metrika yandex
  • $32.64
  • 35.41
  • GA18850

Haberler / Dünya

Rusya, Transdinyester Bölgesine Müdahale Mi Edecek? Ayrılıkçılar Putin'den Destek İstiyor!

29.02.2024

Moldova'nın Transdinyester bölgesindeki Rus yanlısı ayrılıkçılar, Moldova'nın baskılarını artırması ve Transdinyester'e yönelik politikaları nedeniyle Rusya'dan koruma talep ettiler. Bu talep, bölgede uzun süredir devam eden gerilimi daha da tırmandırmaktadır.

İddialar Yükseliyor

Transdinyester yetkilileri, bölgedeki Rus vatandaşlarını korumak için Rusya'dan yardım isteyerek Moldova'yı "soykırım politikası" ile suçluyor. Moldova'nın Transdinyester'e yönelik politikalarının Rus nüfusu üzerinde baskı oluşturduğunu iddia ediyorlar.

Rusya Karşı Atakta

Rusya Dışişleri, Moldova ve Batı'yı gerilimi tırmandırmakla suçluyor ve NATO'nun Ukrayna'daki etkisini genişletmeye çalıştığını öne sürüyor. Rusya, Moldova'nın Transdinyester'e yönelik politikalarına karşı sert bir tutum alarak, ayrılıkçı gruplara destek verme konusunda açık bir pozisyon sergiliyor.

Askeri Varlık

Rusya, 1992'den beri bölgede 1500 askerlik bir "barış gücü" bulunduruyor. Bu askeri varlık, Rusya'nın bölgedeki etkisini ve Transdinyester'e olan bağlılığını göstermektedir. Rusya'nın Transdinyester'deki askeri varlığı, bölgedeki gerginliği daha da artırabilecek potansiyele sahiptir.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş