.2020

Nokta