metrika yandex

Haberler / Türkiye

PCR zorunluluğu kalktı

13.01.2022

PCR testi için zorunluluk ortadan kalktı mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu konuyla ilgili beklenen açıklamayı yaptı.

Bilim Kurulu toplantısından sonra basın karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kritik açıklamalarda bulundu. Salgının seyri, aşı programı, yerli aşı Turkovac’ın sonuçları, test politikaları, karantina ve izolasyon kuralları gündemiyle toparlanan kurulun aldığı yeni kararlar paylaşıldı. İzolasyon süresinin kısaltıldığını söyleyen Bakan, aynı zamanda PCR testiyle ilgili beklenen açıklamayı da yaptı.

Bakan Koca: Yalnızca semptom gösteren kişiler PCR testi yaptıracak

Aşısını ve hatırlatma dozunu olmuş temaslı vatandaşların artık karantinaya alınmayacağını açıklayan Bakan Koca, izolasyon konusunda ise pozitif vakaların tamamının 7 gün sonra test yaptırmaksızın izolasyondan çıkabileceğini bildirdi.

“Bilim Kurulumuz gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları, hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırmıştır,” diyen Sağlık Bakanı, artık yalnızca semptom gösteren kişilerin PCR testi yapabileceğini açıkladı.

Basın toplantısında yerli aşı Turkovac’tan da bahseden Fahrettin Koca, Faz 3 aşamasında 1.182 gönüllüden elde edilen sonuçları değerlendirdi. Koca, “Turkovac aşımızın Faz 1 aşamasında 44 gönüllü, Faz 2 aşamasında 250, Faz 2b aşamasında 222 gönüllü ve Faz 3 hatırlatma dozu çalışmasında ise 4 bin 244 gönüllüden elde edilen güvenlik verileriyle aşımız acil kullanım onayı almıştır” dedi.

“Dünya Sağlık Örgütü kriterleri, güvenlik çalışmasının 3 bin gönüllüden fazla kişide doğrulanmış olmasını öngörmektedir,” diyen Bakan Koca, yerli aşının toplamda 5 bin 942 kişilik çalışmayla teyit edildiğini açıkladı.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş