metrika yandex
  • $32.64
  • 35.41
  • GA18850

Haberler / Dünya

Laçin Yolunda Ermeni Güçlerinin Yasadışı Faaliyetleri ve Yeni Savaş İhtimali

27.03.2023

Son günlerde Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde Ermeni güçlerinin yasa dışı faaliyetleri Güney Kafkasya’da gerginliğin yeniden tırmanmasına neden olabilir. Azerbaycan, Ermenistan’ı bu adımlarından dolayı  kasıtlı olarak barış sürecini bozma ve bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçlamaktadır.

Cumartesi günü, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir açıklamada,  Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin yasadışı Ermeni faaliyetlerini ve “potansiyel provokasyonları”  önlemek için Laçin yolu yakınlığında “uygun kontrol önlemleri” aldığı ifade edildi.

Laçin Koridoru olarak da bilinen Laçin yolu, Ermenistan’ı Karabağ’a bağlayan dar bir kara hattıdır. Bu nedenle, Bakü ve Erivan için son derece coğrafi stratejik öneme sahiptir.

 Açıklamada, Ermenistan’ın Rus barış gücünün geçici olarak konuşlandırıldığı Azerbaycan toprakları vasıtasıyla personel, silah ve diğer ekipman da dahil olmak üzere askeri hareketliliğinin yoğunlaştığı ifade edildi.

Bakü’ye göre bu gelişme, Laçin yolunun bitiş noktasında Azerbaycan ve Ermenistan arasında bir sınır kontrol noktasının kurulmasını zaruri kılmaktadır.

Bakanlık ayrıca, geçtiğimiz günlerde Hankendi-Khalfali-Turşsu yolu ve bu güzergahın kuzeyinden geçen Hankendi-Kosalar-Mirzeler-Turşsu yolunda Ermeniler tarafından yasadışı yol yapım çalışmaları gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Bakanlık, Azerbaycan tarafından Ermenistan tarafına yapılan çok sayıda çağrıya rağmen, silahların taşınması ve diğer askeri ekipmanın önlenmesi için herhangi bir önemlin alınmadığını belirtti.

Bakanlık, 5 Mart'ta Hankendi-Khalfali-Turşsu yolunda Azerbaycan askerlerinin Laçin yolunda hareket eden bir aracı durdurduğunu, bunun üzerine Ermeni güçlerinin iki Azerbaycan askerini şehit ettiğini açıkladı. Bakanlık bu olayı Ermenistan'ın durumu ağırlaştırma niyetinin kanıtı olarak gösterdi.

Açıklamada ayrıca son günlerde Ermenistan Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı’nın Azerbaycan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı defalarca ifade ettikleri “saldırgan söylemleri” kınandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın iyi niyetle müzakere masasına oturması ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı göstermesi gerektiği ifade edildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan aynı açıklamada, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik toprak iddialarından hala vazgeçmediği, adımlarının "barış sürecini kasten bozma niyeti" taşıdığı ve "barış ve istikrarı sağlamaya yönelik ilgisiz" tavırlar sergilediği ifade edildi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışma 1989 yılından beri Ermeni güçlerinin Azerbaycan topraklarını işgal etmesiyle yoğunlaşmıştır.

1993 yılında BM Güvenlik Konseyi tarafından Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunu vurgulayan ve Ermeni işgal güçlerinin bu topraklardan derhal ve koşulsuz olarak çıkmaları gerektiğini öngören 4 karar kabul edilmiştir. Ancak Ermenistan bu güne kadar bu kararlardan hiçbirini uygulamamıştır. Uluslararası toplumda 30 yıl boyunca bu işgale kayıtsız kalmıştır.

27 Eylül 2020 tarihinde Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Azerbaycan’a karşı yoğun bir saldırıya geçmiştir. Bunun üzere Azerbaycan doğal ve meşru bir hak olan ve aynı zamanda BM Antlaşması’nın  51.maddesinde düzenlenen “meşru müdafaa” hakkı kapsamında karşı taarruza geçerek 44 gün gibi kısa bir sürede topraklarının  çoğunu işgalden kurtararak zafer kazanmıştır.

                                  

27.03.2023 Dail Sabah

Çeviri: İlhan Bozkır- Hertaraf Haber - Dış Haberler Servisi

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş