metrika yandex

Haberler / Kültür - Sanat

NEDEN ACABA?-HÜSEYİN KIZILTAŞ

04.04.2021

Bazen yaşanan olaylar silsilesine baktığımda kendi kendime oturup derin düşüncelere dalmaktan kendimi alamıyorum.

Neden acaba diyorum bazı şeylerin sonu gelmiyor hiç bitmiyor. Neden İslami topluma ters, ahlak dışı ve samimiyetten uzak davranışlar daha değerli olacağı fikrini bir türlü aşamıyoruz.

Nedenini bir türlü sorgulamadığımız o kadar şeyler var ki.

Neden belirlenen gün ve haftaların kutlamaları nispetine binaen herkesin tahmin ettiği bir mabede çelenk bırakma ve sıra ile dizilme adeti hiç bitmiyor. Üstelik bu davranışın yapılması bizleri modern toplumlar düzeyine getireceği inancının bir emaresi olarak görülüyor. Gidilmesine bir şey demiyoruz ama gidilmese neden hakaretlere maruz kalacağımız korkusu hiç bitmiyor.

Mesela önemli bazı gün ve gecelerde Devlet-Erkan'ı toplu olarak bir evliyanın mezarına gidip çelenk bırakmak yerine dua ettiğinde bu durum neden laik düzene aykırı deniliyor. Üstelik bu davranışları yapanlar için yobaz ve cahil gibi kavramların içinde barındırdığı yakışıksız ifadeleri kullanıyorlar. Bununla birlikte ülkenin geri gitmesinin nedeni olarak bu davranışları öne sürüyorlar. Şimdi sizlere şunu sormak istiyorum.  Bir anıtın etrafında toplanıp çelenk bıraktığımızda ülkemiz daha ileri daha medeni daha üstün bir topluluk mu oluyor?

Bitti mi?

-Bitmedi...

Bir kadının elini sıkmazsan yobaz, ama

Bir kadın ile tokalaşsan medeni hatta onu bir de öpersen güzel bir iş yapmış oluyorsun.

Bir televizyon kanalında Peygamberimizi güzelce ansan ve gözlerin dolsa, dini sömürüyor oluyorsun, ama başka bir şahıstan aynı şekilde bahsedip anarsan duygusal, vefakâr bir insan oluyorsun

Bir konserde tabiri caizse deli danalar gibi şarkı söyleyip tepinenler, bir topun peşinde amaçsızca koşanlar, dizilerde hayasız rollerde oynayanlar karşılığında aldıkları milyonlarca ücret için toplum nazarında hak etmiş insanlar oluyorlar.

Ama bir ilm-i kelamı, güzel ahlakı ve değerlerimizi dini boyutları ile topluluğa anlatıp doğru yola teşvik etsen, başarılı bile olsan, karşılığında bunun için azami bir ücret almaya kalktığın duyulsa hemen toplumda din tüccarı oluyorsun.

Topluma zarar verdiğini düşündüğün dizileri, yarışma programlarını eleştirip bizim ahlakımıza uymuyor ben izlemiyorum dediğinde gerici, örümcek kafalı oluyorsun.

Avrupai dizileri veya buna eş değer yargılarımız ile örtüşmeyen programları anlatıp izlemeye teşvik edersen üstelik bir de topluluklarda gururla anlatıp reklamını yapmaya kalkarsan medeni, kültürlü ve ilerici bir birey oluyorsun.

Siyer, fıkıh ve tefsir gibi dini bilgilerin olduğu kitapları okuduğun görüldüğünde veya okumayı tavsiye ettiğinde göbeğini kaşıyan adam, bilgisiz ve dünya görüşü dar olan biri

Ama Marksist, komünist ve materyalist kitapların ağırlıkta olduğu içerikler okunduğunda, tavsiyelerde bulunulduğunda dünya görüşü geniş, araştırmaya önem veren ve bilgili biri oluyorsun.

Arapça öğrenmek istediğini dile getirdiğinde “öğrenip ne yapacaksın” ,“Suriyelilerle mi konuşacaksın” tarzında insanların küçümseyici sözlerine maruz kalıyorsun ve kuran lisanını öğrenmen alay konusu oluyorsun.

Oysa Avrupai dillerden herhangi birini öğrenmek istemen ilerici, çağdaş ve vizyon sahibi biri gibi görünmeni sağlar hatta bu dilleri konuştuğun için övgülere mazhar olursun.

Oysaki yıllarca dizilerinde bu düşünceyi bıkmadan, usanmadan bizlere yansıtarak maalesef böyle bir toplum olmaya böyle bir nesil olmaya doğru iteklediler. Yukarıda saydığım ne kadar bizden olmayan kötü davranışları varsa bizlere “hasen” diye gösterdiler. Bizden olanı; ahlaki, İslami ne varsa kötüleyip koparmaya çalıştılar ve bu konuda da başarılı oldular ne yazık ki.

İşin özüne gelecek olursak bunu durdurmak için bizler neler yapabiliriz? İşte burada bizlere büyük görevler düşüyor. Geleceğimiz için bunları anlatmamız lazım avazımız çıktığı kadar.

Bağırmamız lazım!!!

O nedir?

Bu ne söyler demeden utanmadan sıkılmadan...

Doğru yola teşvik ederken doğru olanı takdir edeceğiz ve yanlış olanı da tenkit etmekten beri durmayacağız. Yoksa bu saydıklarımız gibi nice örnekler çoğaldıkça ecdatları Kur'an-ı Kerim dinlerken ağlayan bir toplumdan, Kur'an-ı Kerim okunurken, konuşmalardan Kuran’ı duyamayan saygısız topluma merhaba diyeceğiz vesselam ....

Yorum Ekle
Yorumlar (3)
Abdullah | 04.04.2021 22:08
Güzel bir yazı olmuş teşekkürler Hüseyin bey.
Kasım | 04.04.2021 18:24
Çok güzel bir yazı
Fatih Kızılbaş | 04.04.2021 17:34
Ağzınıza sağlık Hüseyin Bey