metrika yandex
  • $33.21
  • 36.29
  • GA18520

Haberler / Kültür - Sanat

Zordan Kolaya - Eğriden Doğruya/ Muhsin Ganioğlu

02.06.2024

Yazarımız Muhsin Ganioğlu'nun Haber Sitemizde yayınlanan yazılarını Nobel yayıncılık kitaplaştırdı.

Hertaraf Haber yayınlanan yazılarını bir araya getiren Ganioğlu'nun Kitabı " Zordan Kolaya" " Eğriden Doğruya" okunmaya değer..

Yazar, yaptığı çalışmayı; “herhangi bir ideolojinin, husumetin ve hamasetin içinde olmadan, hadiseleri kişiselleştirmeden, kimseyi ötekileştirmeden, hayatın temel ilkelerini esas alarak sürekli gerçeğin arayışıyla ve hayat tecrübeleriyle; yaşadığımız çağda doğrudan insan hayatına etki eden meselelerin arkasında neler olduğunun veya olabileceğinin düşünülmesi, araştırılması, düzeltilmesi için önermelerde bulunulması ve bu suretlere iyi bir iş yapılması” olarak tanıtıyor.

MUHSİN GANİOĞLU NEDEN OKUNMALI ?

Yine yazarımız olan ve Ganioğlu'nun yakın arkadaşlarından MAZLUMDER Ankara Şube Başkanı ve Eti Maden İşletmeleri Eski Genel Müdürü Dr. Orhan Yılmaz Kitap Hakkındaki düşüncelerini şöyle kaleme almışlar: 

Devleti, özel sektörü, kamu-özel ilişkilerini yakından bilen, en doğal hâli ile insanlığın ortak iyi değerleri üzerinden değerlendirme ve analizler yapan Ganioğlu, açık örnekleri görüleceği gibi, yazılarında yaşadığımız sorunların kaynaklarına dönük ciddi çözümlemeler getiriyor.

13 yıl üst düzey yönetimin içinde bulunarak, bir kamu işletmesi olan Eti Maden İşletmelerini; 2003 sonrasında gerçekleştirdikleri yapısal dönüşümler ve örnek uygulamalarla, herkesin parmakla gösterdiği, ülke bütçesine her yıl yüz milyonlarca dolar aktaran bir yapıya dönüştürdüler. Başarılarının hikâyesini, bilenler bilir.

Liyakat dışında siyasi, dinî vb. hiçbir saikin etkili olamadığı, bilginin, dürüstlüğün temel olduğu, bütün bir kamuya teşmil edilmesi gereken ilkeleri ve gelenekleri kuruma yerleştirdiler.

Israrlarımız üzerine, yazılarını kaleme alırken; zamana tanıklıklarını, hesapsız çözüm örneklerini, onca soruna panikle yaklaşmak yerine, derslerin nasıl alınabileceğini, sohbet havasında anlatıyor.

Yer yer karşı da çıktığımız, farklı görüşlerin doğurganlığını kaleme alarak eleştiriyi teşvik eden Ganioğlu'nun, kanaat ve karar merkezlerince de dikkatle okunması dileği ile...
Av. Osman Yurt
..
Muhsin Bey'in yazılarını okuduğumda, tanıştığımız ve beraber olduğumuz son 30 yılın değerlendirmesini yaptım ve söylediğini temellendiren, yapamayacağı şeyleri söylemeyen, kimsenin cesaret edemeyeceği şeyleri inanıyorsa yılmadan yapmaya çalışan bir iradeye sahip olduğunu bir kez daha tespit ettim.

Geleneksel yönetim felsefesinin günümüz dünyasında akamete uğradığı bu dönemde; yazdıklarının okuyanlarda farklı bir bakış açısı geliştireceğine inanıyorum.
Kendisine özgü düşünce ve eylemlerinin devamında başarılar diliyorum.

Dr. Orhan Yılmaz
Eti Maden İşletmeleri Eski Genel Müdürü

Kitapta yayımlanan yazıdan bazı kesitler:

Türkiye'nin 70 Yıllık Şehirleşme Macerası İflas Etmiştir!

Maddeyi, eşyayı, varlığı tanımayanların, onu tanıma gayretine katlanmayanların, tanımadığı için arzın davranışlarını kestiremeyenlerin ve tedbir almayanların/alamayanların, ona hürmet göstermeyenlerin; suçu Allah’a, tabiata atması kabul edilecek bir şey değildir. Başımıza gelenler elimizle ettiklerimizdendir. Başta yönetenler olmak üzere hepimiz bu cürümden, bu çürümeden, bu sonuçtan sorumluyuz.

İktisadın Üç İlkesi

Hangi ideolojiye veya inanca sahip olursak olalım, dünyanın neresinde yaşıyorsak yaşayalım, hangi yaş, kültür, zenginlik seviyesinde olursak olalım insanca yaşamak için; bütün iktisadi ilişkilerde haksız kazanç oluşmaması adına ölçü ve tartımın tam yapılmasına, bu ilişkilerin kaydedilmesine ihtiyaç vardır. Bu işlemi yapan insanlar da elinden ve dilinden emin olunan insanlardır. 

Devlette Liyakat ve Ehliyet Ama Nasıl?

Gelelim kamuda görevde yükselme sınavlarının nasıl yapılması gerektiği hususuna; maalesef kamudaki bir çok kurumda şu anda çalışan memurlar için görevde yükselme uygulamaları, kamuda ilk defa işe alımdaki gibi hiçbir bilimsel niteliği olmayan emeği, niteliği, beceriyi ölçme kabiliyeti bulunmayan genel yetenek ve genel kültüre dayalı sınavlarla yapılmaktadır. Örneğin muhasebe birimindeki bir görev için yapılacak yükselme sınavı muhasebe alanında yapılmamakta, bu sınava diğer alanlarda çalışan ve alanda uzmanlığı olmayan kişiler de girebilmekte ve yüksek puan almışsa asla yapamayacağı ve uzmanlığında olmayan bir göreve gelebilmektedir. Yapılan sınavın kendisinin sınava giren kişinin mesleki bilgi ve becerisini ölçmekten uzak olduğu yetmezmiş gibi, bir de sözlü sınav uygulaması getirilmiştir. Bu da görevde yükselme sınavlarına olan güveni iyice zedelemiştir.

TARIMDA KALKINMA ELBETTE MÜMKÜNDÜR

Tarımda gübreleme çok önemlidir. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi tarım alanları kimyasal çöplüğü olmuş durumda ve bu elan devam ediyor. Aynen “hasta-doktor-eczane” ilişkisinde olduğu gibi tarımda da “tarım işletmecisi-toprak uzmanı-gübre sanayicisi veya satıcısı” üçgenini kurmadan topraklarımızı kimyasal çöplük olmaktan kurtaramayız ve tarımsal verimliliğimizi artıramayız.

TAHSİL Mİ? MESLEK Mİ?

Herkesi üniversite mezunu yapmak ne kadar yanlış bir işse, üniversite eğitim ve öğretimini boş bir şey gibi görmek de o kadar tehlikeli bir durumdur. Ne kadar? Sorusu sorulmalı ve cevabı alınmalıdır. Bu olmazsa yapılan hiçbir işlem ve alınan kararın isabetli olma ihtimalinden bahsedilemez. 

İşi, Ehil Olandan Almak Haktır

Elbette bütün bunların tabi sonucu olarak ortaya çıkan iş; çürük binalar, çökmüş yapılar, yıkılan şehirler, ölen ve yaralanan insanlar. Hani yaşam ve mülkiyet hakkı ve bunun dokunulmazlığı. Bu sadece işin müteahhide bakan yüzü. İnanın denetim şirketleri de bundan farklı değil, devlette görevli olan mühendisler veya yöneticiler de bundan farklı değil.

O halde bir insan hakkı olan yaşam ve mülkiyet hakkını ihlal etmeyecek “işe ehil nitelikli insanı” yetiştirecek sistemi kurmak zorundayız.    

Bu yazıda önerilerimi sunmayacağım. Zira çözüm belli, cevap açık. Buna niyetimiz var mı?

....

Yazırımızın Kitabına  Nobel Yayıncılık'tan ve Seçkin Kitapçılardan Ulaşabilirsiniz.

Hazırlayan: Ali Dalaz - Hertaraf Haber (Kültür Sanat Servisi)

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
dini sohbetler sohbet elektronik sigara islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet escort bayan kartal