metrika yandex
  • $33.21
  • 36.29
  • GA18520

Bu Topraklardan Bir Alev Alatlı Geçti

HASAN KANAT
03.02.2024


Aydınlanma kutbundan merhamet kutbuna hicret etmiş bir muhacirdi  Alev Alatlı.Düşüncenin namusuna halel gelmesin diye çırpınan bir Entelektüel ...

Entelektüel faaliyetin, sadece rasyonun faaliyeti olmadığını, vicdanında bu sürece dahil olması gerektiğini ifade eden bir düşünce insanıydı.

Bir kavramı irdelerken hiçbir kavramın genel geçer ve mutlak olmadığını, o kavramın dolaşıma  girdiği zamanın bağlamına  dikkat edilmesi gerektiği, ayrıca ortaya konulan her kavramın yada düşüncenin o kavramı üretenlerin anlam ve değer dünyasından bağımsız olmadığı gerçekçeğini  onun kitap ve söyleşilerini takip ettiğim süreçte farkına varmıştım. 

Anlamak, çoğu zaman bir idrak sorunu olarak görülür. Ancak anlamak içinde niyeti ve vicdanı barındırdığından  anlamın bir idrak değil bir ahlak sorunu olduğunu gösterdi Alev Alatlı.

Kalemiyle ayakta durmaya çalışan Alatlı, bir yerlere yaranabilmeyi değil, bir yerleri yaralayabilmek için gerçekleri yazarak haykırmayı seçti.

Yalanların bir nehrin kirli sularında suyılanları gibi akıp gittiği ve gerçeklerin zor kabullenildiği bir asırda “hâkim gerçeği” yalanlamayı tercih ediyordu.

Çünkü “gerçekler” yaralıyordu...

Ve tahammülsüzleştiriyordu

İçimizde sayısız yalanlarla birikmiş ve tümörleşen yaraları birilerinin deşmesi lazımdı ama...

Nasihatname  isimli kitabından bir alıntıyla son verelim. 

Güneş her gün daha mütekâmil bir dünyaya doğmaz. Tarih ezelden ebede dümdüz uzanan doğrusal bir hat değil, devirli bir oluşumdur. Gün olur, en gerideki en öndekinden ileride olur. Aristarkus, Kopernik’e “zıpçıktı astrolog” diyen devrimci Martin Luter’den daha ilericidir. Ahmet Yesevi, Kadızade Mehmet’in çok ötesinde. Siz istihkâmlarınızı güçlendirin, zor zamanları fırsata çevirin. Benim yaşıma geldiğinizde, benim hiç olamadığım kadar hakîm, fehîm, müstakîm, emîn, mekîn ve metîn olun.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
dini sohbetler sohbet elektronik sigara islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet escort bayan kartal