metrika yandex

Haberler / Yazı Dizisi

Yazı Dizisi: Askerî Okullar ve Kışlalarda Eğitim/ Öğretim Esasları

18.02.2018

28 Şubat Postmodern darbesinin yaklaştığı şu günlerde, Hertaraf Haber Olarak , 12 Eylül'den 15 Temmuz'a darbe süreçlerini ele alan bir yazı dizisi yayınlıyoruz. Yazı dizimizin ilk bölümü büyük ilgi gördü. Bu bölümünde, darbe süreçlerini hazırlayan Askeri okullar ve kışlalardaki eğitim  öğretim durumunu ele alıyoruz
 
 
28 Şubat sürecinde TSK'dan uzaklaştırılan M. Yavuz AY'ın kaleminden ordunun durumu ve darbe süreçlerini ele alan yazı dizisinin ikinci  bölümünü ilginize sunuyoruz...

 

12 EYLÜL’DEN 15 TEMMUZ’A  DARBELER VE EKSENİNİ ARAYAN TÜRKİYE-2

 

Askerî Okullar ve Kışlalarda Eğitim/ Öğretim Esasları

 

1. Askeri okullar Kemalist rejimin can damarıdır. Rejimi koruma ve kollama görevi onlara verilmiştir. İç Hizmet Kanunu 35. maddenin kaldırılması darbe girişimlerini önlemeye yetmez.

 

2. Askerî okullar müfredâtı, temel İslâmî değerlerle uyuşmayı bırakın, seküler ve laik cumhuriyetin Eğitim Bakanlığının plânlama, yönlendirme, gözetim ve denetiminden bile tamamen bağımsızdır.

 

                        

3. Tevhid-i Tedrisat Kanunu sivil eğitim müesseselerini kuşatırken, askerî okullar tam bir özerklik içerisinde askerî bürokrasinin ideolojik tasarımına maruz kalmıştır.

 

4. Ülkemizin temel değerlerinden bağımsız ve hatta o değerler karşısındaki asker kafası, Kemalist rejimin doğrularını mutlak doğru kabul ederek inşa edilmiştir.

 

5. Osmanlı İmparatorluğu gerileme döneminde Harbiye- Mülkiye- Tıbbiye (Diğer bir tasnifle Seyfiye- İlmiye- Kalemiyye)   öğrencileri yoğun bir batılılaşma sürecinden geçirilmiştir. Osmanlı Padişahlarının kontrolü kaybettiğini,  güvenlik bürokrasisi başta olmak üzere Mülkiye ve Tıbbiye'deki batılılaşmış müntesiplerin sisteme egemen olduklarını görürüz.  Her alanda olduğundan daha fazla eğitim alanında batılılaşma yaşanmış; İslâm’ı esas alan inanç biçimi, yerli ve millî normatif değerler, bırakınız muhafaza edilmeyi, geri kalmışlığın ana nedeni sayılmış, suçlu ilân edilmiştir.

 

6. Osmanlı eğitim sisteminde batılılaşma askeri okullar eliyle olmuştur. 

 

7. Cumhuriyeti kuran kadrolar Batı'nın tüm değerlerine teslim olmuş Osmanlı askerî kadrolarıdır.  

 

8. Son dönem Osmanlı bürokrasisi ile Cumhuriyeti kuran kadrolar, geri kalma nedenimizin İslâm'dan kaynaklandığında hemfikirdir.

 

9. Kemalizm, İslâm'ı hayatın her alanından silebilmek için tepeden inmeci baskılarla hilâfeti kaldırmış, alfabeyi, kılık kıyafeti değiştirmiş, İslâm’ı Anayasa’dan çıkararak laik devlet yapılanmasının gölgesinde seküler bir eğitim seferberliği başlatmıştır. Yeni alfabe ile okuma /yazmanın kolaylaşacağını, cahilliğin biteceğini iddia etmelerine karşın on yıllık süreçte okuma yazma oranı ancak % 9 arttırılabilmiştir.

 

10. Cumhuriyeti kuran asker kadrolar, sivilleri Osmanlı'da olduğu gibi "Başıbozuk" nitelemesine tâbî tutmuştur. Sivillere güvenilmez. Ülkenin esas sahibi askerlerdir. Ülke askerlerin ganimetidir. Her Harbiyeli geleceğin kudretli generali, cumhurbaşkanıdır. 

 

11. Suçlu ilan edilen İslâm'dan, yerli ve millî diğer değerlerden mutlak anlamda soyutlanmış askerî okul ortamlarında genç çocukların zihinleri ideolojik halaskârlar olarak keskinleştirilir. 

 

12. Hiçbir subay- astsubay- askeri öğrenci korkmadan camii ya da mescide gidemez, oruç tutamaz. Diğer dini vecibelerini yerine getiremez. Eşlerinin tesettürlü olmaya hakları yoktur. Askerî öğrenciler akademik kadrolardan ziyade, bu formattaki komuta kademelerinin kuşatması altındadır. 

 

13. Eşi başörtülü general göremezsiniz.  Babasının sakalını kestiren generaller vardır. Öyle bir korku imparatorluğu kurulmuştur ki generaller bile sistemin kırmızı çizgilerinin dışında görünmekten korkmaktadırlar. 

 

14. Namaz, oruç, tesettür alay ve yasak konusu iken; içki içmemek, dans etmemek ayıptır. Personel (öğrenciler bile) içki, kadın, eğlenceye yönlendirilir. 

 

15. Yukarıdaki yapı, bir kısım generallerin değil askeri bürokrasinin resmî görüşüdür. Sağduyulu kimi personel olsa da onların özgül ağırlığı yoktur.

 

 

16. “Peygamber Ocağı” dense  bile - generaller şiddetle karşı çıkarlar ki doğrudur- Batılı değerlerin ideolojik fikirlerini, insana ve yaratıcıya bakışını içselleştirmiş ve buna uygun hayat tarzını benimsemiş bir orduya peygamber ocağı nasıl denilebilir?

 

17. Ne garip bir tecellidir ki, Osmanlı İmparatorluğu’nun güçlü dönemlerinde Hıristiyan  tebanın çocukları devşirilirken; Emperyalist Batı’ya karşı istiklal mücadelesi vererek ülkeyi kurtardıklarını iddia eden Batı’nın gönüllü uşaklığını yapan sivil/asker kadrolar, Anadolu insanının çocuklarını Batı adına devşirmeye başlamışlardı. Askerî okullar, kışlalar, lojmanlar, orduevleri arasında toplumdan soyutlanan devşirilmiş bu kadrolar, kendi milletine ve değerlerine karşı darbe üstüne darbe yapmayı görev telakki etmişlerdir.

 

Devam Edecek....

 

YAZI DİZİSİNİN İLK BÖLÜMÜ İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNK'İ TIKLAYINIZ:

 

http://www.hertaraf.com/haber-yazi-dizisi-12-eylul-den-15-temmuz-a-darbeler-1524

Yorum Ekle
Yorumlar (12)
Süleyha Kara

20.02.2018

Yani islamiyeti yok etmek ya da etkisini azaltmak için her rolü oynamışlar. Güzel bir yazı teşekkürler
O. Kuyu

19.02.2018

Ben de 76 Hasanoğlan mezunuyum. Arazi eğitimi hariçsanki bizim okulu anlatıyorsunuz
B. Kaya

19.02.2018

Harika bir yazı dizisi, ilgiyle bekliyorum devamını. Allah ilminizi artırsın. İyiki varsınız.
Y. Yiğit

19.02.2018

Devamını bekliyoruz inşallah. Bu arada Tuğva'dan arkadaşlar sizden bir konferans talep ediyorlar
Y. Yıldar

19.02.2018

Aziz kardeşim, güzel yazılarını zevkle okuyorum. Lakin; Osmanlının son yüzyılındaki deformasyonun yansımasıdır tespitleriniz.
N Aktaş

19.02.2018

Hayırlı geceler üstad, elinize sağlık.
E. Arslan

19.02.2018

Allah Razı Olsun Abim.
F. Aydoğan

19.02.2018

Umarım yönetici kadrolar bu sorunları çözme konusunda isteklidirler ve emekleriniz bir hayra sebep olur.
Davut

19.02.2018

Allah Razı Olsun
Hüseyin çolak

19.02.2018

Yüreğinize cesaretinize sağlık
Isimsiz

19.02.2018

Örneğin bizim filoda bir mescid yok ama cuma için izin veriyorlar başbakanlık talimatı varya ondan. Zamanla herşey olur hayırlısı
Aydın yalcın

19.02.2018

Güzel yazı