metrika yandex

Haberler / Yorum - Analiz

KORKUSU YÜREKLERDE / Ahmet TAŞ

27.02.2020

28 Şubat 1997 post modern darbe döneminin üzerinden 23 yıl geçti.

İrtica hortladı, rejim elden gidiyor, Türkiye Batı ekseninden kayıyor yaygaraları ile milletin oylarıyla iktidara taşıdığı Refahyol hükümetine yani millete karşı milletin askeri alet edilerek batılı emperyalistlerin yaptırdığı bir darbeydi, 28 Şubat.

Darbe döneminde hükümet alaşağı edilmiş, bankaların içi boşaltılarak darbe yandaşları ve işbirlikçilerine peşkeş çekilmiş, başörtü yasağı uygulanarak on binlerce gencimiz eğitim hakkından mahrum edilmiş, binlerce memure başörtüsü sebebiyle görevden alınmış, irtica ile mücadele gerekçe gösterilerek vakıflar, dernekler, cemaatler bazen Diyanet teşkilatı da alet edilerek yargılanıp kapatılmış, mensupları yargılanıp hapse atılmıştı. Ayrıca binlerce asker personel irticai faaliyet gerekçesiyle Genelkurmayda brifinglerde alınan talimatla meslekten men edilmişti.

Binlerce, on binlerce insan da gerekçe gösterilmeden telefonları dinlenmiş, fişlenmiş, derneklere sendikalara, vakıflara gitmekten, üye olmaktan korkar hale gelmişler, binlerce gencimiz de adaletin temsilcisi olarak görev yapması gerekirken darbecilerin talimatları ile görev yapan hâkim ve savcılar tarafından 10 yılları bulan hapis cezalarına çarptırılarak cezaevlerini boylamışlardır.

Darbecilerden Hüseyin KIVRIKOĞLU’nun bin yıl sürecek dediği darbenin dönemi 1000 yıl sürmedi. 2002 yılında yapılan milletvekilliği seçiminde darbecilerin mağdur ettiği, kapattığı Refah Partisi'nden ayrılan bir grubun kurduğu Ak Parti, milletimizden yeterli oyu olarak iktidara geldi.

Devam eden 28 Şubat mağduriyetlerinin önemli bir kısmı, 18 yıldan bu yana ortadan kaldırılarak milletin gönlüne su serpildi. Kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması, YAŞ kararıyla ordudan atılan personelin kamu kurumlarına yerleştirilmesi, ortaöğretim sonunda uygulanan katsayı adaletsizliğinin ortadan kaldırılması, öğrenci affı ile öğrenimi yarıda kalanların öğrenimine devam etmesi, başörtüsü sebebiyle görevden alınan bayan memurların görevlerine iadesi, okullarda ibadet yerleri yapılması ve benzeri birçok hak iadesi milletimiz tarafından memnuniyetle karşılandı ve karşılığında Ak Parti 18 yıldan bu yana iktidarda tutuluyor.

Tüm bu güzellikler yapılırken ne yazık ki 28 Şubat'ın brifingci savcı ve hâkimlerinin adaletsiz, delilsiz yargılamalarla mahkum ettiği 28 Şubat mahpuslarının yeniden yargılanma ve mağdur öğrencilerin hak taleplerine aradan 23 yıl geçmesine rağmen bir çözüm getirilemedi.

Son günlerde bazı basın kuruluşları 28 Şubat döneminde sıkıntı çekmiş bayan vatandaşlarla, çektikleri sıkıntılarla ilgili görüşme yapmak istediklerinde bayanların konuşmaktan kaçındıklarını, korktuklarını söylüyorlar. Bu da şunu ortaya koyuyor, 28 Şubat bin yıl sürmedi ama korkusu, endişesi yüreklere sinmiş ve yaşamaya devam ediyor. Acaba diyorum biraz da rahata erdik konuşursam rahatım bozulur mu diyoruz.

Selam ve dua ile

Ahmet TAŞ

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş