metrika yandex
  • $33.21
  • 36.29
  • GA18520

Haberler / Dünya

Rusya: Apple, ABD için casusluk yapıyor

02.06.2023

Rusya'nın Federal Güvenlik Ofisi (FSB), Amerikan istihbarat servisinin iPhone'lardaki güvenlik açıklarını kullanarak Rus diplomatları izlediğini iddia etti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), ABD istihbarat kurumlarının, Apple’a ait binlerce telefon üzerinden yürüttüğü casusluk operasyonunun açığa çıkarıldığını duyurdu.

FSB, diplomatların telefonlarına zararlı yazılım bulaştırıldığını ve bu sayede hassas bilgilerin ele geçirildiğini belirtti.

Rusya, Apple'ı suçladı

Yapılan açıklamada Apple, ABD istihbarat kurumlarıyla birlikte çalışmakla suçlandı.

Açıklamada; Rusya, NATO üyeleri dahil eski Sovyetler Birliği ülkeleri, İsrail, Suriye ve Çin’deki yabancı diplomatlara ait telefonların virüsle hedef alındığı ifade edildi.

Apple’ın ABD istihbarat kurumlarıyla birlikte çalışmakla suçlandığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

Rus istihbaratı tarafından elde edilen bilgiler, Apple ile ABD istihbarat kurumlarının ve özellikle de ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) arasındaki yakın iş birliğini ortaya koyuyor. Bu durum, Apple'ın beyan ettiği, kullanıcıların kişisel verilerinin gizliliğini sağlama politikasının gerçekle uyuşmadığını doğruluyor.

Açıklamada, Apple’ın ABD istihbarat kurumlarına ve ABD vatandaşları dahil Beyaz Saray'ın istediği herkesin izlenmesi için "geniş bir fırsat yelpazesi" sunduğu ileri sürüldü.

2.06.2023 ENSONHABER

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
dini sohbetler sohbet elektronik sigara islami sohbetler islami sohbet muzik indir islami sohbet escort bayan kartal