metrika yandex

Haberler / Yazı Dizisi

IRAK NOTLARI ( V ) / Harun AYKAÇ

07.09.2020

Musul civarında Peşmerge güçleri ile DEAŞ güçleri arasında ertesi gün çok ciddi bir çatışmanın vuku bulacağını değerli bir gazeteci olan Kamaran H. Ömer vesilesiyle öğrendim. Haber aldıktan sonra  gece yarısı Erbil‘den Duhok‘a hareket ederek ertesi gün Musul civarına geçmek için yola koyulduk. Nihayet gece yarısı Duhok‘a vardık. Ardından geceyi geçireceğimiz bir otel aramaya başladık. Yarım saatlik bir uğraştan sonra nihayet konaklayacağımız bir otel bulabildik. Sabah kalktığımızda kimlerle irtibat kurup, savaş ve çatışma alanına nasıl varacağımızı bilmediğimizden biraz huzursuzduk. Otele giriş yaptığımızda karşımızda  Erbil‘de ikamet eden Türkiye‘den birkaç arkadaşı da orada görünce sevindim. Fakat onların yüzünde aynı sevinci göremedim. Bakışlarıyla bize nerden çıktınız, der gibiydiler. Ben yine de soğukluğu anlamamış gibi onlara; sabah bizden erken kalkarsanız mutlaka haber verin, beraber gidelim. Sizler bizden daha iyi yol yordam bilirsiniz, dedim. Onlar da tamam, dedi. Neyse o gece yatıp sabahın ilk ışıkları ile kalkınca kameramanımızla o arkadaşların bulunduğu odalara doğru gittik. Baktı ki odalar bomboş, kimsecikler yok.

Mensur BarzaniNeyse telefonla bir daha onlarla irtibat kurduk ki, hiç değilse savaş, çatışma alanına varacağımız yolu bari tarif etsinler. Sağ olsunlar yolu tarif ettiler. Biz tarif edilen yola doğru ilerlemeye başladık, fakat yol bizi hiç de çatışma alanına götürecek gibi gözükmüyordu. Tekrar aramızda konuşarak Türkiye‘den olan o arkadaşlarımızı devreden çıkararak, yerel kaynaklar aracılığı ile o gidilen yerin yolunu öğrenmeye çalıştık. Meğer arkadaşlarımız bize tam tersi bir istikameti tarif etmişler. Amaç bizim de onlarla beraber gidip görüntü almamaklığımız ile beraber o savaş ve çatışmayı haber yapmamaklığımız imiş. Yani gazetecilik dili ile “Haber Atlatmak“mış.

Neyse savaş alanına vardığımızda güvenlik önlemleri dahilinde belli noktalara yerleştirildik. Görüntü almak için de kameramanımız sağ olsun her şeyi göze alarak füze ve milanların bulunduğu alana gitti. Hava çok sıcak. Derken birkaç saat içinde karşılıklı top atışları başladı . Bulunduğumuz yerler mahşer alanına döndü . Yaralananlar ve ölenler ... Bunun meydana getirdiği moral çöküntüleri... Benim bulunduğum yerin ön ve arkasına da DEAŞ‘ın topları düşmeye başladı. İlk defa ölümü iliklerime kadar hissetim. Vücudum zangır zangır titriyor, her yanımdan soğuk terler boşanıyordu. Kendi kendime Ya Rabbi ne zaman bu cehennemi andırır yerden kurtulacağız, diyordum.

Nihayet öğleden sonra çatışmalar azaldı ve Peşmerge Güçleri, DEAŞ Güçlerine karşı mevzi kazandılar . Bizde diğer basın mensupları gibi Irak Kurdistan Bölge Başkanının oğlu ve aynı zamanda General olan Mensur Barzani‘nin verdiği basın demecinden sonra oradan ayrılarak Erbil‘e doğru yola çıktık.

O zaman dilimlerinde Suriye‘de çok ciddi çatışmalar devam ediyordu. YPG‘nin Suriye‘de diğer Kürt grup ve partiler üzerindeki hakimiyeti devam etmekte ve bu da diğer parti ve grupların rahatsızlığına yol açmakta idi, bu da kendi aralarında fikri ve ameli ayrılıkları körüklüyordu. Bu çelişkileri ortadan kaldırarak herkes ve kesimin beraberce Suriye‘de hareket edeceği bir Kürt Ulusal Birliktelik Hareketi için Irak Kurdistan Bölgesi Başkanı Mesûd Barzani tarafından bir çağrı yapılarak Duhok‘ta bir toplantı tertip edildi.

Slih MuslimO gün biz de toplantı öncesi  basın mensupları için verilen poz kısmına  iştirak ettik.

Toplantı öncesi henüz Türkiye ile arası açılmamış olan Salih Müslim ile de kısa bir görüşme yaptık. O gün için Türkiye gibi bir ülke ile diyaloglarının olması kendileri için önemli olduğunu ve ilişkilere değer atfettiğini söylüyordu. Öte yandan diğer Suriyeli Kürt muhalif gruplarla da kısa diyaloglar gerçekleştirdim. Onlar da tıpkı Salih Müslim gibi Türkiye‘nin öneminden ve bölgedeki dengeleyici gücünden söz ederken geleceğe umutla bakıyorlardı.

Derken o gün Duhok Anlaşması ( Rêkeftina Dohokê ) adı  verilen bir anlaşma metni Kurdistan Bölgesi Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin de hazır bulunduğu toplantıda imzalandı. Anlaşmaya göre Suriyeli Kürtler arasında ortak yönetim, ortak askeri güç ve siyasi birlik kurularak gruplar arasında bir siyasi karar mekanizması da tesis edilecek. Bu tesis edilen kurulda 12'si TEV-DEM, 12'si ise ENKS'den olmak üzere toplam 24 üye seçildi, 6 üyenin ise bu 24 kişi tarafından belirleneceği açıklandı. Taraflar arasındaki bu ortak güç konusunun ise önümüzdeki dönemde şekilleneceği belirtilerek toplantıya son verildi.

Ne var ki, bu toplantıda alınan kararlar uygulanmadığı gibi süreç içerisinde Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istediğini ifade eden Salih Müslim ve ekibi de Türkiye‘den uzaklaşarak süreç içerisinde ABD ve Rusya yörüngesine girdiler .

Salih Muslim

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş