metrika yandex

Haberler / Yazı Dizisi

IRAK NOTLARI -VI- / Harun AYKAÇ

14.09.2020

Ortadoğu‘daki bütün dinlerin, mezheplerin ve ırkların bir bileşkesi olan Irak‘ta bu durum sulh ve sükunet döneminde bir zenginlik "pêkheve jiyan" diğer bir ifade ile "bir arada yaşam" için harika bir fırsat ve örneklik. Savaş zamanında ise patlamaya hazır bir bomba.

Maalesef sosyal barış ve adaleti kendi içinde tam sağlayamayan Baas rejimi ve öncesi yönetimler Kürtleri, Türkmenleri ve Şii Arapları kendine düşman etmiş, yıllarca kendi eliyle kendine düşman yetiştirmiştir. Kendini tam müktedir hissetmediği dönemde Kürtlere ve Türkmenlere görünürde birtakım kolaylıklar sağlamış onları kültürel ve sosyal alanda serbest bırakmış gibi gözükmüştür. Ne var ki gücünü toplayıp tek yumruk olduğunu hissettiğinde ise ayrık olarak değerlendirdiği kendi görüşü dışındaki bütün istek ve eylemleri iktidarın demir yumruğu ile ezmekten çekinmemiştir.

Kerkük katliamı, Irak ihtilalinin birinci yıl dönümü şenlikleri sırasında 14-16 Temmuz 1959 tarihlerinde yapılmış ve üç gün üç gece sürmüştür. Irak güvenlik kuvvetleri ile Kerkük’te bulunan 2. Tümen askerleri katliamı seyretmekle yetindikleri ifade edilmekle beraber, bu katliamı gerçekleştirenlerin içinde Sovyetler Birliğinde yetiştirilmiş komünist birtakım unsurların da olduğu ifade edilmektedir .

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'e bağlı askerler 28 Mart 1991'de Kerkük'ün 44 kilometre kuzeyinde yer alan Altınköprü kasabasında aralarında çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 100'den fazla Türkmeni katletmişti.

Ayrıca  Saddam Hüseyin rejimi tarafından yürütülen ve liderliğini Ali Hasan el-Mecid'in yapmış olduğu, esas olarak Kürtleri hedef alan bir operasyonla yaklaşık 180 bin sivil katledilmiş, Halepçe’de de 16 Mart 1988’de yaklaşık 5 saat süren kimyasal bombardıman sonrası, çoğunluğu çocuk ve kadın 6 bin 357 kişiyi zehirleyerek öldürtmüş, yaklaşık 14 bin kişiyi de ağır derecede yara bere içinde bıraktırmıştır.

Bütün bunlara rağmen hâlâ Irak ‘ ta sular durulmamış Araplar , Kürtlere karşı ; Kürtler , Araplara karşı ; Kürtler , Türkmenlere karşı ; Türkmenler ise Kürtlere karşı dâima teyakkuz ve şüphe halinde stratejik çalışmalarını sürdürmektedir .

Onun dışında Sünni Arab’ın, Şii Arab’a; Sünni Türkmen’in Şii Türkmen’e karşı içten içe karşılıklı düşmanlaştırıcı taktikleri devam ettirilmektedir.

2016 - 2017‘deki son çatışmalarda Haşd-i Şabi ve DEAŞ birbirlerine yaptıkları ile sonrasında Haşd-i Şabi unsurları ile merkezi Irak hükümeti  askerlerinin Peşmerge güçleri ile yaptıkları hâlâ hafızalarımızda yerini korumaktadır.

Bu bağlamda çok ustaca bir plan ortaya konarak geçmişte düşmanlaştırıcı tohumlar ekilmiş ve öyle bir pozisyon sergilenmiştir ki bu coğrafyanın insanı her şeyi bir tarafa atıp bir daha bir araya gelmesin, diye gayret edilmiştir.

Yine de her şey rağmen ne Kürtler ne Türkmenler ne de aklı başında Araplar bütün köprüleri yıkmamışlar.

DEAŞ ile mücadelenin çok Çetin geçtiği günlerde Irak Türkmen Cephesi Lideri Erşad Salihi ve Irak Türkmen Cephesi Yönetim Kurul Üyesi ve şimdi Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Unsurlardan Sorumlu Bakan Aydın Maruf  Beylerinde çaba ve gayretleri de yadsınamaz.

Savaşın bütün hızı ile Irak‘ın birçok yerini kasıp kavurduğu ve yüzbinlerin göç ettirildiği ve öldürüldüğü bir ortamda diğer yerlere göre daha emniyetli ve korunaklı olan Irak Kurdistan Bölgesi‘nin değil sadece kendi bölgesinde olan Kürtlere, Irak‘ta olan mağdur ve mazlum konumunda bulunan,  savaştan etkilenen ve bölgelerine gelen Arap ve Türkmenlerin yanı sıra Suriye‘den gelen yüzbinlerce göçmene kucak açmasını taktirle karışlamış ve onları takdir etmişlerdir.

Bu hengamede Başika ve Şengal‘in durumu, Şegal‘de Peşmerge güçleri ile DEAŞ savaşının panoraması...

Aydın Maruf

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik ve Dini Unsurlardan Sorumlu Bakan Aydın Maruf

Erbil

Savaş sırasında emniyet ve güvenin nişanesi Erbil ‘ den bir görünüş

Erşad Salhi

Türkmen Cephesi Lideri Erşad Salihi ile ...

Altınköprü Türkmen Şehitliği

Altınköprü Türkmen Şehitliği

Halepçe Şehitliği

Halepçe Şehitliği

 

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
Osman Yurt

14.09.2020

Harun kardeşim dört dörtlük bir İrak panoraması çizmiş. Anlattığı konulara ekleyecek veya çıkaracak hiçbir şey yok.