metrika yandex
Anlam Kitap

Haberler / Sivil Toplum

MAZLUMDER: Af değil Adalet İstiyoruz!

28.08.2018

Mazlumder yurt çapında yaptığı basın açıklamaları ve eylemlerle adrese dayalı ve kişiye özel bir af istemediklerini ve Herkes için adalet istediklerini belirterek 28 Şubat Birifingli yargı kararlarının iptalini istedi.

Mazlumder , 28 Şubat mağduriyetine dikkat çekmek adına her ayın 28’inde düzenlenen basın açıklamalarının Ağustos ayı açıklaması, “Yeter Artık” başlığıyla ve çeşitli STK ve medya temsilcilerinin katılımıyla yapıldı

İstanbul'da Genel Sekreter Av. Kaya Kartal, Ankara'da Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Altın, Adıyaman'da Şube Başkanı İbrahim Halil Kıran, Ağrı'da Şube Başkanı Yüksel Arslan, Kayseri'de İl Başkan Yardımcısı Kemal Mete , Adana'da Şube Başkanı Av. M.Ali Önal basın açıklaması yaparak 28 Şubat siyasi ve birifingli yargı kararlarının iptal edilmesini istediler.

Basın açıklamasına Çeşitli STK temsicileri destek verirken , HÜDA PAR Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Av. Hasan BOZDAŞ, Köklü Değişim Medya Ankara Temsilcisi Kadir KAŞIKCI, Gazeteci Tayyar TERCAN, 19 yıldır cezaevinde yatan ağır hasta Şehmuz ALPSOY’un eşi Suat ALPSOY ve Umut Davası’ndan idamla yargılanıp 5 yıllık cezaevi sürecinin ardından tutuksuz yargılanan Abdulhamit ÇELİK birer konuşma yaptı.

28 Şubat Müslümanlar İçin Tüm Dünyada!

Konuşmacıların 28 Şubat sürecinden bugüne dile getirdikleri hukuksuzlukların yanı sıra Köklü Değişim Medya Ankara Temsilcisi Kadir Kaşıkcı da Pakistan’da da Hizb-ut Tahrirli iki kadının Pakistan istihbaratınca kaçırıldığını ve Müslümanların tüm dünyada mağdur edildiklerini ifade etti.

Kaşıkcı 28 Şubat'ta alınan siyasi kararların hemen iptal edilmesini isteyerek, Hizbuttahrir Üyelerine yönelik verilen cezaların kaldırılmasını ve cezaevlerinden çıkartılmaları gerektiğini vurguladı.

Kolon kanser hasta mahkum hâlen cezaevinde

Daha sonra yıllardır cezaevinde olan kolon kanseri hastası eşinin yaşadığı mağduriyetleri anlatan Suat Alpsoy, eşinin ceza almasının tek sebebinin İslami hassasiyetlere sahip bir insan olması olduğunu belirtti.

Hastanede bakıma muhtaç halde olan eşinin şu an son günlerde midesinde yeni hastalık belirtilerinin oluştuğunu buna karşılık tedavisinin ve ilacının zamanında yapılmadığını belirten Alpsoy, yetkililere seslenerek bu zulmün bir an önce son bulmasını istedi.

Katılımcılara yaşadığı mağduriyetleri anlatan 28 Şubat mağduru Abdulhamit Çelik ise yasalardaki çelişkilerin insanları nasıl mağdur ettiğini örnekleriyle anlattı.Kendisine atfedilen iddiaların gerçeği yansıtmadığını , Kendi Düğününün olduğu bir günde Uğur Mumcu Suikastının kendilerine ihale edildiğini belirterek , kendi yargılandığı davanın kapanmaması durumunda şuanki siyasi iradeninde ileride aynı davadan mahkemelik olmaları nedeni ile ceza alabileceklerini iddia etti. Abdulhamid Çelik, F tipi Cezaevlerinin de insanları diri diri mezara götürdüğünü ifade etti.

Kendisi de bir 28 Şubat Mağduru olan ve 10 yıl cezaevinde kalan gazeteci Tayyar Tercan da, uzun süredir 28 Şubat postmodern darbesinin mağduriyetinin giderilmesi için kampanyalar düzenlediklerini belirterek,  değiştiği belirtilen sistemin anlayışının değişmediğini ifade etti. Tercan: "Fetö’cü darbeci polisin hazırladığı ve işkenceyle imzalattığı fezleke, Fetö’cü darbeci savcının hazırladığı iddianameye dönüştürüldü ve Fetöcü darbeci hâkimlerin bu iddianameye göre ceza verdiği yüzlerce insan yirmi yıldan fazla bir zamandır zindanda esir…Darbeciyle hesaplaşmanın ilk adımı darbecinin mağdur ettiği insanların mağduriyetini gidermekle olur. Darbecilerin yargılandığı davada, verilecek en üst cezayı bekliyoruz. Hak ettikleri şekilde. Fakat siyasi iradeden beklentimiz, artık bu Şubat darbecilerin zindana attığı insanlar için son Şubat olsun. Bir an önce yasal düzenleme yapılmalı ve darbe mağduru insanlar bir gün dahi bekletilmeden yeniden yargılanarak serbest bırakılmalıdır.28 Şubat’ın darbe olduğunu herkes kabul ederken, darbe hukukunun yargıladığı insanları normal mahkemelerde tekrar yargılamak ve haklarını iade etmek bu kadar zor olabilir mi? diye konuştu.

Basın metnini okuyan MAZLUMDER Ankara Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Altın, 90’lı yıllardan bugüne brifingli ya da paralel yargı zulmü ile cezaevlerine konulan mazlumların bir bayramı daha içeride geçirmelerine engel olamamanı ve bunun burukluğunu yaşadıklarını belirtti.

Gündemdeki af tartışmalarına değinen Mazlumder Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Altın, bir taraftan af tartışmaları gündeme getirilirken diğer yandan brifingli ve paralel yargı mağduru siyasi mahpusların bu aftan yararlandırılmayacağına ilişkin haberlerin tedirginlik uyandırdığını ifade etti.  Altın, “Adrese teslim bir aftan ya da hatırlı kişilere yönelik bir özel uygulamadan bahsetmiyorsak unutulmamalıdır ki devlet ancak kendisine karşı işlenen suçları affedebilir. Hukukun da adaletin de mantığın da gereği budur… Bugüne kadar hep bunun tersi yaşandı, umarız ki bu kez böyle bir sapma ile karşılaşmayız." diye konuştu.

28 Şubat'ın brifingli-siyasi yargılamaları yok sayılsın

Kişilere karşı işlenen adli suçların af bağlamında tekrar gündeme getirildiği bu günlerde 28 Şubat’ın brifingli yargısının kararlarıyla hapsedilen mazlumların tahliyesi öncelikli mesele olduğuna dikkat çeken Altın, şöyle devam etti:

28 Şubat’ın tahkim ettiği zemine basarak büyüyen paralel yargının kararlarıyla hapsedilen mazlumların tahliyesi öncelikli meseledir. Brifingli ve paralel yargı zemininde oluşan ön yargılar ve bu önyargılarla oluşturulan içtihatlarla halen devam eden yargı zulümlerine son vermek öncelikli meseledir. Hasta mahkumların tedavilerinin tam teşekküllü hastanelerde yapılması ve tahliye edilerek tutuksuz yargılanması öncelikli meseledir. MAZLUMDER olarak, brifingli yargılamaların kötü mirasını devralan mevcut mahkemeleri, iş yoğunluğu bahanesini bir tarafa bırakarak, gerekirse gecelerini gündüzlerine katarak bu sorunu çözmeye davet ediyoruz. 28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek 28 Şubat’ın brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını talep ediyoruz. 28 Şubat mahpuslarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

MAZLUMDER Adına Mehmet ALTIN'ın Okuduğu Basın Açıklamasının Tam Metni Şu Şekilde:

 

28 ŞUBAT MAHPUSLARI  BİR BAYRAMI DAHA CEZAEVLERİNDE GEÇİRDİLER!


Kurban Bayramını geride bıraktığımız bu günlerde, 28 Şubat mahpuslarının yani 90’lı yıllardan bugüne brifingli ya da paralel yargı zulmü ile cezaevlerine tıkılan mazlumların bir bayramı daha içeride geçirmelerine engel olamamanın burukluğunu yaşıyoruz. 


Bugüne kadar çok şey söylemiş olmamıza rağmen bu mesele bir kangren olarak ortada durmaktadır. Bir taraftan af tartışmaları gündeme getirilirken diğer yandan brifingli ve paralel yargı mağduru siyasi mahpusların bu aftan da yararlandırılmaycağına ilişkin haberler tedirginlik uyandırmaktadır. 
Adrese teslim bir aftan ya da hatırlı kişilere yönelik bir özel uygulamadan bahsetmiyorsak unutulmamalıdır ki devlet ancak kendisine karşı işlenen suçları affedebilir. Hukukun da adaletin de mantığın da gereği budur… Bugüne kadar hep bunun tersi yaşandı, umarız ki bu kez böyle bir sapma ile karşılaşmayız. 

Kişilere karşı işlenen adli suçların af bağlamında tekrar gündeme getirildiği bu günlerde;

• 28 Şubat’ın brifingli yargısının kararlarıyla hapsedilen mazlumların tahliyesi öncelikli meseledir. 

• 28 Şubat’ın tahkim ettiği zemine basarak büyüyen paralel yargının kararlarıyla hapsedilen mazlumların tahliyesi öncelikli meseledir. 

• Brifingli ve paralel yargı zemininde oluşan ön yargılar ve bu önyargılarla oluşturulan içtihatlarla halen devam eden yargı zulümlerine son vermek öncelikli meseledir. 

• Hasta mahkumların tedavilerinin tam teşekküllü hastanelerde yapılması ve  tahliye edilerek tutuksuz yargılanması  öncelikli meseledir. 


MAZLUMDER olarak, 


    • Brifingli yargılamaların kötü mirasını devralan mevcut mahkemeleri, iş yoğunluğu bahanesini bir tarafa bırakarak, gerekirse gecelerini gündüzlerine katarak bu sorunu çözmeye davet ediyoruz. 


    • 28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek 28 Şubat’ın brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını talep ediyoruz. 


    • 28 Şubat mahpuslarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın derhalserbest bırakılmasını istiyoruz. Kamuoyuna saygıyla sunulur. 

Yorum Ekle
Yorumlar (1)
ibrahim görür | 18.09.2018 17:03
abdülhamit kardeşimizin konuşmasının videosunu bulamıyorum yayınlarmısınız çok beğendim birdaha bulamıyorum teşekkürler kendisinden allah razı olsun.