metrika yandex

TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN NE YAPILABİLİR ?

Vedat KAHYALAR

13.06.2022

Cumhuriyet tarihi boyunca, Türkiye'de hersey inşaa edildi bir tek bujuvazi oluşturulamadı.
 
Kentsoylu, yüksek düzeyde eğitimli, vatansever, arge yapan, yüksek teknolojili ürün üretimine çoktan geçmesi gereken sanayici sınıfı hâlâ deli gibi arsa, ev, gayrimenkul topluyor, yurt dışında stok yapıyor. Fırsatçılık,ucuz bakış açısı, rant iştahı bu ülkeye üs kurmuş adeta.
 
Gerek hükümetler,gerekse de uzmanlar, odalar yıllarca sanayici sınıfına yalvardılar... " yüksek teknolojili ürün üretimine geçin" .
 
En çok ara malı ithal ediyorsunuz, bunların imal edilmesi çok zor değil, biz üretelim,biz kazanalım.
 
Yapmadılar.Kolayı seçtiler,rantı seçtiler. Yapılan üretimin neredeyse %70 lik kısmını ara mal olarak hazır ithal edip,kısave kolay bir süreçle ic ve dış piyssalara hazır hale getirip sattılar.Bu yöntemle yeterli doviz birikimi olamazdı, olmadı da... 
 
Bugün çekilen ekonomik sıkıntıların kökeninde ufuksuz, vizyonsuz siyaset ve iş dünyası var maalesef.
 
Siyaset dunyasınin günah galerisi sanayi devrimini beceremeyen iş dünyasından aşağı değildir.
 
Liyakatsiz atamalar, yanlış projeler, yüksek maliyetler,dış politikada yapılan yanlışlar, israf ve gosteriş akıllardan kolay kolay çıkacak hatalar değildi.
 
ABD enflasyonu azaltmak için pandemi sürecinde dağıttığı, vatandaş başına 3.000 doları bir şekilde geri toplayacak. Amerikan Merkez Bankası FED, 5 trilyon dolara yakın bir parayı basıp, dağıtmıştı.
Bundan bizde yararlanmış, bol dövizimiz olmuştu.
 
Artık bol para dönemi Amerika'da bitiyor. Orada faiz artırımında akıl ve piyasa en önemli veri olduğu için, yakında FED 'in de, faizleri yükseltip piyasadaki parayı toplayıp enflasyonu düşürme adımlarına başlayacağını bilmeyen yok.Yani faizi yükseltilince para bankalarca toplanacak, enflasyon düşmesi sağlanacak.Bizim yazdığımız ekonomi kitabına ters ama tüm gelişmiş ülkelerde böyle...
 
ABD'nin para toplama rüzgarından bizim etkilenmememiz mümkün mü? Doların azalması, toplanması  Amerika'da enflasyonu düşürürken, bizdeki kurları olumsuz etkileyecek.
 
Gerek pandemi,gerekse de savaş sebebiyle bütün dunyada ekonomide sıkıntılar yaşanıyor.Ancak bizim yasadığımız boyutta bir sıkıntı yaşayan ülke yok gibi.Girmek için kapısında 65 yıldır beklediğimiz Avrupa birligi ülkelerinde, enflasyonda açık ara farkla birinci durumdayız.
Ya dünyada durumumuz nedir ?
Dünyada en yüksek enflasyonu halkına yaşatan 6.ncı ülkeyiz.Emin olun bizden aşağıdaki devletleri okumak canınızı acıtır. 
 
Ev- araba almak artık orta kesim için hayal haline geldi.
 
Halkın ekonomi politikalarına bakışının, güveninin ölçüsü, parasını nerede tuttuğu ile doğru orantılıdır. Türk halkının parasının %72 si dövizde tutuluyor.
 
Başka söze gerek var mı?
 
Para yönetiminin doğru yönetildiğini söyleyecek kimse kaldı mı ülkemizde ?
 
Artık maliye yönetimi de dahil bu politikalar tepeden tırnağa değişmelidir. Günü kurtarmak için değil,ülkemiz için, halkımız için radikal değişimlere baslamak gereklidir.
 
Başta göçmen politikaları olmak üzere, tarım, hukuk, sanayi, eğitim alanlarında yapılacak yapısal değişimler belki seçimleri kurtarmaz ama ülkeye büyuk yarar sağlar. Tarihe olumlu izler bırakabilir.
 
Ak Parti bu ülkeye çok hizmet etti.Bunları görmezden gelmek, yok saymak insafsız ve dogru olmayan bir tavır olur.Ancak artık mevcut kadro,sürdürülen politikalar  yarar sağlamıyor. Geçmiş doğrular bugünün yanlışlarını örtmüyor.
Ekonomik sıkıntıların yol açtığı can yakıcı sonuçlar halı altına süpürülecek boyutları çoktan geçti.Günü kurtaran önlemler yerine tarihe iz birakacak doğru politikaları görmek istememiz kimseyi rahatsız etmemelidir.
Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Abdullah Piroğlu | 21.06.2022 12:41
Tamamına katıldığım söylediğiniz önlemleri alması gerekenler böyle düşünmüyor olmalı ki neredeyse tam aksi yapılıyor. Gecikilse bile bir yerden başlamak gerek yoksa durum gerçekten vahim...