metrika yandex

Haberler / Ekonomi

Ücretsiz izin desteği verilen sektörler genişletildi

16.04.2021

Salgın kapsamında verilen ücretsiz izin desteğinden yararlanan sektörler artırıldı. Meclis'te kabul edilen torba yasada, yiyecek ve içecek sektöründe çalışanlara verilecek ücretsiz izin desteğinin kapsamı önergeyle genişletildi.

Nisan ve mayıs aylarında 1500 lira ödenecek

İnternet kafeler, güzellik salonları, düğün salonları, kaplıcalar, spor tesisleri ve lunapark çalışanlarına da nisan ve mayıs aylarında 1500 lira ödenecek.

Tüm bu sektörlerde çalışanların nisan ve mayıs aylarına ilişkin sosyal güvenlik primleri İşsizlik Fonu'ndan karşılanacak.

Çiftçilerin tarım kredi borçları yeniden yapılandırılacak

Torba yasayla çiftçi borçları da yapılandırılıyor. Çiftçilerin 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tarım kredi borçları yeniden yapılandırılacak. Borcun yüzde 30'u bu yılın ekim ayı sonuna kadar ödenecek. Kalan kısmı 2022 yılı Ekim ayından itibaren taksitlendirilecek.

Kurumlar Vergisi bu yıl yüzde 25 olarak uygulanacak

Yasayla Kurumlar Vergisi oranları da artırıldı. Kurumlar Vergisi bu yıl için yüzde 25, 2022 yılı için ise yüzde 23 olarak uygulanacak.

Sahte sigortalılığın önüne geçmek için geçici iş göremezlik ödeneğinin hesaplanmasında da değişikliğe gidiliyor.

Bu ödeneğe esas günlük kazanç, son 3 aydaki ortalamaya göre değil, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki 12 ay dikkate alınarak hesaplanacak.

Yasayla, gayrimenkullerin elektronik ortamda satışına da imkan getiriliyor.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş