metrika yandex
  • $32.64
  • 35.41
  • GA18850

Haberler / Sivil Toplum

MAZLUMDER Kayseri: Halepçe Katliamı Bir Daha Yaşanmasın

16.03.2023

Dünya tarihine Hiroşima ve Nagazaki’den sonra 20’inci yüzyılın en büyük kimyasal saldırısı olarak kaydedilen Halepçe Katliamının yıldönümünde Mazlumder Kayseri Şube başkanı Ahmet TAŞ bir basın açıklaması yaptı.

Ahmet Taş'ın basın açıklaması şöyle;

Halepçe katliamının üzerinden 35 yıl geçti.

Bundan 35 yıl önce Irak’ın zalim diktatörü Saddam Hüseyin’in verdiği emirle Kuzey Irak’ın Halepçe kentine savaş uçakları ve helikopterlerden atılan kimyasal gaz ve bombalarla gerçekleştirilen katliam sonucu binlerce Irak vatandaşı hayatını kaybetmişti.

16 Mart 1988 günü meydana gelen ve insanlığın yüz karası olarak tarihe geçen katliamda 6.357 kişi zehirlenerek ya da yanarak ölmüş, 14.765 kişi ağır yaralanmış, on binlerce insan yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kalmıştı. Katliam sebebiyle ölenlerin toplam sayısı 43.753, sakat kalanların sayısı ise 61.200 ‘e ulaşmıştı. Ayrıca Halepçe’de ki özürlü doğum oranının 2. Dünya savaşında ABD’nin atom bombası atarak insan kıyımı yaptığı Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerinden 4-5 kat daha fazla olduğu Dünya Sağlık Örgütünce rapor edilmiştir.

Halepçe katliamı insanlık tarihinin yüz karası katliamlarından biridir. Zalim diktatör Saddam Hüseyin gibi eli kanlı diktatörler ve insanlık düşmanları olduğu sürece Afganistan, Irak, Filistin, Pakistan, Doğu Türkistan, Kuzey Afrika, Çeçenistan, Suriye, Yemen, Ukrayna ve diğer bölgelerdeki katliam ve soykırımlar yaşanmaya devam edecektir.

MAZLUMDER Kayseri Şubesi olarak; başta Halepçe katliamı ve bugün dünyanın gözü önünde Ukrayna’da yaşanan katliam olmak üzere tüm insan katliamlarının mağdurlarını saygıyla anıyoruz. Katliamların hiçbir topluma karşı yaşanmaması için insanlık alemini, sivil toplum kurumlarını, insan hakları örgütlerini, İslam İşbirliği Teşkilatını ve Birleşmiş Milletleri insanlık adına çaba sarf etmeye davet ediyoruz. Bu kurum ve kuruluşları katliamlar yaşanmadan alacakları tedbirlerle insanlığa sahip çıkmaya çağırıyoruz.


 Ahmet TAŞ
 MAZLUMDER Kayseri Şube Başkanı

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş