metrika yandex

Haberler / Yorum - Analiz

SENDEN ADAM OLMAZ! / Hüseyin KIZILTAŞ

23.02.2021

Bugün yazıma bir soru ile başlamak istiyorum; etrafınızda kötü insanların olması sizin iyi biri olduğunuzu mu yani güzel ahlaklı sahip biri olduğunuzu mu gösterir? Bunu düşünüp dururken sorudaki güzel ahlaka sahip biri nasıl olmalı, halkın kaba tabiri ile adam gibi adamda bulunması gereken özellikler neler olmalı? Kolay gibi gözüken bu sorunun cevabını merak ettim hep.

İnsanlara iyi bir kişide bulunması gerekenlerin tasvirini yap dediğinizde, ezberden söylenen özelliklerin acaba toplumumuzda ne kadar değer bulduğunu, ne şekilde takdir gördüğünü düşünüp durdum.

Örnek vermem gerekirse, güzel ahlak belirtisi olan naifliği ele alalım gerçekte hoş bir anlama sahiptir naiflik.

Güzel üslup ile konuşmaya çalışan naif bir insanın toplumumuzdaki karşılığı zayıflık, eziklik değil mi, naif insanların hep zarar göreceğini düşünmez miyiz? Böyle konuşursan işini yaptıramazsın, kimse seni dinlemez, az çirkef ol lafını kaçımız duymadık veya söylemedik ki.

Olaylara sabır ile metanetle yaklaşmayı, bazı olaylarda sabır gösteren karakterini de taşırsa bu özelliklere sahip olmayı acizlik, çaresizlik göstergesi sayarız.

Eve erkenden gitmek isteyen bekar birine ana kuzusu, evli ise kılıbık tabirini kullanıp söyleyen yine bizleriz.

Karşı cinsin ısrarını tek eliyle iten “Allah haramı men etmiştir” deyip o işlere bakmayan genci, eline fırsat geçmiş nasıl kaçırmış aptal lafı ile nitelendiren yine bizleriz.

Kötülüğe iyilikle karşılık veren, kibir, intikam nedir bilmeyen dara düşene yardım eden haksızlığa gelemeyen insanlara “saf, saftirik mahlûk diyende bizleriz.

Emanete hıyanet edebilecek potansiyele sahip, yalan dolan ile işlerini götüren insanlara uyanık, tilki gibi kurnaz olarak nitelendirip bu adam hiçbir yerde aç kalmaz lafı ile takdir edenler yine bizleriz.

Kavgaya meyilli vurup kırma potansiyeline sahip insanları aslan gibi yiğit delikanlı, gözü kara olarak görürüz. Eğer bu potansiyeldeki evli bir erkekse ona maço erkek tabirini kullanan yine bizleriz.

Hak yeme, arkadan iş çevirme olayında uzmanlaşmanı uyanık, işini biliyor diyerek takdir eden yine bizleriz.

İnsanların namusuna bakmayı gerekirse onlar ile yatmayı güç belirtisi gibi gören insanları çapkın lakabı takıp bu lakaba ulaşanların da üstün olduğu inancını taşıtan yine bizleriz. Üstelik bunu küçük yaştaki çocuklarımızın oyunlarında bile birbirimize espri malzemesi yapmıyor muyuz?

Misal verecek olursak; bir erkek çocuğu yaşıtları ile oynarken oyun esnasında bir kız çocuğu ile samimi olursa bu çocuğa dikkat edin ilerde bu çocuk çok çapkın olacak çok canlar yakacak sözlerini hepimiz duymuş belki söylemişizdir. İşte bu sözlerden sonra gelen kahkahalar ile ilerde yapacağı işlerden gurur duyacağımız izlenimini veren yine bizleriz.

Bu şekildeki insanların ahlak dışı davranışlarda bulundukları halde kendilerini tenkit etmek yerine bu insanları takdir ederek her yanımıza doldurduk.

Peki, bizler böyle insanları hayatımızda yüceltirken çevremizde dönen ahlak dışı olayları duyduğumuzda neden şaşırıp bu ülkenin çivisi çıkmış lafını kullanıp duruyoruz? Oysaki bizler böyle davranışları gördüğümüzde uyarmak yerine gururla baktığımız, her saniye için gelecek nesilleri tehlikeye attığımızdan habersiz yaşıyoruz.

Oysa ki Efendimizin "Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim" sözünde ki güzel ahlak belirtilerinin içini boşaltıp değersizleştirdik. Yerine daha pespaye ahlak terimlerini ekledik. Peki, neden bizim adamlık olgularımız bu kadar değişti? İslami ölçüler ile davranmanın bize değer katması gerekirken neden bu olguların yerini bambaşka yargılar, Avrupai serkeşlik, cahiliye dönemindeki ahlak yerini aldı, acaba değer algılarımız mı değişti yoksa güzel ahlak bulgularımız mı bilemedim vesselam.

Yorum Ekle
Yorumlar (9)
Sümeyra Temür | 24.02.2021 09:07
Tebrik ediyorum Hüseyin bey .
Kadir | 24.02.2021 00:47
Çok güzel bir yazı sonuna kadar katılıyorum
Esra Aslan | 23.02.2021 22:26
Ağzınıza sağlık gerçekten yazılarınız birbirinden güzel çok teşekkür ederiz bu kadar güzel yazıları okumamıza sebep olduğunuz için devamını bekliyoruz....
Tahsin Koçhisar | 23.02.2021 21:49
Hocam ağzınıza sağlık farkında ya da farkında olmadan yaptığımız ve geleceğimize sirayet eden olaylar hakkaniyetle kaleme almışsınız Allah Razı olsum
Nazlı kayhan | 23.02.2021 21:37
Sabırsızlıkla yeni yazılarınızın yayınlanmasını bekliyoruz. Süregelen hayatın gerçekleriyle yüzleşip kendimize çeki düzen verdiğimiz bir platform. Kaleminize sağlık..
Berkay | 23.02.2021 20:48
Kaleminize sağlık Hüseyin bey her yazınız da sorunları farklı açılardan değerlendirmeniz muazzam
Rana | 23.02.2021 20:44
Günümüz zihniyetini bu kadar kaliteli anlatmak takdire şayan. Gelecek yazıları merakla bekliyor olacağım.
Zafer Aydın | 23.02.2021 20:40
Hüseyin hocam kaleminize sağlık
Tahsin Koçhisar | 23.02.2021 20:38
Hocam ağzınıza sağlık farkında ya da farkında olmadan yaptığımız ve geleceğimize sirayet eden olaylar hakkaniyetle kaleme almışsınız Allah Razı olsum