metrika yandex
  • $33.21
  • 36.29
  • GA18520

Haberler / Kültür - Sanat

Mehmet Yavuz Ay’ın “Dirilişe Adanmış Sözler” kitabı Her Taraf Kitap’tan çıktı!

17.11.2022

Hertaraf Haber Yayın Kurulu Başkanı Mehmet Yavuz Ay'ın Hertaraf Haber'de yazdığı yazılardan derlenen "Dirilişe Adanmış Sözler" kitabı Her Taraf Kitap'tan çıktı.

Mehmet Yavuz Ay kitabın önsözünde okuyuculara şöyle seslenmektedir:

"Yazı hayatına 1979 yılında, Yaşar Kaplan yönetiminde çıkan “Aylık Dergi”de başladım. Öykü yazmaya niyetliydim.

İlk gençlik yıllarım, TRT Ankara Radyosunun “İlkokullararası Bilgi Yarışması’nda ikincilik ödülü olarak verdiği roman dışında, kitap olmayan bir evde geçti. Nereden esinlendim bilinmez, kendimce kafiyeler bularak şiir yazmaya çalışıyordum. Lisede “Sekize Beş Kala” isminde bir hikâye ile yarışmaya katıldım. Bir hikâye kitabım bile olmadan... İkinci olmuşum. Okul müdürü Sıddık Maraşlı, Peyami Safa’nın “Eğitim Gençlik Üniversite” kitabını hediye etmişti.

Aylık Dergi, bir okul gibiydi. Yaşar Kaplan’ı ziyarete gittiğimiz ilk günü hiç unutamam. Bahsettiği hiçbir yazarı bilmiyordum. Epey utanmıştım. Yazmak için okumanın olmazsa olmaz bir ilke olduğunu orada öğrendim... Hem okuyor hem içe sığmayan bir heyecanla metinler yazıyordum. Öykü, deneme, değini yazılarıyla başladı ilk yazarlık çabalarım...

1980’li yıllar: Yoğun okumalar, sabahlara dek süren muhabbetler, televizyon tartışma programları, canlı edebiyat dergileri atmosferi,, öğrenci evleri... Sağ-sol çatışmaları içimizi karartsa da farklı, Müslüman, romantik, devrimci, protest, yatağını arayan sular gibi hızlı, hırçın ve çok sesliydi..

Her 10 yılda bir darbeler, ekonomik buhranlar, hayatımızın parçası haline geldi. Kültürel savaşın gerilim hatlarında biriken öfke patlamaları; hayata katkı sunma, ortak hedefler doğrultusunda gelişim gösterme, özgücümüzü tahkim etme imkânını elimizden aldı.

Tarihî arka plânı ile toplumsal sorunlara ilgim, 28 Şubat 1997 darbesinin bizzat etkileneni olmam, farklı alanlarda da yazı yazmaya adeta itti. Hertaraf.com haber sitesi genel yayın yönetmeni Ali Dalaz’ın teşvik, teklif ve ısrarı, 10 Temmuz 2017 tarihinde ilk yazıya dönüştü.

Hertaraf.com yazılarının bir kısmı kitaba dönüştü. Öncelikle söz konusu yazıların okuyucuyla buluşmasının mimarı olan Ali Dalaz‘a çok teşekkür ediyorum.

Eylül 2022, Ankara / Mehmet Yavuz AY"

Eserdeki yazılarında Mehmet Yavuz Ay yakın geçmişimizde ciddi kırılmalara sebebiyet veren sorunlarımıza dikkat çekmektedir. Ayrıca kitabın içinde yer alan öykülerin verdiği mesajlarla okuru rahatlatan esintisinin yanı sıra meselelere yaklaşırken gösterdiği eleştirel tutum, kitabın en önemli hususiyetleri arasında sayılabilir. Ferman Karaçam'ın kitaba takdim yazısında belirttiği üzere, Mehmet Yavuz Ay bu kitabıyla bir yandan tarihten günümüze, günümüzden tarihe gidip gelen bir eser; bir yandan ‘Yol’, ‘Yağmur’ ve ‘Hüzün’le hem iç, hem de dış dünyamıza yol alan bir eser sunuyor okuyucuya.

Kitabı Edinmek İçin Tıklayınız

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
dini sohbetler sohbet elektronik sigara islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet escort bayan kartal