metrika yandex

Haberler / Türkiye

Türkiye arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna arasında esir takası gerçekleşti

22.09.2022

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesiyle birlikte farklı bir boyut kazanırken dün gece dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 24 Şubat'tan beri devam ederken kritik bir dönemeçten geçildi ve dün gece saatlerinde sürpriz bir şekilde esir takası gerçekleşti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilan etmesiyle birlikte farklı bir boyut kazanırken dün gece dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Rusya-Ukrayna arasındaki esir mübadelesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimleriyle gerçekleşti. Anlaşma kapsamında Rusya, Azak Taburu komutanları ve 10 yabancı ülke vatandaşı ile birlikte toplam 215 esiri serbest bıraktı. Ukrayna ise Rusya yanlısı siyasi lider Viktor Medvedçuk ile birlikte 55 kişiyi iade etti. 10 yabancı savaşçı için Suudi Arabistan'ın arabulucu rol oynadığı kaydedildi.

Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde gazetecilere ABD ziyaretini değerlendirdiği söyleşide, Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleşen esir mübadelesinin savaşın sonlandırılması yolunda önemli bir adım olduğunu belirterek, Rusya ve Ukrayna arasında barışın tesisine yönelik çabalarının devam ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esir mübadelesine imkan verdikleri için Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’ye teşekkür etti.

Erdoğan, “Bu süreçte gayret gösteren bütün arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş