metrika yandex
  • $21.3
  • 22.92
  • GA1445

Haberler / Eğitim

Ücretli öğretmenlik, ücretli kölelik/Soner Kartal

06.02.2022

Türkiye'de en çok istihdam edilen alanlardan birisi öğretmenlik meslek alanıdır.

Son verilere göre Türkiye'de 26 milyon örgün eğitime devam eden öğrenci var.

Eğitim camiasında  1 milyon 100 bine  yakın da öğretmen var.

Eğitim camiyasının %30 luk  kısmı ücretli (köle)  öğretmenlerden oluşuyor.

Yani yaklaşık 300 bin  öğretmen ücretli (köle) öğretmenlik yapıyor.

Nedir bu ücretli öğretmenlik?

Ücretli öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen kadrosunda açık bulunması halinde ders ücreti karşılığı sözleşme imzalayarak işe alınır. Sözleşme yalnızca bir öğretim yılını kapsar.

Ücretli öğretmen ne kadar maaş alır?

Haftada 30 saat derse giren öğretmenler ise  (çoğu yerde 15-20 saat derse giriliyor)  ayda 2.575,2 TL ücret kazancına sahip oluyordu.

 2022 yılıyla birlikte memurlara yüzde 30.5 oranında zam yapıldı. Böylelikle ders başı ücret 28,01 TL'ye yükseldi.

2022 yılında ücretli bir öğretmen haftada 30 saat derse girerse ayda 3.360,64 TL maaş alacak. Sigortasıda 3/1 oranında yatıyor.  Düşünün asgari ücretin altında bir maaş.

Dört yıl okuyan öğretmene reva görülen maaş. Maaş demeyelim buna harçlık. Çünkü maaş bir ev geçindirecek düzeyde olması gerekiyor.

Bundan yaklaşık 18 yıl önce yeni mezun olduğumuz yıllarda  atama işlemleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığına sık sık gidip geliyorduk.

O dönemde atanamayan öğretmenler olarak ilk kitlesel Türkiye geneli eylemlerimizi gerçekleştirmeye başlamıştık.

Dilekçeler veriyor, bakanlık önünde basın açıklamaları yapıyorduk.

Atanamayan öğretmenler olarak sıkça görüştüğümüz  personel genel müdürü Remzi Bey vardı. Remzi Bey o yıllarda "acil olarak  70 bin öğretmene ihtiyacımız" var diyordu. Dolaylı olarak 120 bin öğretmene ihtiyacın olduğunu söylüyordu. Aradan yıllar geçti. Öğretmen açığı artarak devam etti.

1 milyonluk eğitim camiyasının yüzde onu emekli olsa her yıl 100 bin kadro boşalır.

 Yıllık ortalama 40-60 bin öğretmen ataması yapılıyor. Yani yeni atama yapılmıyor emekli olanlardan boşalan kadrolara atama yapılıyor.

Haliyle oluşan açık ücretli kölelerle dolduruluyor.

Devletimiz "bir öğretmen çalıştıracağımıza üç ücretli (köle) öğretmen çalıştırırız" diyor.  Hakim anlayış malesef bu şekilde.

Haydi hodri meydan. Öğretmenlik mesleğinde haksız olarak  uyguladığınız bu uygulamayı adalette, güvenlikte , sağlıkta uygulayın. Ücretli polislik, ücretli hakimlik savcılık, ücretli doktorluk vb uygulama getiriniz.

Düşünsenize dava devam ederken ücretli hakimin görevi bitiyor, ya da polis hırsızı kovalarken ücretli olduğu için mesaisi bitiyor ya da doktor ameliyat başında süresi doluyor ameliyatı bırakıp çıkıp gidiyor.

Ne kadar saçma değil mi? Malesef bu saçmalığı Milli Eğitimde yıllardır uyguluyor.

Yazık değil mi genç idealist öğretmenlere, çalınan hayallere, sömürülen emeğe.

Devlet erkanı bu adaletsiz uygulamaya bir an önce son vermelidir. Öğretmenlik tamamlayıcı bir meslektir. Aynı işi, aynı mesaiyi, aynı sorumluluğu alan öğretmenlere biri kadrolu diye 10 bine yakın maaş verilirken diğerine 30 saat derse girse  ancak  3 bin lira gibi komik bir ücreti vermek zulümdür. Sigortası da tam yatırılmıyor 3/1 oranında yatırılıyor.

Asgari ücret dahi verilmesi hor görülen bu zulüm sistemi artık son bulmalıdır.

Gençlerimize yazık etmeyin. Uzman  öğretmen, başöğretmenlik gibi öğretmenlik kariyer temelli  meslek kanunu getirirken neden yüz binlerce gencimiz görülmez? Gündeme alınmaz?

Köle olan ücretli öğretmenlik  zulmüne bir an önce  son verilmelidir.

Soner KARTAL
Eğitimci / Özel Okul Eğitimcileri Derneği Başkanı

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Fazlı Karataş | 06.02.2022 12:23
Hakkımızı helal etmiyoruz.Bir muhtara4250 lira verilirken ücretli öğretmene muhtardan 1000 lira az vermek ,eğitime,öğretmene yapılan en büyük haksızlık.
Çok okunan haberler