metrika yandex
  • $32.13
  • 34.87
  • GA17500

Haberler / Sivil Toplum

Mazlumder Ankara: Özel okul öğretmenlerinin haklarını aramaları en meşru haklarıdır

01.09.2022

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Mazlumder Ankara, Milli Eğitim Bakanlığını özel okullarda çalışan öğretmenlerin sorunlarına ilgi göstermeye, İçişleri Bakanlığı ve emniyet güçlerini  her türlü bahane ile meşru hak arama girişimlerinin önünü kesmekten vazgeçmeye davet etti.

Mazlumder Ankara,  Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak isteyen Özel Sektör Sendikası üyelerinin engellenmesi ve göz altına alınması hakkında Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Açıklamada toplantı, gösteri ve basın açıklaması yapma hakkının en temel haklardan biri olduğu belirtildi.

İşte açıklama metni:

ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİNİN HAKLARINI ARAMALARI EN MEŞRU HAKLARIDIR

Başta "Taban maaş" olmak üzere çalışma şartlarının iyileştirilmesi amacıyla Ankara'da toplanarak Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak isteyen Özel Sektör Sendikası üyelerine, kolluk güçleri tarafından biber gazı da kullanılarak engel olunmuş, dokuz kişi gözaltına alınmıştır.

Toplantı ve gösteri hakkıyla bunun doğal bir parçası olan basın açıklaması yapma hakkı, Anayasa ile teminat altına alınmış en temel hak arama yollarından biridir.

OHAL sonrası dönemde de OHAL uygulamalarının bu şekilde devam etmesi, en meşru ve temel hak arama yollarının bile kapatılması açık insan hakları ihlalidir. Bu durumun süreklilik kazanmasının hukuk devletinden sapma konusunda ciddi riskler barındırdığı gözlemlenmektedir.

MAZLUMDER olarak; Milli Eğitim Bakanlığını özel okullarda çalışan öğretmenlerin sorunlarına ilgi göstermeye, İçişleri Bakanlığı ve emniyet güçlerini her türlü bahane ile meşru hak arama girişimlerinin önünü kesmekten vazgeçmeye davet ediyoruz.

Mazlumder Ankara Şubesi

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş